Money.plMotoryzacjaWiadomościFlota

Rząd za zwiększeniem biokomponentów w paliwach

2010-06-22 15:32

Rząd za zwiększeniem biokomponentów w paliwach

Rząd za zwiększeniem biokomponentów w paliwach
Fot. materiały: Polmos
Rząd przyjął we wtorek założenia do projektu nowelizacji ustaw paliwowych. Uwzględniają one przepisy unijnej dyrektywy, która umożliwia stosowanie większej niż dotychczas ilości biokomponentów w paliwach - poinformowało Centrum Informacyjne Rządu.

Założenia dotyczą nowelizacji ustawy o zmianie ustawy o systemie monitorowania i kontrolowania jakości paliw oraz ustawy o biokomponentach i biopaliwach ciekłych. Propozycje te przedłożył minister gospodarki.


Nowe przepisy włączają do polskiego prawa niektóre rozwiązania dyrektywy wspólnotowej obowiązujące od połowy 2009 r. Umożliwia ona stosowanie większej niż dotychczas ilości biokomponentów w paliwach ciekłych i wprowadza dla nich wymagania jakościowe. Chodzi o benzyny silnikowe zawierających do 10 proc. bioetanolu oraz olej napędowy o zawartości do 7 proc. estru metylowego.

Nadal mają być produkowane benzyny zawierające nie więcej niż 5 proc. etanolu, których zawartość tlenu ma nie przekraczać 2,7 proc.

Nowe przepisy mają ponadto ułatwić wywiązanie się przez przedsiębiorców z obowiązku realizacji Narodowego Celu Wskaźnikowego (NCW) czyli minimalnego udziału biopaliw w zużywanych w ciągu roku w paliwach transporcie. Wprowadzenie możliwości dodawania do oleju napędowego do 7 proc. estrów spowoduje, że koszt NCW w 2010 r. będzie mniejszy o ok. 153 mln zł.

Zgodnie z nowymi regulacjami, zostaną wydłużone z jednego roku do 3 lat umowy kontraktacji surowców rolniczych z przeznaczeniem na biokomponenty zawieranych między rolnikami, wytwórcami lub pośrednikami. W ocenie ministerstwa gospodarki, takie rozwiązanie przyczyni się do zagwarantowania podmiotom zajmujących się produkcją biomasy stabilnych dostaw, co będzie miało pozytywny wpływ na rozwój rynku biokomponentów i biopaliw ciekłych w Polsce. (PAP)

awy/ drag/

Tagi: rynek, Polska, rząd, paliwa, system, biokomponenty, zwiększenie
Pochwal się na swojej stronie,
że czytasz Money.pl
Czytam Money.pl

Oferty motoryzacyjne