Money.plMotoryzacjaWiadomościPublikacje

ISKIP - polski system identyfikacji pojazdów

2011-07-20 14:41

ISKIP - polski system identyfikacji pojazdów

ISKIP - polski system identyfikacji pojazdów
Fot. Money.pl/Anna Kraszkiewicz
Pracownicy Instytutu Badawczego Dróg i Mostów (IBDiM) skonstruowali inteligentny system identyfikacji pojazdów, dzięki któremu możliwe będzie automatyczne rozpoznanie numeru rejestracyjnego, koloru, marki czy modelu samochodu.

Inteligentny System Kompleksowej Identyfikacji Pojazdów (ISKIP) będzie w stanie wykryć pojazdy z fałszywymi tablicami rejestracyjnymi, poszukiwane przez policję albo zmierzyć średnią prędkość pojazdu na zadanym odcinku. System ten został już zainstalowany w kilkunastu miastach w Polsce i testowany jest przez służby bezpieczeństwa.

Dzięki wyposażeniu systemu w kamery zainstalowane na przejściach granicznych, punktach kontroli wagi czy światłach drogowych, możliwa jest analiza obrazu w czasie rzeczywistym.

W ramach projektu, kamery sfilmowały kilkaset tysięcy samochodów, a następnie zostały one ręcznie opisane. Na tej podstawie powstał algorytm umożliwiający automatyczne rozpoznawanie pojazdów. ISKIP został też połączony z kilkoma punktami ważenia pojazdów, na przykład na drodze krajowej numer 1 we Włocławku. Dzięki niemu policja otrzymuje nie tylko numer rejestracyjny pojazdu, ale i jego markę i kolor, co ułatwia wychwycenie go na drodze.

ISKIP może być również wykorzystywany do odcinkowej kontroli prędkości pojazdów. Ustawione wzdłuż drogi kamery rejestrują przejazd pojazdów, a system oblicza ich średnią prędkość. W Polsce mandaty wystawiane na podstawie zmierzonej średniej prędkości weszły w życie 1 lipca.

ISKIP nie jest wprawdzie pierwszym w Europie systemem odcinkowego pomiaru prędkości, ale jego przewaga nad konkurencją polega na tym, że oprócz samego numeru rejestracyjnego rozpoznaje on również markę czy kolor samochodu, co redukuje do minimum ryzyko pomyłki.

Skuteczność rozróżniania typu samochodu, według twórców, wynosi 99 procent; marka i model rozpoznawane są w 90 do 95 procentach, a kolor w dzień w 90 procentach.

Projekt ISKIP realizowany był w ramach projektu Innowacyjna Gospodarka.

Źródło: IBDiM

autofirmowe.pl
Tagi: gospodarka, projekt, system, drogi, policja, polski, model, polsce
Pochwal się na swojej stronie,
że czytasz Money.pl
Czytam Money.pl

Oferty motoryzacyjne