Money.plMotoryzacjaWiadomościPublikacje

Bezpieczniej kupisz używane auto

2008-09-18 11:29

Bezpieczniej kupisz używane auto

Kupujący samochód na rynku wtórnym będzie mógł sprawdzić wiarygodność dowodu rejestracyjnego przez Internet. To pomysł MSWiA na walkę z oszustami.

Jak pisze Agata Łukaszewicz w Rzeczpospolitej, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji chce ułatwić życie obywatelom, którzy kupują auta na rynku wtórnym, i pracodawcom, którzy zatrudniają kierowców (często bez uprawnień). Korzystając z elektronicznej platformy usług administracji publicznej (ePUAP), za darmo sprawdzą autentyczność danych zawartych w dowodzie rejestracyjnym, pozwoleniu czasowym i prawie jazdy.


Każdy będzie mógł online wprowadzić dane do Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców i uzyskać potwierdzenie lub zaprzeczenie ich prawdziwości.

Projekt zmian w kodeksie drogowym oraz ustawie o działach administracji rządowej trafił właśnie do uzgodnień międzyresortowych.

Warunkiem korzystania z tego uprawnienia będzie ustalenie tożsamości pytającego na podstawie bezpiecznego podpisu elektronicznego lub potwierdzenie jej na potrzeby ePUAP w inny wiarygodny sposób. Co to oznacza? Zwykłą rejestrację w systemie ePUAP, która wystarczy do weryfikacji danych.

Jednak niewielu obywateli posługuje się dziś bezpiecznym, kwalifikowanym podpisem elektronicznym. Jego otrzymanie wiąże się z opłatą i potrzebą zawarcia umowy na piśmie.

Z kolei weryfikacja danych z dokumentów uprawniających do kierowania (prawo jazdy) ma ułatwić np. pracodawcom dotarcie do prawdziwej informacji o ich kompetencjach (czy np. prawo jazdy nie zostało cofnięte).
Tagi: samochód, auta, używane
Pochwal się na swojej stronie,
że czytasz Money.pl
Czytam Money.pl

Oferty motoryzacyjne