Money.plMotoryzacjaWiadomościInfrastruktura

Samoobsługowe tankowanie LPG - czy jest na to szansa?

2012-03-12 17:00

Samoobsługowe tankowanie LPG - czy jest na to szansa?

Samoobsługowe tankowanie LPG - czy jest na to szansa?
Fot. Money.pl/Tomasz Brankiewicz
Od wielu lat toczy się spór o to, czy kierowcy powinni samodzielnie tankować gaz LPG, czy też nie. Polska Organizacja Przemysłu i Handlu Naftowego nie rezygnuje z walki o wprowadzenie do polskiego prawodawstwa przepisów umożliwiających samoobsługowe tankowanie autogazu na stacjach paliw. Ich zdaniem, mogłoby to przyczynić się do obniżki cen na stacjach - nawet o 10 groszy na litrze autogazu.

W tym roku minie 5 lat od zapoczątkowania przez POPiHN tematu samoobsługi LPG w 2007 roku. - Wówczas to z naszej inicjatywy MG zorganizowało spotkanie wszystkich zainteresowanych stron na którym zgodzono się, iż wprowadzenie samoobsługi jest kwestią czasu wymagającą jedynie lepszego rozpoznania zagadnienia od strony bezpieczeństwa i ewentualne zaproponowanie dodatkowych zabezpieczeń - mówi nam Marcin Szponder z POPiHN.Wykonując powyższe ustalenia POPiHN poświęcił 3 lata na zebranie szerokiej wiedzy z wielu krajów UE oraz wewnętrzne i zewnętrzne skonsultowanie ostatecznie złożonych propozycji.

- W szczególności jednak tak długi czas wynikał z potrzeby oczekiwania, aż zostanie wprowadzone na rynek i dostatecznie się na nim upowszechni zupełnie nowe rozwiązanie, które w naszej opinii stanowi cichą rewolucję technologiczną na odcinku bezpieczeństwa i prostoty tankowania LPG. Jest to pistolet do tankowania, który znacznie redukuje ilość wydobywającego się autogazu przy odłączeniu po skończonym tankowaniu - wyjaśnia nasz rozmówca. Ponadto, uniemożliwia on otwarcie zaworu w momencie niedokładnego lub niecałkowitego podłączenia przed tankowaniem. W powyższym zakresie spełnia on wymogi normy PN EN 137600.

- Nie wchodząc w szczegóły techniczne: uważamy, iż jest to kluczowe zabezpieczenie przy samoobsłudze, którego wprowadzenie oznacza bezprecedensowy w skali Europy wzrost bezpieczeństwa i wygody tankowania - stwierdza Marcin Szponder.

Jak każda nowość rozwiązanie to może budzić wątpliwości. Być może sceptyków przekona jednak przykład znanej z troski o bezpieczeństwo Austrii, która jako ostatni, najprawdopodobniej, kraj tzw. "starej unii" dopuściła samoobsługę LPG rozporządzeniem z 2010 roku. - Prowadząc temat niezależnie od POPiHN wprowadziła do przepisów identyczne, jak proponowany przez nas, obwarowanie: ilość wypływu LPG na połączeniu pistoletu z wlewem baku nie powinna przekroczyć 1 cm3 - informuje nasz rozmówca.

Wydawałoby się, że nie pozostaje teraz nic innego jak wprowadzić samoobsługę LPG. Niestety na ostatniej prostej pojawiają się niezrozumiałe przeszkody, które mogą zniweczyć wszystkie wysiłki. Powodem ma być spór pomiędzy resortami gospodarki i transportu o to, czy proponowane zabezpieczenia powinny być, lub nie, wprowadzone do przepisów. Dodajmy, że obecnej sytuacji można było uniknąć. Niestety, minister infrastruktury - bez uwzględnienia stanowiska Ministerstwa Gospodarki oraz branży - w lipcu 2011 wprowadził przepisy, wprost zabraniające samoobsługi.

W obecnym sporze postronnych obserwatorów może zdziwić dość sztywne stanowisko obydwu stron oraz dotychczasowy brak kompromisowych inicjatyw. - Rozwiązań i możliwości kompromisu jest bowiem bardzo wiele. Nie ma bowiem jednej praktyki we wprowadzaniu samoobsługi. Niektóre kraje wprowadziły dodatkowe zabezpieczenia do przepisów, w innych LPG od samego początku było traktowane na identycznych zasadach jak inne paliwa i przez wiele lat nikt nie wpadł tam na pomysł zablokowania samoobsługi z powodu braku zabezpieczeń - wyjaśnia ekspert z POPiHN.

Według niego to operator stacji (a nie urzędnik) jest najbardziej zainteresowany bezpieczeństwem na swojej stacji, bo to jego ryzyko i odpowiedzialność. - W tej sytuacji nie jest kluczowa kwestia wprowadzenia danych zabezpieczeń do przepisów (zawsze to można zrobić jeśli pojawi się realny dowód iż jest to potrzebne). Kluczowy jest fakt, że rozwiązania takie są rozpoznane i sprawdzone co do skuteczności, powszechnie dostępne na rynku oraz łatwe do natychmiastowego wprowadzenia, jeśli okaże się to zasadne - twierdzi Szponder.

POPiHN przekazał swoją wiedzę na tyle na ile umożliwiła mu to forma dialogu narzucana przez obydwa resorty. - W naszej opinii nie ma i być może nie będzie lepszego momentu do wprowadzenia samoobsługi. Dodatkowo do kompromisu powinien urzędników dopingować fakt, iż wprowadzenie samoobsługi daje operatorom stacji paliw pole do obniżek cen autogazu nawet o 10 groszy - to kwota nie do pogardzenia przy obecnych cenach paliw - podkreśla przedstawiciel organizacji.

Tagi: rynek, paliwa, wzrost, bezpieczeństwo, przepisy, inne, łada forma
Pochwal się na swojej stronie,
że czytasz Money.pl
Czytam Money.pl

Re: Samoobsługowe tankowanie LPG - czy jest na to szansa?

rudaa / 83.31.163.* / 2012-03-14 12:38
na jednym obniza 10 na drugim podniosa 20..wiec dla mnie to bezsensu.a poz atym -niechcialabym samodzielnie tankowac.skoro teraz wymagane sa uprawnienia to nagle okaze sie ze nie tak?
 
grzesiek_pac12 / 2012-03-14 14:42 / Bywalec forum
dokładnie, czy to jest w ogóle bezpieczne? jakoś nie wyobrażam sobie, że do tej pory do pewnych czynności były potrzebne uprawnienia, a teraz nagle nie są wymagane.

Oferty motoryzacyjne