Money.plMotoryzacjaWiadomościPublikacje

Dobry olej także dla używanego auta

2011-03-11 11:24

Dobry olej także dla używanego auta

Zakup samochodu to poważna decyzja, a w przypadku samochodu używanego sytuacja robi się jeszcze poważniejsza. Używane jest dużo tańsze od samochodu z salonu, ale jednocześnie może narazić nas na duże wydatki. Szczególnie jeżeli poprzedniemu właścicielowi zdarzało się zapominać o regularnych przeglądach.

Nowy właściciel używanego auta w pierwszej kolejności powinien udać się do serwisu i sprawdzić ważne dla bezpieczeństwa elementy samochodu oraz kondycję silnika. Przy wyborze oleju powinniśmy się kierować przede wszystkim zaleceniami producenta auta i stosować oleje silnikowe renomowanych marek. Jeden z olejowych mitów mówi, że oleje syntetyczne nie mogą być używane w starszych autach. Według badania Mobil 1, tak twierdzi co piąty polski kierowca. To błędne przekonanie funkcjonuje, pomimo że od ponad trzydziestu lat silniki samochodów zalewane są olejami syntetycznymi. Czy więc olej syntetyczny jest dobry dla starszego pojazdu? Okazuje się, że tak.


W sytuacji, kiedy nie wiemy jakiego oleju używał poprzedni właściciel lepiej być ostrożnym i użyć syntetycznego oleju. Jeżeli poprzedni właściciel zalewał silnik olejem syntetycznym, nie pogorszymy jego efektywności. Natomiast jeżeli do wcześniej używanego oleju konwencjonalnego dolejemy produkt syntetyczny, efektywność produktu konwencjonalnego ma szansę wzrosnąć.

Samochody zasilane LPG jako drugim paliwem nie potrzebują specjalnych olejów silnikowych. Nie ma też specjalnych specyfikacji dla takiego paliwa. Pojazdy zasilane dwupaliwowo z LPG wymagają bardzo dobrego oleju do smarowania w okresie rozruchu gdy zużycie silnika jest największe. Z tym zadaniem doskonale radzą sobie przede wszystkim oleje syntetyczne. Modele aut z instalacją LPG powinny być smarowane olejami o tych samych specyfikacjach i charakterystyce fizykochemicznej jak bez tej instalacji.

Kierowca, który sprzedaje swoje auto nie będzie już chciał wydać pieniędzy na wymianę oleju, a na dodatek zrobi wszystko, by zmniejszyć wszystkie mankamenty pojazdu i utrzymać jak najwyższą cenę. Dlatego bezpośrednio po zakupie auta warto odwiedzić dobry warsztat samochodowy i zlecić między innymi wymianę oleju. Nowoczesne oleje charakteryzują się doskonałą ochroną silnika nawet przy wydłużonych okresach pomiędzy wymianami, dając kierowcy duży margines bezpieczeństwa. Jednak możliwość wydłużenia okresów serwisowych, wbrew zaleceniom producenta pojazdu, jest ryzykowna.

To prawda, że syntetyki są droższe w porównaniu do olejów mineralnych i semisyntetycznych. Jednak w dłuższej perspektywie ich zakup przynosi zdecydowanie więcej korzyści. Jest to związane z własnościami smarnymi syntetyków.

Źródło: ExxonMobil Poland

autofirmowe.pl
Tagi: paliwa, samochody, cena, badania, kierowca, auto, polski, silnik
Pochwal się na swojej stronie,
że czytasz Money.pl
Czytam Money.pl

Re: Dobry olej także dla używanego auta

addr / 195.177.85.* / 2011-03-12 20:27
Taaa....
Jeśli poprzedni właściciel używał przez parę lat w intensywnie eksploatowanym silniku minarala, to nagłe zalanie takiego silnika syntetykiem z jego właściwościami myjącymi (normalnie to może zaleta, ale nie w takim przypadku) spowoduje wypłukanie całego nagaru i "rozszczelnienie" układu tłok-cylinder.
Efekt - zużycie oleju będzie można liczyć w litrach/100 km. Ale producentowi takiego Mobila 1 (po 40 zł litr) duże zużycie nie jest przecież niemiłe.

Oferty motoryzacyjne