Money.plMotoryzacjaWiadomościAktualności

Sądy orzekają niższe odszkodowania

2016-05-30 15:36

Sądy orzekają niższe odszkodowania

Jak wynika z najnowszych danych za 2015 r. opublikowanych przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny ofiary wypadków drogowych spowodowanych przez nieubezpieczonych lub nieznanych sprawców, za swoje szkody osobowe, domagają się przed sądami średnio po 72 tys. zł. Zaledwie 8 proc. żądanej sumy obejmuje koszty leczenia i późniejszej rehabilitacji, zaś pozostała kwota to rekompensata za poniesione cierpienia fizyczne i psychiczne. Sądy jednak nie do końca zgadzają się ze składanymi roszczeniami. Owszem, w większości przypadków przyznają odszkodowania, jednak w dużo niższej wysokości. Średnio mniej aż o 60 proc., co oznacza, iż przeciętne odszkodowanie wynosi ok. 30 tys. zł.

- W powszechnej świadomości funkcjonuje mit, że sądy przyznają - zgodnie z roszczeniami poszkodowanych - bardzo wysokie świadczenia w za szkody osobowe. Nie do końca znajduje to jednak potwierdzenie w naszych statystykach. Pokazują one bowiem, że sądy bardzo starannie miarkują roszczenia za ból i cierpienie osób poszkodowanych w wypadkach drogowych i znacznie ograniczają - w stosunku do roszczeń - poziom kwot zasądzanych z polisy OC sprawcy wypadku - mówi Sława Cwalińska Weychert, wiceprezes Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego.

W 2015 roku UFG wypłacił łącznie ponad 90 mln złotych za szkody osobowe - bezpośrednio poszkodowanych ofiar oraz z tytułu roszczeń rodzin osób, które zginęły - w wypadkach spowodowanych przez nieubezpieczonych lub nieznanych sprawców. Przy czym 70 procent wypłat Fundusz dokonał na podstawie własnego postępowania likwidacyjnego, zaś pozostałe 30 procent - po sądowych rozstrzygnięciach.

Pochwal się na swojej stronie,
że czytasz Money.pl
Czytam Money.pl

Re: Sądy orzekają niższe odszkodowania

mfind.pl / 91.189.28.* / 2016-05-31 15:02
Komisja Nadzoru Finansowego aktualnie opracowuje standaryzację wypłat świadczeń osobowych za szkody z OC komunikacyjnego. Ma to uprościć i przyspieszyć proces wypłaty odszkodowań, jednak nie wiadomo czy nie wprowadzi to "sztywnej standaryzacji" wysokości świadczeń, co też jest niesprawiedliwe, ponieważ każdy przypadek powinien być rozpatrywany indywidualnie.
Pozdrawiam,
Maciek,
porównywarka OC i AC

Oferty motoryzacyjne