Money.plMotoryzacjaWiadomościAktualności

Tylko 8 proc. Polaków nie boi się za kółkiem [DŹWIĘK]

2011-06-24 08:28

Tylko 8 proc. Polaków nie boi się za kółkiem

Tylko 8 proc. Polaków nie boi się za kółkiem
Fot. Money.pl/Tomasz Brankiewicz

Większość Polaków nie czuje się bezpiecznie na drogach naszego kraju - wynika z najnowszych sondaży. Te dane mogą uzasadniać przeprowadzanie akcji, które mają zmniejszyć liczbę wypadków, takich jak rozpoczynający się Weekend bez ofiar.

Na pytanie o poczucie bezpieczeństwa podczas prowadzenia samochodu, ale również podróżowania na siedzeniu pasażera, negatywnie odpowiedziało 56 procent osób - mówi prezes Marcin Duma, prezes instytutu Homo Homini, który przeprowadził badania.

- Osoby, które są przekonane o tym, że na polskich drogach nie jest bezpiecznie, stanowią nieznaczną większość wśród naszych badanych. 56 procent osób powiedziało, że na drogach jest zdecydowanie niebezpiecznie lub raczej niebezpiecznie. Przeciwnego zdania jest trochę mniejsza, ale całkiem liczna grupa badanych, bo niemal 40 procent. Co ciekawe, zaledwie 5 procent nie potrafiło się określić - mówi Duma.

POSŁUCHAJ WYPOWIEDZI MARCINA DUMY:


Pytania szczegółowe pokazują, że o zdecydowanym braku poczucia bezpieczeństwa mówi 20,7 procent ankietowanych, a 35,4 procent raczej nie czuje się bezpiecznie. Z kolei 31,3 procent na drogach czuje się raczej bezpiecznie, a jedynie 7,8 procent ankietowanych zapewnia o zdecydowanym poczuciu bezpieczeństwa na drogach. 4,9 procent badanych nie było w stanie określić swojego poczucia bezpieczeństwa na drogach.

Liczne badania dowodzą, że najczęstszymi przyczynami wypadków drogowych są: nadmierna prędkość i alkohol - podkreśla Marcin Duma. - Niemal co czwarty kierowca w Polsce przyznaje się do tego, że przynajmniej raz w życiu prowadził po alkoholu. Biorąc pod uwagę, że jest to temat wstydliwy i ludzie niechętnie przyznają się do prowadzenia samochodu po alkoholu, można przyjąć, że ten odsetek może być znacznie większy - mówi Duma.

POSŁUCHAJ WYPOWIEDZI MARCINA DUMY:


Sondaż przeprowadzono telefonicznie 22 czerwca na reprezentatywnej dla ogółu Polaków grupie 1069 osób. Błąd oszacowania wynosi 3 procent, a poziom ufności 0,95.

Czytaj w Money.pl
1462 nietrzeźwych za kółkiem. Bijemy rekord
Wielu z zatrzymywanych przez policję piło nie tuż przed jazdą, ale dzień wcześniej wieczorem.
Bezpieczny weekend na drogach?
W zeszłym roku w okresie Świąt Wielkanocnych policja zatrzymała blisko 1800 nietrzeźwych kierujących.
Na stacji benzynowej nie kupisz alkoholu?
To pomysł posłów z PiS, PSL i PO. Sprzedaż alkoholu to połowa przychodów stacji.
IAR
Pochwal się na swojej stronie,
że czytasz Money.pl
Czytam Money.pl

Re: Tylko 8 proc. Polaków nie boi się za kółkiem

simian raticus / 178.37.137.* / 2011-06-24 11:01
Nie ufajcie homo homini!

Re: Niecałe 8 proc. Polaków nie boi się za kółkiem

wóre / 83.11.145.* / 2011-06-24 08:59
Homo Homini to nie jest wiarygodne.Zadne sondaże nie sa przez nich przeprowadzone wiarygodnie.

Oferty motoryzacyjne