Money.plMotoryzacjaWiadomościPublikacje

Polacy importują coraz młodsze samochody

2008-09-16 11:22

Polacy importują coraz młodsze samochody

W tym roku padnie rekord importu aut używanych z Unii Europejskiej. Tylko w ciągu ośmiu miesięcy do rejestracji w izbach celnych zgłoszono przeszło 763 tys. aut.

Jak czytamy w artykule Tomasza Dominika, do końca roku prawdopodobnie sprowadzimy ponad milion używanych samochodów. Dziś auto importowane z UE ma średnio 8 lat, a jeszcze w 2006 r. miało aż 11 lat. Nic więc dziwnego, że szybko rośnie jego wartość. Pod koniec sierpnia za taki samochód płaciliśmy średnio już ponad 16 tys. zł, a jeszcze kilka lat temu było to przeciętnie zaledwie kilka tysięcy złotych.


Dzięki temu już co trzecie auto w Polsce ma mniej niż 10 lat. Co prawda w Europie Zachodniej ich odsetek jest dwa razy wyższy i wynosi 70 proc., ale eksperci są przekonani, że powoli doganiamy bogatą Unię.

Park samochodowy w Polsce systematycznie się odmładza, chociaż oficjalne statystyki tego nie pokazują.

Z danych GUS i Centralnej Ewidencji Pojazdów wynika, że w 2007 r. średni wiek zarejestrowanego u nas auta wyniósł 14,3 i był wyższy niż w 2006 r. Statystyki są nieprecyzyjne, bo nie uwzględniają szarej strefy demontażu aut. Nawet kilka milionów aut to martwe dusze pozostające w rejestrach, choć od dawna niejeżdżące po drogach. Z każdym rokiem ich struktura wiekowa się pogarsza, a to jeszcze bardziej zakłamuje statystki. Efekt? Według danych na 14,5 mln zarejestrowanych samochodów, aż co trzeci ma od 16 do 30 lat!

O tym, że jeżdżące w Polsce auta nie są wcale tak stare, jak wynika ze statystyk, świadczą też informacje dotyczące klientów firm ubezpieczeniowych. W Link4, towarzystwie direct, które udostępniło nam dane, średnia wieku ubezpieczonego pojazdu wynosi ok. 10,5 roku, czyli jest niższa o 4 lata od rynkowej. Podobnie jest w Commercial Union Direct. PZU ubezpieczający 7 mln aut (połowa rynku) nie podaje danych o średnim wieku aut posiadających wykupione OC, ale z pewnością nie jest on dużo wyższy niż w towarzystwach direct.
Tagi: samochód, samochody, opel rekord
Pochwal się na swojej stronie,
że czytasz Money.pl
Czytam Money.pl

Oferty motoryzacyjne