Money.plMotoryzacjaWiadomościAktualności

UOKiK o paliwach: Nie znajdujemy zmów cenowych

2009-08-27 13:57

UOKiK o paliwach: Nie znajdujemy zmów cenowych

UOKiK o paliwach: Nie znajdujemy zmów cenowych
Fot. D.L./CC/Flickr

- Koncerny paliwowe ustalając ceny paliw na stacjach nie muszą kierować się aktualną ceną ropy. Mogą natomiast naśladować trendy na światowych rynkach paliw. Nie jest to zabronione, dlatego UOKiK nie ma narzędzi, by zmusić firmy do obniżenia marż, chyba, że wykryje zmowę cenową - uważa prezes UOKiK Małgorzata Krasnodębska-Tomkiel.

Krasnodębska-Tomkiel odpowiadała pytania posłów PSL-u dotyczące - ich zdaniem - zawyżonych cen benzyny i oleju napędowego na polskich stacjach.- Benzyny mają narzut ponad 50 gr na litrze, a na olej napędowy stosuje się narzuty ponad 40 gr na litrze - powiedział poseł PSL Wiesław Woda. Zauważył, że chociaż ceny ropy na światowych rynkach spadają, na stacjach tego nie widać.

- Działania prowadzące do windowania cen paliw na niektórych rynkach lokalnych są niestety uzasadnione ekonomicznie tzw. zachowaniami paralelnymi, czyli naśladownictwem cenowym, którego stosowanie potwierdzają szefowie niektórych koncernów paliwowych, a które nie jest zabronione przez obecnie obowiązujące przepisy prawa - odpowiedziała Krasnodębska-Tomkiel.

ZOBACZ TAKŻE:

Prezes zwróciła uwagę, że rynek handlu paliwami w Polsce, przynajmniej w zakresie ustalania marż, nie jest regulowany, a więc ceny na nim nie są kontrolowane i interwencja jest możliwa jedynie przez UOKiK. - Prezes UOKiK nie może kwestionować wysokości marży, ale ma uprawnienia, by badać nadmiernie wygórowane ceny w sytuacji, kiedy są one przejawami nadużycia dominującej pozycji na rynku - wyjaśniła.

UOKiK bada teraz - na skutek otrzymywanych sygnałów - kwestię zmów cenowych na rynku paliwowym. Wymieniła, że w ostatnich latach badano m.in.: Włocławek, Inowrocław, Koszalin, Stalową Wolę, Sieradz, Bełchatów, Zduńską Wolę, Ostrów Wielkopolski, Gniezno oraz Gorzów Wielkopolski.

- Nie znajdujemy dowodów ma istnienie zmowy cenowej na poszczególnych rynkach lokalnych, która mogłaby być podstawą do ewentualnego nałożenia kary na przedsiębiorców - powiedziała prezes.

ZOBACZ TAKŻE:

Tagi: uokik, samochód, paliwa, benzyna, motoryzacja, on, marże, woda, stacja benzynowa, wiesław woda
Pochwal się na swojej stronie,
że czytasz Money.pl
Czytam Money.pl

Oferty motoryzacyjne