Money.plMotoryzacjaWiadomościAktualności

Giganci po prośbie

2008-12-11 23:29

Giganci po prośbie

Giganci po prośbie
Fot. EPA/PAP
Amerykański Kongres zajmuje się pomocą dla Wielkiej Trójki. Izba Reprezentantów zgodziła się w środę na rozdzielenie między koncerny motoryzacyjne części kredytów z 25 mld dolarów przeznaczonych na rozwój technologii ekologicznych.

Są to środki zaklepane dla tej branży już w październiku. Teraz tę decyzję musi potwierdzić Senat. To jednak może być bardziej skomplikowane, ponieważ wielu republikańskich senatorów uważa, że upadłość byłaby zdrowsza od sztucznego podtrzymywania przy życiu.

Stojące nad przepaścią koncerny z Detroit rozpaczliwie poszukują wsparcia. Prezesi nieugiętych do niedawna potęg zapewniają, że tylko tak mogą uratować miliony miejsc pracy i poczucie stabilności na giełdach.Jednak ich pierwsze próby lobbingu zostały wyszydzone przez media, kiedy ruszyli na rozmowy do Waszyngtonu kosztownymi odrzutowcami. Trafniejsze było drugie podejście - przejazd z Detroit autami o napędzie hybrydowym.

ZOBACZ TAKŻE:

Wszystko wskazuje na to, że politycy wyciągną pomocna dłoń. Zbyt wiele jest powiązań między przemysłem motoryzacyjnym i finansami. Krach oznaczałby nie tylko utratę miejsc pracy, ale pociągnąłby załamanie w bankach udzielających kredytów na samochody, w ubezpieczeniach, funduszach emerytalnych i we wszystkich branżach współpracujących z produkcją samochodów. Mógłby nawet zagrozić bezpieczeństwu Stanów Zjednoczonych Ameryki, które potrzebuje ciągle nowych samochodów.

Trzeba wszakże zdać sobie sprawę, że nie ma nic za darmo. Na razie plan jest taki, że światowe tuzy motoryzacji będą musiały poddać się władzy specjalnego urzędnika. Ponadto jeszcze przed 1 stycznia 2009 roku producenci muszą przedstawić plany naprawcze obejmujące pierwszy kwartał nowego roku. Przedstawiciel Waszyngtonu nazwany ,,carem motoryzacji" ma ich z tego rozliczyć.

Tagi: kryzys, motoryzacja, pomoc, ford, detroit, general motors, chrysler, ameryka
Pochwal się na swojej stronie,
że czytasz Money.pl
Czytam Money.pl

Re: Giganci po prośbie

eu / 83.243.104.* / 2008-12-14 22:10
U Nas będzie podobnie. Już gdzieś czytałem, że producenci proszą Tuska o pomoc. Na razie bez odzewu. Po motoryzacji przyjdą kolejne gałęzie przemysłu i tak w kółko Macieju... niedługo upomną się o swoje górnicy, stoczniowcy, lekarze, nauczyciele, itd. Wracając do Ameryki i GM, to o ile dobrze pamiętam ten zapłacił koncernowi z Turynu za rozstanie gigantyczną kasę (nie wiem właśnie, czy to nie dlatego właśnie teraz Fiat może sobie pozwolić na takie obniżki cenowe). Będzie tak jak z bankami. Gdy przyjdzie kryska, to uderzą do rządu... ciemna masa niech płaci, a co!

Oferty motoryzacyjne