Money.plMotoryzacjaWiadomościPublikacje

Polscy kierowcy a wymiana opon

2008-09-12 13:39

Polscy kierowcy a wymiana opon

Polscy kierowcy a wymiana opon
Ponad połowa kierowców w naszym kraju wymienia ogumienie na sezonowe, a ponad dwie trzecie kupuje fabrycznie nowe opony wynika z badania MotoFinance Track realizowanego przez TNS OBOP.

Większość polskich kierowców zwraca uwagę na bezpieczeństwo jazdy, dopasowując odpowiednie opony do pory roku podaje TNS OBOP. Według badania 55% polskich kierowców przynajmniej raz w ciągu ostatniego roku dokonała zmiany opon z zimowych na letnie lub odwrotnie. (Wprawdzie na pierwszym rysunku znalazło się ogólne zapytanie jak w oryginale TNS OBOP, ale zakładamy, że zgodnie z tematem badania, chodziło o wymianę opon na sezonowe.)

Znacznie częściej niż w pozostałych grupach opony zmieniają właściciele aut w wieku 6-9 lat (66%). Dla porównania zmianę opon deklaruje 51% posiadaczy aut najnowszych, w wieku do 2 lat. Wśród grup społeczno zawodowych, które najczęściej dokonywały zmiany opon, poza kadrą zarządzającą (73%), znajdują się również rolnicy (70%) oraz prywatni przedsiębiorcy (62%).

Polacy najchętniej przechowywaliby zmienione opony we własnym domu lub mieszkaniu (80% respondentów). Co dziesiąty Polak (10%) wyraża chęć pozostawiania opon w miejscu ich wymiany. Najbardziej zainteresowani taką usługą (około 30% wskazań) są respondenci w wieku 40-49 lat z dużych miast (powyżej 500 tys. mieszkańców).

Kierowcy starają się eksploatować opony jak najdłużej prawie dwie trzecie badanych (66%) użytkuje je 3 sezony lub więcej. Według TNS OBOP prawdopodobnie wiąże się to z faktem, że prawie 70% respondentów przy zakupie wybiera opony fabrycznie nowe, zarówno w przypadku opon letnich, jak i zimowych. (Z uwagi na pogarszanie się właściwości wraz z zużywaniem się bieżnika oraz możliwe uszkodzenia, w tym niewidoczne gołym okiem", decydowanie się na ogumienie używane jest ryzykowne, czego ponad 2/3 Polaków najwyraźniej jest świadoma przypis red.)

Wyniki badania nastrajają umiarkowanym optymizmem. Większość Polaków po pierwsze dostosowuje typ opony do pory roku (55%), po drugie kupuje opony nowe (70%). Można dyskutować, czy obserwowane wskaźniki procentowe są wystarczająco wysokie dla bezpieczeństwa na drogach. Wydaje się jednak, że obecna sytuacja jest zadowalająca, biorąc pod uwagę średni wiek parku samochodowego w Polsce, a także stanowi dobry punkt wyjścia do poprawy wskaźników w przyszłości" komentuje wyniki badania Magdalena Sawińska, lider Sektora Badań Rynku Motoryzacyjnego TNS OBOP.

Komentarz redakcyjny: Niektóre aspekty badania i podsumowania przedstawione przez TNS OBOP wydają się mocno zastanawiające, np. twierdzenie, że jednokrotna wymiana opon w ciągu roku z opon letnich na zimowe albo odwrotnie świadczy o zwracaniu uwagi na bezpieczeństwo. Przecież z punktu widzenia bezpieczeństwa konieczna jest dwukrotna wymiana w ciągu roku na wiosnę na letnie, a przed zimą na zimowe inaczej przez jeden sezon (lato albo zimę) jeździłoby się na niewłaściwym ogumieniu. Zaskakuje przyjęcie progu trzech lub więcej lat użytkowania przecież przeciętny Polak jeżdżący samochodem rocznie do 20 tys. km nie jest w stanie zużyć w ciągu 3 lat bieżnika w dwóch nowych kompletach opon (letnim i zimowym, jakie wg badania ma 55% kierowców w Polsce, wiedząc, że 70% ankietowanych kupuje fabrycznie nowe ogumienie). Skoro oponiarscy eksperci podają, że opony zachowują właściwości przez 4 lata, to szkoda że zabrakło wyboru okresu użytkowania przez pięć lub więcej sezonów."

Prezentowane dane pochodzą z danych pilotażowych pochodzących z badania MotoFinance Track, które było realizowane w badaniu OMNIMAS przeprowadzonym przez TNS OBOP w okresie 21 25 sierpnia 2008 r. na ogólnopolskiej, reprezentatywnej próbie Polaków w wieku 18 lat i więcej. Łącznie przeprowadzono 951 wywiadów.

Tagi: bezpieczeństwo, wskaźniki, używane, nowe
Pochwal się na swojej stronie,
że czytasz Money.pl
Czytam Money.pl

Oferty motoryzacyjne