Money.plMotoryzacjaWiadomościAktualności

Odliczenie VAT od paliwa. Tyle zaoszczędzisz

2015-07-03 10:56

Odliczenie VAT od paliwa. Tyle zaoszczędzisz

Odliczenie VAT od paliwa. Tyle zaoszczędzisz
Fot. Mateusz Pietruszka
Od 1 lipca przedsiębiorcy w Polsce zyskali długo oczekiwaną możliwość odliczania VAT od paliwa zakupionego do aut służbowych. Pomimo że podlega mu tylko 50 proc. należnego podatku, to oszczędności w kosztach użytkowania floty, jakie dzięki takiemu rozwiązaniu zyskają firmy, będą znaczące. Ich wielkość będzie uzależniona od spalania samochodu i w przypadku dużych flot pojazdów może wynosić nawet od kilkudziesięciu do kilkuset tysięcy złotych rocznie.

Możliwość odliczania przez przedsiębiorców 50 proc. podatku VAT od paliwa nabywanego do użytkowanych przez nich aut służbowych została zapisana w obowiązującej od 1 kwietnia 2014 ustawie o VAT. Zgodnie z przepisami przejściowymi wprowadzony został jednak zakaz odliczania przez przedsiębiorców podatku od paliw silnikowych (benzyny, oleju napędowego i gazu) do dnia 1 lipca 2015 r. Zakaz ten dotyczył firm wykorzystujących samochody służbowe w celach mieszanych tj. nie tylko w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą, ale również do celów prywatnych.

W praktyce oznaczało to, że większość firm w Polsce nie posiadała prawa do odliczania podatku VAT od paliw. Obecnie auta służbowe w naszym kraju są bowiem coraz częściej traktowane nie tylko jako narzędzie pracy, ale również jako element dodatkowego, motywacyjnego wynagrodzenia dla pracownika. W związku z tym, pracodawcy bardzo często udostępniają auta firmowe zatrudnionym osobom także do użytku po godzinach pracy.

Po wejściu w życie nowych przepisów, prawo do odliczenia połowy naliczonego podatku VAT od paliwa przysługuje każdemu przedsiębiorcy i firmie, która wykorzystuje samochody służbowe zarówno do celów związanych z działalnością gospodarczą, jak i do celów prywatnych.

- Od 1 lipca 2015 r., w odniesieniu do odliczenia VAT związanego z zakupem paliwa do pojazdów samochodowych, jest stosowana zasada ogólna z art. 86a ustawy o VAT, zgodnie z którą przedsiębiorcom przysługuje prawo do odliczenia 50 proc. kwoty podatku naliczonego z tytułu zakupu towarów i usług, dotyczących pojazdów samochodowych, w tym paliw silnikowych, oleju napędowego i gazu, wykorzystywanych do napędu tych pojazdów – wyjaśnia Agnieszka Piasecka, Ekspert PZWLP, Kierownik Działu Prawnego Alphabet Polska Fleet Management. - Nieodliczona kwota podatku VAT będzie stanowiła koszt uzyskania przychodów dla celów PIT i CIT, na zasadach ogólnych. Możliwość odliczenia VAT od paliwa nie wiąże się dla przedsiębiorców z żadnymi dodatkowymi czynnościami formalnymi, czy administracyjnymi np. składaniem oświadczeń lub wniosków urzędowych. Podstawą do odliczenia będą faktury VAT dokumentujące zakup paliwa.

Nowe przepisy oznaczają dla firm i przedsiębiorców użytkujących w naszym kraju floty znaczące oszczędności. Za każdy litr paliwa do samochodu firmowego przedsiębiorcy zapłacą o ok. 50 groszy mniej niż dotychczas. Co to oznacza w praktyce w momencie, gdy obniżone dzięki odliczeniu VAT koszty paliwa zostaną zestawione z konkretnymi samochodami użytkowanymi
w polskich flotach?

Eksperci PZWLP przygotowali przykładową kalkulację w tym zakresie, uwzględniającą popularne w Polsce auta służbowe, napędzane silnikami diesla o najczęściej spotykanej dla tych modeli mocy i pojemności jednostki napędowej oraz wielkości spalania. Dla celów kalkulacji przyjęta została cena 1 litra ON na poziomie 5zł (brutto) oraz roczny przebieg pokonywany przez auta, wynoszący 30 tys. km. Z przeprowadzonych w ten sposób analiz PZWLP wynika, że w przypadku niewielkich aut miejskich z segmentu B, z 75-konnym silnikiem dieslowskim o pojemności 1,5l, firmy zaoszczędzą w ciągu roku na kosztach paliwa tylko dla 1 takiego samochodu ponad 500 zł. Paliwo do najpopularniejszych w Polsce aut użytkowanych przez firmy, czyli samochodów klasy kompakt (segment C), będzie według przyjętych przez PZWLP założeń kosztować rocznie ponad 630 zł mniej.

