Money.plMotoryzacjaWiadomościInfrastruktura

Szwajcaria: 14-kilometrowy korek pod masywem św. Gotarda

2012-07-14 20:30

Szwajcaria: 14-kilometrowy korek pod masywem św. Gotarda

Szwajcaria: 14-kilometrowy korek pod masywem św. Gotarda
Fot. Danielle Scott/CC/Flickr

Na długości aż 14 kilometrów został zablokowany tunel pod masywem św. Gotarda - jedno z najbardziej ruchliwych połączeń drogowych na osi Północ-Południe przez szwajcarskie Alpy - poinformowała szwajcarska agencja ATS.

Korek utworzył się około południa przy wjeździe do tunelu od północnej strony. W godzinach popołudniowych liczył jeszcze pięć kilometrów. Pokonanie tunelu zajmowało około dwóch godzin.

Zakłócenia w ruchu drogowym odnotowano również na przełęczy św. Bernarda. Ruch na południu Alp nasilił się wraz z rozpoczęciem wakacji w dziewięciu regionach w Niemczech, a także na północy Holandii i w Luksemburgu.

Z tunelu św. Gotarda korzysta około 5 mln ludzi rocznie. Jest otwarty cały rok i skraca przeprawę przez Alpy. Uruchomiony w 1980 roku po 10 latach budowy tunel o długości 16,5 km przez dwie dekady uchodził za najdłuższą tego rodzaju przeprawę na świecie. Dopiero w 2000 roku palmę pierwszeństwa odebrał mu norweski tunel drogowy Laerdal, który ma 24,5 km długości.

Czytaj więcej w Money.pl
Szwajcaria nie zrezygnuje z ropy z Iranu
Unijny zakaz importu i transportowania ropy naftowej z Iranu, który wszedł w życie 1 lipca, ma zwiększyć presję na Teheran w kwestii jego programu nuklearnego.
Wypadek w Alpach. Pięciu wspinaczy nie żyje
Tożsamość ani narodowość ofiar nie zostały na razie podane do wiadomości publicznej. Jedna z gazet twierdzi, że byli to Niemcy.
Nie płacą podatków? I na nich przyjdzie kryska
KE ma nadzieję, że przywódcy wywrą podczas szczytu UE presję na Austrię i Luksemburg, by odblokowały negocjacje umowy ze Szwajcarią ws. podatków od oszczędności.
Tagi: tunel, szwajcaria, korek
Zobacz więcej: wakacje 2012
Pochwal się na swojej stronie,
że czytasz Money.pl
Czytam Money.pl