Money.plMotoryzacjaWiadomościAktualności

Włochy: Pasażer nie chce zapiąć pasów? Musi wysiąść

2010-01-31 17:01

Włochy: Pasażer nie chce zapiąć pasów? Musi wysiąść

Włochy: Pasażer nie chce zapiąć pasów? Musi wysiąść
Fot. Lightshape/iStockphoto
Kierowca samochodu ma obowiązek nakazać pasażerowi zapięcie pasów, a w razie dalszej odmowy musi się zatrzymać i wysadzić taką osobę - takie szeroko nagłośnione we Włoszech stanowisko zajął Sąd Najwyższy. W przeciwnym razie - wynika z orzeczenia - kierowca poniesie odpowiedzialność karną, gdy dojdzie do wypadku.

Niedzielna prasa włoska wyjaśniła, że orzeczenie to Sąd Najwyższy wydał rozpatrując sprawę 26-letniego Sycylijczyka, wobec którego utrzymał wyrok za nieumyślne spowodowanie śmierci pasażera swego auta. W 2002 roku Antonino A. jechał ze swoim kolegą, który nie zapiął pasów. Kiedy samochód na zakręcie wypadł z drogi, pasażer zginął, uderzając głową o przednią szybę.


Kierowca, skazany za nieumyślne spowodowanie śmierci, przegrał następnie w sądzie apelacyjnym, gdzie złożył odwołanie od wyroku, a potem skierował sprawę do Sądu Najwyższego.

Ten jednak utrzymał karę, stwierdzając: Kierowca pojazdu jest zobowiązany wymagać, aby pasażer zapiął pas bezpieczeństwa, także w przypadku odmowy ze strony pasażera.

- Wina drugiej osoby nie eliminuje winy własnej - orzekli sędziowie.

Obowiązujący we Włoszech nakaz zapięcia pasów bezpieczeństwa jest nagminnie łamany, także przez rodziców bardzo małych dzieci, które często jeżdżą samochodem trzymane na kolanach zamiast w fotelikach.

Wiadomości z kraju i ze świata na Twojej stronie internetowej

Najważniejsze informacje w twojej skrzynce e-mail!
Tagi: samochód, motoryzacja, bezpieczeństwo, włochy, kierowca, auto
Pochwal się na swojej stronie,
że czytasz Money.pl
Czytam Money.pl

Re: Włochy: Pasażer nie chce zapiąć pasów? Musi wysiąść

---- / 83.1.81.* / 2010-01-31 17:42
Widząc stojące dzieci, czy nawet osoby dorosłe w mróz, deszcz, machające, nie zatrzymuję się, bo nie mam zamiaru w razie wypadku płacić im odszkodowania, nawet jak zapną pasy.Winę można zawsze przypisać.
 
wezuwiusz3 / 2010-01-31 20:34
A nie uważasz że to chore??.Czy zapięte pasy muszą być obowiązkiem??.Jeżeli ich ktoś nie używa,to chyba nikomu nie robi nic złego tylko sobie,dlaczego więc to takie zmartwienie dla polityków czy jadę z pasami czy nie?? Druga sprawa tych fotelików dla dzieci.Nie raz jak jadę samochodem,a na zewnątrz jest paskudna pogoda,zdarza się że zatrzymuje mnie kobieta stojąca z małym dzieckiem i co....mam się nie zatrzymać z powodu jakiegoś durnego przepisu wymyślonego przez kretyna w krawacie??bo nie mam fotelika dla tego dziecka??.A może to dziecko jest chore jak nasze przepisy i potrzebuje pomocy i trzeba go zawieść do szpitala,to co??mam się po prostu nie zatrzymywać ,nie wziąść,bo za rogiem mogą stać krzakoludy i mnie złapią.Obkładają nas przepisami ze wszystkich stron,tylko jakoś zapomnieli jeszcze porobić drogi żeby bezpiecznie sie jeżdziło.
 
TAXIja / 188.146.22.* / 2010-02-01 12:21
wezuwiusz3 >>Zgadzam się z Tobą!

Oferty motoryzacyjne