Money.plMotoryzacjaWiadomościInfrastruktura

Samorządowcy przeciw opłatom za autostrady

2011-04-18 16:05

Samorządowcy przeciw opłatom za autostrady

Samorządowcy przeciw opłatom za autostrady
Fot. Bicycle Bob/CC/Flickr
Płatny przejazd autostradami w obrębie aglomeracji katowickiej przyniesie więcej strat niż zysków - uważają lokalne środowiska polityczne i naukowe. Apelują do ministra infrastruktury o wydłużenie bezpłatnych odcinków autostrad w regionie.

Jak poinformował przewodniczący Górnośląskiego Związku Metropolitalnego prezydent Świętochłowic Dawid Kostempski, zrzeszeni w nim samorządowcy nie chcą m.in., by po wprowadzeniu opłat obejmujących tylko niektóre części aglomeracji, pogłębiły się różnice między miastami.

- Uważamy, ze Skarb Państwa więcej niż na opłatach za autostrady zyska na ich braku, bo bezpłatne autostrady to rozwój gospodarczy, co pokazały już przykłady innych miast w Europie Zachodniej. To nawet nie jest gra o sumie zerowej, bo gdy opłaty zaczną funkcjonować, pojawi się wiele problemów - zaznaczył Kostempski.

- Z perspektywy Warszawy główne odcinki autostrad w naszym obszarze metropolitalnym są tak naprawdę odcinkami tranzytowymi. Dla nas natomiast są to drogi wewnętrzne - dojazdy do pracy, szkół, na zakupy, co wynika z naszej specyfiki przestrzenno-funkcjonalnej. To setki tysięcy wewnętrznych transportów każdego dnia - dodał.

Jak podkreślił, że punkty poboru opłat na głównych jezdniach w miejscach proponowanych przez ministerstwo infrastruktury, np. w pobliżu centrum Bytomia, spowodują - poza korkami na samych autostradach - kierowanie ruchu na niedrożne drogi lokalne.

Kostempski zasygnalizował, że jeśli osiągnięcie postulowanych bezpłatnych odcinków w regionie nie powiedzie się, Górnośląski Związek Metropolitalny rozważy zaproponowanie - jako alternatywy - wdrożenia na Śląsku formy regionalnych winiet.

Konferencję dotyczącą prawdopodobnego bilansu wprowadzenia odpłatności za przejazdy autostradami w aglomeracji zorganizował w Katowicach Górnośląski Związek Metropolitalny (posługujący się nazwą Metropolia Silesia) przy współudziale samorządu województwa śląskiego.

Mimo zaproszenia na konferencję nie dotarł minister Cezary Grabarczyk ani żaden przedstawiciel resortu infrastruktury. Oburzony tym prezydent Bytomia Piotr Koj (PO) wyszedł z sali. Przewodniczący Górnośląskiego Związku Metropolitalnego zapewnił w poniedziałek, że opracuje wspólny dla całego województwa śląskiego głos w sprawie bezpłatnych odcinków autostrad - od Częstochowy po Wodzisław Śląski - i w najbliższym czasie przedstawi go Grabarczykowi.

Minister infrastruktury na początku stycznia zaproponował zwolnienie z opłat dwóch odcinków autostrad: około 45 km A4 między węzłami Kleszczów a Murckowską oraz około 24 km A1 między węzłami Gliwice Sośnica - Bytom. Takie propozycje znalazły się w konsultowanym projekcie nowelizacji rozporządzenia w sprawie autostrad płatnych.

W regionie projekt spotkał się ze sprzeciwem. Środowiska polityczne, społeczne i medialne podjęły kilka akcji za utrzymaniem bezpłatnych przejazdów autostradami w obrębie aglomeracji katowickiej i rybnickiej.

Czytaj w Money.pl
PiS przeciwko elektronicznym opłatom
W biurach poselskich partii rusza zbieranie podpisów, pod petycją wzywającą rząd do wycofania się z pomysłu.
Apel o zderzenie kosztów budowy autostrad
Chcemy, żeby Cezary Grabarczyk powiedział Polakom, dlaczego budujemy tak drogo - mówią politycy PJN.
KE potwierdza, możemy stracić 46 mld złotych
Utrata tej gigantycznej kwoty, grozi nam za opóźnienia we wdrażaniu dyrektyw o bezpieczeństwie na drogach.
Pochwal się na swojej stronie,
że czytasz Money.pl
Czytam Money.pl

Oferty motoryzacyjne