Money.plMotoryzacjaWiadomościMotocykle

Sprzedaż motocykli w grudniu 2008

2009-01-28 00:00

Sprzedaż motocykli w grudniu 2008

Sprzedaż motocykli w grudniu 2008

Grudzień okazał się najgorszym miesiącem dla sprzedających jednoślady w roku 2008. Listopadowa bardzo dobra passa nie zapowiadała aż takiego spadku zainteresowania jednośladami. Nie tylko zimowa aura, ale także zataczający coraz szersze kręgi światowy kryzys gospodarczy dały o sobie znać. Prezentujemy grudniową sprzedaż jednośladów, wyrażoną liczbą rejestracji w ewidencji CEPiK.

Jedynymi, którzy wyszli obronną ręką z grudniowej recesji są sprzedawcy oferujący nowe małe jednoślady. Tylko skutery zanotowały w tym miesiącu wzrost. W porównaniu do zeszłego roku nowych właścicieli znalazło 37 % więcej tego typu pojazdów. W przyszłym sezonie na drogach, szczególnie dużych miast, powinno zaroić się od nowych skośnookich skuterów. Sprzedawcy używanych motorowerów odczuli natomiast poważny spadek zbytu. Jest to spowodowane najprawdopodobniej zarówno zmniejszonym popytem na jednoślady o tej porze roku, jak i niskimi cenami fabrycznie nowych, chińskich 50-tek..

Największy spadek zainteresowania dotknął w tym miesiącu używane motocykle. Maszyny z drugiej ręki przez cały 2008 były bardzo popularne, ale w stosunku do danych z zeszłego roku wyraźnie widać poważną zmianę na niekorzyść w tym segmencie rynku motocyklowego.

Nowe maszyny, w analogicznym okresie zeszłego roku sprzedawały się nieco lepiej. Nabywców znalazło 344 motocykle, czyli praktycznie tyle samo, co w ubiegłym miesiącu.

Mimo nienajlepszych grudniowych wyników dealerzy zamykają rok 2008 z wyraźnym wzrostem sprzedaży. Przez cały ten okres widzieliśmy, że rynek motocyklowy bardzo dynamicznie się rozwija. Miejmy nadzieję, że mimo ekonomicznej zawieruchy rok 2009 będzie co najmniej równie dobry dla jednośladów, a nawet lepszy, niż ten mijający.

Szczegółowe dane dotyczące sprzedaży jednośladów w miesiącu grudniu przedstawiamy w poniższej tabeli:

Liczba pierwszych rejestracji
grudzień 07 grudzień 08 Zmiana % Motocykle nowe 368 344 - 7 Motocykle używane 2871 1817 - 37 Motorowery nowe 1786 2454 + 38
Motorowery używane 1747 655 - 37 Źródło: Samar
Tagi: sprzedaż, kryzys, używane, samar, nowe, dealerzy
Pochwal się na swojej stronie,
że czytasz Money.pl
Czytam Money.pl

Oferty motoryzacyjne