Money.plMotoryzacjaWiadomościAktualności

Fiat rusza do Ameryki

2009-03-31 23:16

Fiat rusza do Ameryki

Fiat rusza do Ameryki

Chrysler ponaglany przez administrację Baracka Obamy uzgodnił w poniedziałek warunki porozumienia z Fiatem. Miedzy kontynentalny alians umożliwi Włochom wejście na rynek amerykański, a Chrysler za dostęp do nowych technologi łatwiej zdobył pomoc rządową.

Co Fiat ma do zaoferowania Amerykanom? Jak wiadomo, jest mistrzem w konstruowaniu małych, oszczędnych samochodów. W dodatku Włosi mają doświadczenie w restrukturyzacji firmy. Warto też brać pod uwagę, że opanowali rynki ignorowane do tej pory przez takich producentów, jak nowy partner.

Chrysler też nie wchodzi z pustymi rękoma do świeżo powstającego związku. Choć znajduje się w poważnych tarapatach ma sieć sprzedaży oplatającą największy rynek motoryzacyjny świata. Chętnie zarzuci ją uzbrojony w auta nieznane dotąd Amerykanom. Czy podbije tym Nowy Świat, który podróżował raczej większymi pojazdami i nie nęciły go dotychczas oszczędne technologie wyciskające ogromne moce z małych silników?

Korzyści mają być wspólne. Fiat ma otrzymać 35 proc. udziałów Chryslera. Spółka z Turynu nie ukrywała zainteresowań klientem amerykańskim. Po jego kątem promowała 500-kę jako model dla Barbi. Chętnie wróci za ocean z Alfą-Romeo. Jednak, przynajmniej na razie, chyba więcej zyskuje koncern z Detroit.

Po pierwsze dzięki porozumieniu Chrysler w ogóle zostaje na powierzchni. Wielomiliardowa pomoc miała zasilić jego konta do pod warunkiem, że porozumienie z Fiatem dojdzie do skutku. Do tego trzeba doliczyć wartość technologii, które udostępni Fiat - mówi się, że może ona sięgać nawet 10 mld dolarów.

To jednak czas rozstrzygnie, kto więcej zyskał na porozumieniu.

ZOBACZ TAKŻE:

 

 

Tagi: kryzys, motoryzacja, fiat, chrysler, Sojusz, alians
Pochwal się na swojej stronie,
że czytasz Money.pl
Czytam Money.pl