Money.plMotoryzacjaWiadomościPublikacje

Warszawiacy a oszczędzanie paliwa

2008-08-27 15:29

Warszawiacy a oszczędzanie paliwa

Warszawiacy a oszczędzanie paliwa
40 proc. stołecznych kierowców stara się ograniczać zużycie paliwa w czasie jazdy, a 30 proc. rezygnuje z jazd na krótkich odcinkach wynika z badania energooszczędności, przeprowadzonego przez firmę Michelin Polska.

Podczas letniego roadshow Energy Saver firma Michelin przeprowadziła badanie energooszczędności na niereprezentatywnej grupie 206 respondentów. Pytania ankietowe dotyczyły oszczędzania energii zużywanej w gospodarstwach domowych oraz zachowań energooszczędnych podczas jazdy samochodem. W tej ostatniej dziedzinie 42 proc. badanych regularnie kontroluje ciśnienie w oponach, a 40 proc. stara się oszczędzać paliwo w czasie jazdy. Oba wymienione działania należały do dwóch z czterech najpopularniejszych sposobów oszczędzania energii. Ponadto 30 proc. ankietowanych nie używa samochodu do przejazdów na krótkich trasach, tj. na dystansie poniżej 0,5 km.

Wspomniane letnie roadshow Energy Saver służyło promocji nowego modelu zielonej opony" Michelin. Jak pokazały testy niezależnej organizacji TÜV SÜD Automotive przeprowadzone w 2007 roku na zakupionych na rynku oponach 175/65 R14, 195/65 R15 i 205/55 R16 pięciu wiodących producentów, energooszczędna opona Michelin Energy Saver oszczędza" około 0,2 litra paliwa na 100 km, co przekłada się na redukcję emisji CO2 o 4 g na kilometr i obniża koszt zakupu pełnego baku oleju napędowego o prawie 10 złotych dla samochodu z silnikiem Diesla spalającego ok. 6 l ON/100 km, przy cenie 1 litra oleju napędowego 4,6 zł.

Po odwiedzeniu prezentacji 68 proc. ankietowanych osób zadeklarowało chęć wymiany opon na energooszczędne 49 proc. odpowiedziało tak, a 19 proc. zdecydowanie tak. Z kolei 20% respondentów odpowiedziało nie albo zdecydowanie nie.

Światowe zużycie energii gwałtownie rośnie, dlatego wprowadzenie energooszczędnych technologii to jedno z najważniejszych wyzwań współczesności. Michelin inwestuje w opony, które dzięki niskim oporom toczenia zużywają mniej paliwa. Zielone opony, które Michelin produkuje już od 1992 zaoszczędziły do tej pory ponad 9 mld litrów paliwa" powiedziała Iwona Jabłonowska z działu komunikacji Michelin Polska.

Pochwal się na swojej stronie,
że czytasz Money.pl
Czytam Money.pl

Oferty motoryzacyjne