Money.plMotoryzacjaWiadomościPublikacje

Kradzieże aut na zachodzie Polski są rzadsze

2012-06-01 10:30

Kradzieże aut na zachodzie Polski są rzadsze

Kradzieże aut na zachodzie Polski są rzadsze
Fot. Alex92287/CC/Flickr

Po zniesieniu w 2007 roku kontroli na granicy polsko-niemieckiej liczba kradzieży samochodów w Polsce na niemieckich numerach rejestracyjnych znacznie zmalała, a w Niemczech gwałtownie wzrosła - napisał dziennik Potsdamer Neuste Nachrichten (PNN).

Powołując się na poufny raport, przygotowany na toczącą się dziś konferencję ministrów spraw wewnętrznych niemieckich krajów związkowych, PNN informuje, że w graniczących z Polską Brandenburgii i Saksonii liczba kradzieży wzrosła w latach 2007-2011 aż dwukrotnie. W położonych przy granicy z Polską częściach Brandenburgii odnotowano wzrost aż o 275 procent. W skali całego kraju liczba kradzieży wzrosła w tym czasie o 22,5 procent.

Autorzy raportu, do którego dotarła redakcja PNN, stawiają tezę, że po likwidacji stałych kontroli granicznych złodzieje przenieśli swoją przestępczą działalność z Polski i Czech na terytorium Niemiec. Kontrole graniczne zlikwidowano po przystąpieniu Polski do układu z Schengen w grudniu 2007 roku.

Z analiz przeprowadzonych przez Federalny Urząd Kryminalny oraz policję landów wynika, że większość skradzionych w Niemczech pojazdów szmuglowana jest do Polski i innych krajów Europy Wschodniej oraz dalej, do Tadżykistanu i Uzbekistanu. Bandy złodziei dysponują najnowocześniejszym sprzętem, pozwalającym na wyłączanie stosowanych w samochodach blokad - czytamy w raporcie.

Mieszkańcy graniczących z Polską niemieckich landów skarżą się od dłuższego czasu na wzrost kradzieży, także maszyn budowlanych, i apelują do władz o bardziej skuteczne działania przeciwko złodziejom.

Czytaj więcej w Money.pl
W Berlinie znów płoną auta. Nie chcą kapitalizmu
Policja nie wyklucza motywów politycznych.
Co za ulga! Nie będzie opłat za autostrady
Wprowadzenie opłat autostradowych nie jest zamiarem na obecną kadencję - powiedział rzecznik Angeli Merkel.
Tagi: niemcy, samochody, kradzieże
Zobacz więcej: kradzież samochodów
Pochwal się na swojej stronie,
że czytasz Money.pl
Czytam Money.pl

Re: Kradzieże aut na zachodzie Polski są rzadsze

Mastodąt / 178.252.38.* / 2012-06-01 11:23
Złodzieje wynieśli się z polski z 2 przyczyn
1. W rządzie mają sporą konkurencje
2. Nie ma czego ukraść Polacy są tak biedni, a rząd ma sporą ochronę.

Re: Prasa: Mniej kradzieży aut w Polsce, gwałtowny wzrost w Niemczech

Oszolomowaty / 193.110.130.* / 2012-06-01 11:17
Elektorat PO ma otwarte okienko, prawo w rekach Mirow i Zbychów więc z tego korzysta, a co ...! Lody, lody - reszta sie nie liczy, mordo ty moja!

Oferty motoryzacyjne