Oszczędności w kosztach ponoszonych przez firmy na paliwo w stosunku do pojedynczego samochodu będą rosły proporcjonalnie w stosunku do wielkości spalania konkretnego pojazdu. Należy przy tym pamiętać, że ilość spalanego przez auto paliwa jest uzależniona od bardzo wielu czynników, związanych nie tylko z parametrami technicznymi samochodu, czyli np. mocą
i rozwiązaniami technologicznymi zastosowanymi w silniku, ale również od stylu jazdy kierowcy, tras na jakich jest użytkowany pojazd (np. ruch w mieście lub poza miastem), czy też od warunków atmosferycznych.

- Zmniejszanie w Polsce obciążeń fiskalnych dla przedsiębiorców, związanych
z samochodami służbowymi to jeden z ważniejszych czynników stabilnego rozwoju branży flotowej – mówi Marek Małachowski, Prezes Zarządu PZWLP, Dyrektor Zarządzający ALD Automotive Polska. – Dzięki możliwości odliczania podatku VAT od zakupionego paliwa do aut osobowych i lekkich dostawczych, użytkowanych nie tylko na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej, ale także do celów prywatnych, każdy przedsiębiorca w Polsce będzie mógł w sposób zauważalny obniżyć koszty eksploatacji swoich samochodów służbowych. W przypadku dużych flot, składających się w Polsce w niektórych przypadkach z kilkuset pojazdów, oszczędności w kosztach paliw będą sięgały nawet kilkuset tysięcy złotych rocznie.

Przez ostatnie blisko półtora roku, a więc od momentu wejścia w życie znowelizowanej ustawy 1 kwietnia 2014 r., firmy mogły odliczać 100 proc. podatku VAT od paliwa, ale wyłącznie w bardzo restrykcyjnie określonych przypadkach. Dotyczyło to jedynie określonej w ustawie grupy samochodów specjalnych, o konstrukcji wykluczającej możliwość ich wykorzystania do celów innych niż służbowe. Są to na przykład pojazdy inne niż samochody osobowe, posiadające jeden rząd siedzeń, który jest oddzielony od części przeznaczonej do przewozu ładunków trwałą przegrodą czy ścianą. Ponadto do grupy tego typu pojazdów zaliczane są pojazdy inne niż samochody osobowe, posiadające kabinę kierowcy z jednym rzędem siedzeń i nadwozie przeznaczone do przewozu ładunków, jako konstrukcyjnie oddzielne elementy samochodu. Pełne odliczenie VAT przysługuje również w przypadku pojazdów specjalnych, np. koparek, ładowarek, czy spycharek.

Pochwal się na swojej stronie,
że czytasz Money.pl
Czytam Money.pl

Re: Odliczenie VAT od paliwa. Tyle zaoszczędzisz

???????? / 89.72.23.* / 2015-07-05 11:43
ciekawe kiedy dają zaoszczędzić zwykłemu Polakowi, pchają kasę tylko bogatym

JA zaoszczędzę?

Enmerkar / 83.5.29.* / 2015-07-05 10:36
Nie sądzę. Ulgi są tylko dla przedsiębiorców. I NIKT nie wie, dlaczego. Potrzebuję do pracy komputer, dojeżdżam do pracy - muszę wszystko kupić, ale nic nie odliczę. Bo nie prowadzę firmy, tylko w niej pracuję. Jakie jest tego uzasadnienie? Proste: w kapitalizmie dąży się do tego, żeby 5% społeczeństwa się bogaciło kosztem reszty, i żeby z roku na rok ta dysproporcja rosła. I nie piszcie, że towary w sklepacg byłyby droższe, gdyby nie odliczenia przedsiębiorców, bo to kompletna bzdura. Gdyby przedsiębiorcy dostawali wszystko za darmo, ceny ich produktów i tak by nie spadły ani o grosz.

Re: Odliczenie VAT od paliwa. Tyle zaoszczędzisz

TommeLee / 89.79.238.* / 2015-07-05 10:34
3.0 dieslel i 5.8 w mieszanym ....... nibylandja jakś

Re: Odliczenie VAT od paliwa. Tyle zaoszczędzisz

www865 / 83.4.66.* / 2015-07-05 09:10
haha co za zmiana REWOLUCJA po prostu z samochodów nie ciężarowych i tak dało się odpisać 50procent a jak ktoś chciał to nawet 100 vatatu z paliwa co za zmiana po prostu teraz da się 50 i tyle . Idą wybory nie dajcie się omamić

Re: Odliczenie VAT od paliwa. Tyle zaoszczędzisz

Karol 1952 / 46.112.166.* / 2015-07-05 08:23
A co zabrali ... ?

