Money.plMotoryzacjaWiadomościInfrastruktura

Zmiana - rower na ścieżce ma pierwszeństwo

2011-05-20 15:34

Zmiana - rower na ścieżce ma pierwszeństwo

Zmiana - rower na ścieżce ma pierwszeństwo
Fot. Money.pl/Anna Kraszkiewicz
Pierwszeństwo roweru jadącego ścieżką rowerową przed skręcającymi pojazdami, śluzy rowerowe na skrzyżowaniach, możliwość wyprzedzania z prawej strony wolno jadących aut, legalne przyczepki dla dzieci - od soboty obowiązują nowe przepisy prawa o ruchu drogowym.

Główna zmiana polega na przywróceniu wykreślonego w 2001 r. przepisu, który daje rowerzyście przejeżdżającemu prosto ścieżką rowerową przez skrzyżowanie pierwszeństwo przed pojazdami, które skręcają i przecinają tę ścieżkę.

W przeddzień wejścia w życie zmian kilkanaścioro rowerzystów, wśród nich inicjatorka nowelizacji, przewodnicząca parlamentarnej grupy ds. rozwoju komunikacji i turystki rowerowej, członkini zespołu ds. bezpieczeństwa ruchu drogowego posłanka Ewa Wolak (PO), urządziło happening przypominający o nowym prawie.

Jutro zaczyna się w Polsce normalność, jesteśmy w Europie, mamy nadzieję, że dzięki tym zmianom Polska opuści pozycję rekordzisty pod względem liczby wypadków drogowych - powiedział Cezary Grochowski z ogólnopolskiej sieci Miasta dla Rowerów, skupiającej organizacje rowerowe. Wyraził przekonanie, że dzięki nowym przepisom poprawi się kultura jazdy i z dróg będzie korzystać coraz więcej rowerzystów. Im nas więcej, tym jesteśmy bezpieczniejsi - dodał.

Nie wymyśliliśmy nic nowego, po prostu przenosimy do Polski standardy europejskie" - powiedziała Wolak. Dodała, że sama zmiana przepisów nie wystarczy, dlatego była ona konsultowana z policją, organizacjami kierowców i organizacjami pozarządowymi - powiedziała Wolak.

Na słupie przed skrzyżowaniem rowerzyści umieścili - na razie nieobecny w polskim kodeksie - wzorowany na holenderskim znak przypominający o pierwszeństwie rowerzystów na równoległej drodze rowerowej.

Dotychczasowe przepisy - wprowadzone nowelizacją z 2001 - były sprzeczne z obowiązującą Polskę konwencją wiedeńską o ruchu drogowym.

Nowelizacja wprowadza też w prawie polskim znaną od dziesięcioleci w krajach zachodnich śluzę dla rowerów - część pasa ruchu między linią zatrzymania samochodów a skrzyżowaniem. Pozwala ona rowerzystom ustawić się bliżej skrzyżowania, dzięki temu mogą ruszyć na światłach jako pierwsi, są lepiej widoczni dla kierowców, śluza ułatwia też rowerzystom skręcanie.

Ustawa pozwala rowerzystom, motorowerzystom i motocyklistom korzystać ze środkowej części - a nie tylko skrajnej prawej - pasa na rondzie, co ułatwia zmianę kierunku jazdy, zmniejsza też ryzyko wymuszenia na jadącym prosto rowerzyście pierwszeństwa przez pojazd, który zmienia pas, by zjechać z ronda.

Od soboty rowerzyści mogą w majestacie prawa jeździć nie tylko jeden za drugim, ale i obok siebie - np. rodzice asekurujący dziecko.

Rowerzyście wolno też, z zachowaniem ostrożności, wyprzedzać z prawej strony wolno jadące samochody - taka sytuacja często się zdarza w zatłoczonych miastach.

Jeżeli rowerzysta jedzie z dzieckiem do lat 10, jest zła pogoda albo kiedy chodnik ma co najmniej dwa metry szerokości, a ruch na jezdni jest dozwolony z prędkością ponad 50 km/h, rowerzyście wolno jechać chodnikiem.

Nowelizacja wprowadziła nowe definicje roweru i wózka rowerowego, co m.in. oznacza prawne dopuszczenie na ścieżki dla rowerów przyczepek do przewożenia dzieci.

Zgodnie z nowymi przepisami rower to pojazd mierzący do 90 cm szerokości, poruszany siłą mięśni lub silnikiem elektrycznym rozpędzającym pojazd do maksymalnie 25 km/h. Jeżeli ryksza jest nie szersza niż 90 cm, również od soboty można nią jeździć po ścieżce rowerowej.

Sejm uchwalił nowe przepisy w lutym, prezydent podpisał ustawę 22 kwietnia, w Dzień Ziemi.

(PAP) brw/ bno/ jbr/
Tagi: ruch, zmiana, bezpieczeństwo, policja, wypadek, przepisy, straż, koło, rower, jazda, paragraf
Pochwal się na swojej stronie,
że czytasz Money.pl
Czytam Money.pl

Re: Zmiana - rower na ścieżce ma pierwszeństwo

pzawartka / 193.111.166.* / 2011-06-22 11:52
a co jeśli droga jest krajowa i cały tranzyt nią jeździ są chodniki ale nie 2 metrowe, jak jadę a tir mnie wyprzedza to na milimetry i wcale nie wymija mnie zgodnie z przepisami niech sobie siądą na rower na mojej drodze ci co to wymyślali i wprowadzali przepisy to po jednym dniu zmienią podejście, jak również przepis, mało tego ja będę jeździł chodnikiem a jak mnie zatrzyma policja to skieruje sprawę do trybunału w strasburgu, ponieważ nasze drogi nei spełniają norm są za wąskie

ZNOWU JAKIŚ IDIOTA - CZYLI PRAWNIK - NAPISAŁ JAKIEŚ BZDURY !!!

GŁUPI JASIO ZE WSI / 188.146.83.* / 2011-05-27 00:18
Bo co to ma znaczyć - chodnik mający co najmniej dwa metry szerokości - ??? Jaka ma być tolerancja tego pomiaru???
Czy rowerzysta ma stale jeździć z miarką aby ciągle mierzyć szerokość chodnika??? A co jeżeli chodnik w pewnym miejscu przobraża się w "drogę dla pieszych"???

Prawników trzeba izolować od normalnych ludzi - najlepiej trzymać ich w klatkach i podawać im jedzenie na kiju.

Więcej o kretynach-prawnikach tutaj - http://romanwlos.wordpress.com/2011/02/10/o-tym-jak-to-kretyni-pisza-prawo-dla-idiotow/

Pozdrowienia dla ofiar prawników,
GŁUPI JASIO ZE WSI

Re: Zmiana - rower na ścieżce ma pierwszeństwo

d_n_s / 80.48.211.* / 2011-05-25 11:24
Można też po chodniku gdy są złe warunki pogodowe

Oferty motoryzacyjne