Money.plMotoryzacjaWiadomościFlota

Unia nie zmusi nas do kupowania drogich części do aut

2010-03-13 07:00

Unia nie zmusi nas do kupowania drogich części do aut

Unia nie zmusi nas do kupowania drogich części do aut
Fot. Stangot/Dreamstime

Unia obiecuje, że przedłuży prawo pozwalająca instalować w samochodach nieoryginalne części bez utraty gwarancji. Gdyby tego nie zrobiła musielibyśmy kupować je tylko w autoryzowanych serwisach - za znacznie większe pieniądze.

Chochołowski: Unia dopuszcza tanie części, aby koncerny nie upadły
Komisja Europejska uspokaja - nie będziemy drożej płacić za części do samochodów, czy usługi u mechaników. Wprawdzie w czerwcu wygasa rozporządzenie, które zezwala na instalowanie w autach części nieoryginalnych i omijanie w tej sposób drogich, autoryzowanych punktów dilerskich, ale Bruksela już wkrótce przedstawi nowe przepisy.

Rzeczniczka Komisji Europejskiej Amelia Torres zapewniła, że wzięte zostały pod uwagę obawy klientów. Podkreśla, że Komisja chce zagwarantować konkurencję na unijnym rynku motoryzacyjnym.- Chodzi o to, by konsumenci mogli naprawiać samochody i kupować części zamienne po jak najlepszej cenie. Nie ma żadnych wątpliwości, chcemy jeszcze lepszych rozwiązań dla konsumentów niż dotychczas. Tak, by mogli kupować części zamienne taniej, a nie drożej - tłumaczyła rzeczniczka Komisji.

Komisja ma przedstawić nowe przepisy w ciągu kilku tygodni. Mają one gwarantować, że właściciele samochodów, którzy zdecydują się zainstalować w autach nieoryginalne części, nie stracą gwarancji producenta. Dopuszczą także, że przeglądy samochodów na gwarancji będzie można przeprowadzić poza autoryzowaną siecią.

ZOBACZ TAKŻE:

IAR
Tagi: samochody, ceny, auta, gwarancja, części, moto, oryginalne
Zobacz więcej: Unijne prawo motoryzacyjne
Pochwal się na swojej stronie,
że czytasz Money.pl
Czytam Money.pl