Money.plMotoryzacjaWiadomościAktualności

Sojusz Chryslera i Fiata

2009-01-22 20:21

Sojusz Chryslera i Fiata

Sojusz Chryslera i Fiata

Komunikat o podpisaniu ramowego porozumienia przekazały spółki Fiat S.p.A., Chrysler LLC i większościowy udziałowiec Chryslera - Cerberus Capital Management L.P. Dzięki temu koncerny będą mogły zawiązać sojusz strategiczny.

Alians, do którego zmierzają firmy ma stanowić lekarstwo na kryzys. Potrzebne jest ono głównie Chryslerowi. Dzięki porozumieniu zdobędzie on dostęp do podzespołów i technologii umożliwiających produkcję ekonomicznych samochodów. Do tego oba giganty motoryzacyjne mogą udostępniać sobie nawzajem swoje sieci dystrybucyjne. Pozwala to ograniczyć koszty i umożliwia wejście na nowe rynki.

Wsparcie Fiata oznacza także dostęp do wiedzy o restrukturyzacji spółki. Fiat odpowiednie zmiany wdrażał już o jakiegoś czasu w swoich fabrykach, więc dysponuje sporym doświadczeniem. Chrysler musi plan naprawy przedstawić w ciągu kilku najbliższych miesięcy inaczej będzie musiał pożegnać się z milionami dolarów, którymi może go wesprzeć amerykański rząd.

Grupa Fiat poza dostępem do sieci otrzyma 35 proc. udziału w Chrysler LLC. Zysk Fiata jest tym większy, że porozumienie nie obliguje go bezpośrednich inwestycji gotówkowych.

Trzeba jednak pamiętać, że o ostatecznym zawarciu sojuszu przesądzi spełnienie szeregu warunków formalnych, w tym także tych, których wymaga ministerstwo skarbu USA.

ZOBACZ TAKŻE:

 

 

Tagi: kryzys, motoryzacja, fiat, chrysler, Sojusz, alians
Pochwal się na swojej stronie,
że czytasz Money.pl
Czytam Money.pl

Oferty motoryzacyjne