Money.plMotoryzacjaWiadomościAktualności

Zniknie uciążliwa opłata dla kierowców

2015-01-14 21:02

Zniknie uciążliwa opłata dla kierowców

Zniknie uciążliwa opłata dla kierowców
Fot. PAP/EPA/Hermann Josef Woestmann

Zniknie opłata recyklingowa, pojawią się kary dla stacji demontażu za niewypełnienie limitów odzysku surowców. Posłowie zajmą się ustawą o recyklingu pojazdów, autorstwa ministerstwa środowiska.

Właściciele komisów i osoby prywatne nie będą już obciążeni opłatą recyklingową w wysokości 500 złotych za każdy używany samochód przywieziony do Polski.

Dla prowadzących stacje, wprowadzono specjalne opłaty za nieosiągnięcie wymaganego poziomu odzysku i recyklingu pojazdów.

Wydanie zaświadczenia o demontażu, bez rzeczywistego przyjęcia pojazdu do stacji lub punktu zbierania, będzie skutkowało cofnięciem przedsiębiorcy decyzji lub pozwolenia na prowadzenie działalności dotyczącej gospodarki odpadami.

Według szacunków stowarzyszenia Forum Recyklingu Samochodów, poza systemem stacji demontażu pojazdów jest około 65 procent pojazdów wycofanych z eksploatacji. Organizacja twierdzi też, że około 10 milionów samochodów widniejących w Centralnej Ewidencji Pojazdów zostało w rzeczywistości zezłomowanych w szarej strefie.

Nowelizacji obowiązujących przepisów wynika z potrzeby pełnego wdrożenia do polskiego prawa unijnej dyrektywy z 2000 r. w sprawie pojazdów wycofanych z eksploatacji. Nad ustawą zapewniającą adaptację przepisów unijnych do polskiego prawa rząd pracował od kilku lat.

W październiku Komisja Europejska pozwała Polskę ws. przepisów o pojazdach wycofanych z eksploatacji do Trybunału Sprawiedliwości UE. KE miała zastrzeżenia do organizacji wycofywania zużytych pojazdów i ich recyklingu. Obecnie stacje demontażu nie mogą pobierać opłat za przyjmowanie pojazdów zarejestrowanych w Polsce, jednak Komisja wskazywała, że zwolnienie z opłat powinno dotyczyć wszystkich pojazdów zarejestrowanych na terenie UE.

Nowelizacja ma wejść w życie 1 lipca 2015 r., z wyjątkiem pewnych przepisów dotyczących niektórych obowiązków przedsiębiorców, które mają wejść w życie od początku 2016 r.

Czytaj więcej w Money.pl
Dobry rok na rynku motoryzacyjnym, ale...
W ciągu minionych dwunastu miesięcy zarejestrowano ponad 372,5 tysiąca nowych samochodów. To wciąż za mało.
Nie będzie już opłaty recyklingowej od aut
Importerzy, dealerzy samochodowi czy właściciele komisów będą musieli zapewnić sieć stacji, które zajmą się starymi autami.
(IAR), (red. AND)
Tagi: auta, kierowcy, opłata recyklingowa
Zobacz więcej: opłata recyklingowa
Pochwal się na swojej stronie,
że czytasz Money.pl
Czytam Money.pl