Re: Odliczenie VAT od paliwa. Tyle zaoszczędzisz

ferdek533 / 46.188.215.* / 2015-07-04 23:17
Tu dali ale za naprawę i przeglądy oraz części do aut zabrali 50% Vat. O tym nie piszą

Re: Odliczenie VAT od paliwa. Tyle zaoszczędzisz

maczek58 / 89.79.69.* / 2015-07-04 09:25
spalanie na 100 km chyba 2 razy więcej bo jakby tak podali to musieli napisać, że zwracają 1/2 podatku Vat

Re: Odliczenie VAT od paliwa. Tyle zaoszczędzisz

jakubek680 / 91.234.126.* / 2015-07-04 08:15
W teorii wszyscy powinniśmy na tym zyskać, ale w tym kraju przedsiębiorca ma taką mentalność że niezależnie od tego ile zarobi nie da zarobić innemu. Idę o każde pieniądze, że masło przewożone przez ciężarówki jeżdżące na tańszym paliwie, w sklepie tańsze nie będzie, a wszystkie zyski zabierze do kieszeni pan przedsiębiorca.
 
Tom299 / 81.190.98.* / 2015-07-04 17:45
Typowy polak. Byleby inni nie mieli więcej. Na przedsiębiorcę to pewnie zbyt strachliwy jesteś...
 
życzliwy / 89.238.3.* / 2015-07-04 09:03
Kto Ci kolego broni zostać 'Panem' przedsiębiorcą? Wtedy nikt Ci zysków nie zabierze. Powodzenia.

Re: Odliczenie VAT od paliwa. Tyle zaoszczędzisz

nnn / 89.77.18.* / 2015-07-04 07:59
no pieknie Pan tam z dołu opisał jak to jest z tym VAT-em
ale zauważmy iż
np
luksusowe auta sa kupowane przewaznei na firmy - odliczenie vatu
masę żeczy do domu leci na firmę odliczeni vatu (czasami farby i td do remontu domu, czasami zywność, czasami jakieś elementy wyposazenia domu, komputer dla dziecka itd) wszystko odliczenie vatu z produkcji a wkoncu to jest konsumpcja ostateczna
teraz odliczenie od paliwa nawet tego prywatnie wykozystanego (no bo niby jak to rozliczyc udowodnic itd) ale to juz bedzie na "legalu"
tak we mnie sie to troche buzy

Re: Odliczenie VAT od paliwa. Tyle zaoszczędzisz

dasu / 79.184.178.* / 2015-07-04 01:30
Jak wyjedziesz z tego zyebanego kraju to zaoszczędzisz na wszystkim...tyle w temacie

Re: Odliczenie VAT od paliwa. Tyle zaoszczędzisz

oko80 / 46.113.132.* / 2015-07-04 01:18
do PO W************* S********* I ZŁODZIEJE kto na was zagłosuje?tylko ten co mu obiecaliście, czyli głupi przedsiębiorca, który wierzy w obiecanki

Re: Odliczenie VAT od paliwa. Tyle zaoszczędzisz

benek202 / 212.59.234.* / 2015-07-03 21:40
3.0 litry pojemności - 258KM i 5,8l spalania? Chętnie kupię.

Re: Odliczenie VAT od paliwa. Tyle zaoszczędzisz

Piotrdivine8215 / 212.33.86.* / 2015-07-03 20:35
a ile zaoszczędzę jak nie mam samochodu - tylko rower.
 
kini149 / 79.188.172.* / 2015-07-04 07:57
HEHE możesz odliczyć cały vat od pompki rowerowej
 
uk / 91.221.145.* / 2015-07-03 21:00
zdrowie..... bezcenne :)

Re: Odliczenie VAT od paliwa. Tyle zaoszczędzisz

czesiu86 / 31.6.137.* / 2015-07-03 19:50
takich samochodów co pala 3,6 l nie ma w Polsce.

Re: Odliczenie VAT od paliwa. Tyle zaoszczędzisz

koksu113 / 84.38.111.* / 2015-07-03 18:58
hehehe

chciałbym zobaczyć te auta z segmentu B co palą 3.6 litra
Papier przyjmnie wszystko bo chyba tylko na papierze jest takie spalanie

Re: Odliczenie VAT od paliwa. Tyle zaoszczędzisz

Gość525 / 83.24.207.* / 2015-07-03 16:25
Na wschodzie tankując za 100zł jest o wiele więcej niż 11zł :P

Re: Odliczenie VAT od paliwa. Tyle zaoszczędzisz

Chichot G. / 89.77.27.* / 2015-07-03 16:16
Jest czas wakacji... A gdyby tak obywatele szarzy obywatele, w ramach protestu wstrzymali się od tankowania... by firmy paliwowe i fiskus państwowy odczuł za wysoką cenę paliwa.. ludzie wszędzie na piechote a hapacze niech licza straty... i po tygodniu pogadamy... gdyby chcieli podniesc cene, by odrobić straty kolejny tydzień, kolejny tydzień bez auta...

