Money.plMotoryzacjaWiadomościAktualności

Władze w Rosji mają używać tylko samochodów krajowych

2014-07-15 20:28

Władze w Rosji mają używać tylko samochodów krajowych

Władze w Rosji mają używać tylko samochodów krajowych
Fot. ec.europa.eu
Rosyjski premier Dmitrij Miedwiediew poinformował o podpisaniu zarządzenia, zakazującego zakupu importowanych samochodów dla przedstawicieli władz. Eksperci twierdzą jednak, że jest to posunięcie raczej symboliczne.

Zakaz nie obejmuje pojazdów zagranicznych producentów, które są montowane na terytorium Federacji Rosyjskiej. Swoje montownie mają w tym kraju takie firmy, jak Volkswagen, BMW, Renault, Nissan, General Motors, Hyundai, Peugeot-Citroen, Toyota i Mitsubishi.

- Wolimy, żeby to przedsiębiorstwa krajowe, a nie zagraniczne korzystały z kolosalnych funduszy wydawanych przez państwo - powiedział Miedwiediew na posiedzeniu rządu.

Przedstawiciele branży motoryzacyjnej zwracają jednak uwagę, że udział finansowanych przez państwo zakupów stanowi zaledwie 3 proc. rosyjskiego rynku samochodowego. Zarządzenie zabrania też służbom publicznym i władzom municypalnym zakupu autobusów, tramwajów czy ambulansów produkcji zagranicznej.

Reuters przypomina, że w czasach radzieckich oficjele jeździli limuzynami produkcji krajowej. Dla najważniejszych był to ZiŁ, dla mniej ważnych - Wołga. Oba te modele praktycznie znikły już z ulic rosyjskich miast.

Rosyjscy producenci samochodów - Sollers, Kamaz i GAZ - mają do końca roku zaprojektować krajowy pojazd dla przedstawicieli władz. Prezydent Władimir Putin wezwał rosyjskie przedsiębiorstwa, w tym producentów broni i sprzętu wojskowego, do zwiększonego wykorzystania lokalnych produktów i ograniczenia importu podzespołów, który mógłby stać się celem amerykańskich i unijnych sankcji w związku z rolą Rosji w kryzysie na wschodzie Ukrainy.

Czytaj więcej w Money.pl
Ten znak drogowy jest najczęściej ignorowany
Zwykle jest umieszczony tam, gdzie wyjazd z drogi jest szczególnie niebezpieczny. Zbyt często kierowcy znak STOP lekceważą.
Jerzy Dudek radzi: Nie denerwujmy się na innych kierowców
Niezależnie od panujących warunków pogodowych powinniśmy zachować 100 proc. ostrożności na drodze - radzi również były bramkarz.
Wyjeżdzasz samochodem na wakacje? Sprawdź unijne przepisy drogowe
Obowiązkowym wyposażeniem każdego auta w Polsce jak i za granicą jest trójkąt ostrzegawczy i gaśnica. Często jednak zapominamy o tym, że muszą one mieć aktualną homologację.
Pochwal się na swojej stronie,
że czytasz Money.pl
Czytam Money.pl

Oferty motoryzacyjne