Money.plMotoryzacjaWiadomościAktualności

Diesel mniej popularny

2009-09-24 00:12

Diesel mniej popularny

Diesel mniej popularny
Fot. Money.pl/Anna Kraszkiewicz
IBRM Samar zbadał, że w tym roku wśród aut, które kupiliśmy tylko 37 proc. było wyposażonych w silniki wysokoprężne. Rok wcześniej ich udział w rynku polskim wynosił 42,4 proc.

W liczbach bezwzględnych oznacza to, że do końca wakacji z krajowych salonów motoryzacyjnych wyjechało 79,6 tys. samochodów z silnikiem diesla i 135 tys. benzynowych. Taka tendencja ma podobny przebieg w całej Europie.

Wytłumaczenie jest stosunkowo proste. W dobie kryzysu ekonomicznego rośnie sprzedaż aut małych kosztem dużych. W tych pierwszych rzadziej stosowane są silniki wysokoprężne. Po pierwsze dlatego, że niekorzystny jest stosunek ich ceny do całego auta, po drugie tradycyjne małe silniki benzynowe lepiej sobie radzą w lekkich pojazdach. Dochodzi do tego zaobserwowana w ostatnim okresie specyfika polskiego rynku - po takie auta przyjeżdżają do nas Niemcy i Słowacy.

Inną przyczyną odwrotu od pojazdów napędzanych olejem jest zmniejszenie zakupów flotowych. Firmy oszczędzając starają się zmniejszyć częstotliwość wymiany parku samochodowego.

IBRM Samar podkreśla, że udział Diesla w sprzedaży aut klasy wyższej pozostaje na niezmienionym poziomie. Można nawet obserwować tendencje wzrostową i to wprost proporcjonalną do rozmiarów kupowanych samochodów. Samar odnotowuje: w segmencie E - obok 3,8 tys. aut napędzanych tym silnikiem, sprzedano tylko 839 benzynowych.

Warto tu odnotować, że równocześnie z tymi trendami Peugeot, jeden z liderów w produkcji silników wysokoprężnych, zorganizował konkurs na ekonomiczny przejazd modelem 308 HDI FAP 110 zasilanym oczywiście olejem napędowym. Zwycięzcy na jednym tankowaniu pokonali dystans 2 060 km. Średnie zużycie paliwa - 2,9 l/100 km.

 

Tagi: sprzedaż, benzyna, motoryzacja, olej, ekologia, diesel, napęd
Pochwal się na swojej stronie,
że czytasz Money.pl
Czytam Money.pl

Re: Diesel mniej popularny

Grewan / 83.24.162.* / 2009-09-24 16:45
wiadomo przecież że diesel jest droższy w zakupie... Sam teraz widziałem benzynę tańszą u Fiata chociażby... Dzięki chyba tym ekorabatom

Oferty motoryzacyjne