Re: Odliczenie VAT od paliwa. Tyle zaoszczędzisz

własciwy tytuł / 83.20.250.* / 2015-07-03 16:01
To mniej nas okradną?

Re: Odliczenie VAT od paliwa. Tyle zaoszczędzisz

78965 / 89.67.39.* / 2015-07-03 16:01
Jak zwykle biednemu piasek oczy kłuje, a bogatemu jeszcze więcej dają. Powinni zlikwidować akcyzę i wtedy byłoby sprawiedliwie. Już niedługo jest wasze panowanie. Już na wyborach pokarzemy wam gdzie wasze miejsce. Nie pomoże puder róż. Mieliście swoje 8 lat rządów i nie potrafiliście nic dobrego poza podwyżkami podatków zrobić. My pamiętamy wszystko i rozliczymy was na wyborach.
 
Henryk5555 / 193.28.187.* / 2015-07-03 16:14
i co myslisz ze nowi nei beda krasc ! widac naiwny idiota jestes siedzacy pewnei na garnuszku starych ! wez koles przesledz rzady po, pis i sie dowiesz ze kazda partia kradla, a kukiz to populista i piesek kaczorka !
 
tere fere / 83.22.124.* / 2015-07-05 10:05
na początku wydawało sie ze napiszesz cos mądrego ale potem widzimy że jestes poprostu klakierkiem po.

Re: Odliczenie VAT od paliwa. Tyle zaoszczędzisz

gbh666 / 92.16.201.* / 2015-07-03 15:54
akurat na podwyżkę zusu po podniesieniu placy minimalnej hehe polska to piekna kraj polska to trudna kraj - a mi właśnie podniesli kwote wolna od podatku na 888 gbp miesiecznie i krolowa placi wszystkie ubezpieczenia

Re: Odliczenie VAT od paliwa. Tyle zaoszczędzisz

lewek117 / 89.228.235.* / 2015-07-03 15:16
ZNOWU BYLI W SEJMIE LOBBOWALI WSZYSTKO DLA KRWIOPIJCOW,A DLA NORMALNYCH BIEDNYCH LUDZU,chlota ma na nich robic i placic podatki

Re: Odliczenie VAT od paliwa. Tyle zaoszczędzisz

nogi / 89.69.58.* / 2015-07-03 15:06
jak zwykle bogaci staną się jeszcze bogatsi !!!
 
cx / 5.172.233.* / 2015-07-03 15:51
Trzeba było się uczyć teraz byś miał lżej.
 
wet / 83.20.250.* / 2015-07-03 15:58
A co ma nauka do cwaniaczków PO zanjomosci?
 
krs390 / 83.22.81.* / 2015-07-03 16:21
a co mają cwaniaczki do znajomości? przecież to dotyczy przede wszystkim małych i mikro firm, co używają auta prywatnego do pracy, a nie stać ich aby specjalnie kupować auto dostawcze, lub nie potrzeba im takiego auta - taxi na przykład.
czy prowadząc pizzerię, też nie potrzeba auta ciężarowego aby pizze zawieźć.
więc nie myl ludzi, bo bogaci to już mieli auta dawno i odliczali 100%vatu.

Re: Odliczenie VAT od paliwa. Tyle zaoszczędzisz

moskal45786 / 83.26.35.* / 2015-07-03 14:53
to cwaniaczki polityczne zrobiły odliczanie dla siebie

Re: Odliczenie VAT od paliwa. Tyle zaoszczędzisz

Mnietek / 176.123.61.* / 2015-07-03 14:22
Dlaczego oszuści, którzy samochody służbowe wykorzystują wiecznie do celów prywatnych będą mogli odliczać VAT? Zakazać wszelkich obliczeń, kombinacji, oszustw i wprowadzić podatek liniowy 15%. Za próbę oszustwa 10 lat więzienia i konfiskata mienia. Proste ale to złodzieje ustanawiają prawo więc nic z tego.

Re: Odliczenie VAT od paliwa. Tyle zaoszczędzisz

Obserwator. / 193.34.47.* / 2015-07-03 14:15
W PO i PSL,nie ma fachowców,to karierowicze,ciągle doprowadzające,do zniszczeń a nie zalet i kompetencji.Nie chce się o nich komentować.Nic dobrego,nie zrobili.

manipulacja

mat439 / 78.9.164.* / 2015-07-03 14:11
Jak zwykle manipulacja. W tytule na głównej stronie sugestia, ze niby (w domyśle) każdy uzytkownik pojazdu zaoszczędzi, a tu chodzi o ułamek społeczeństwa.

Re: Odliczenie VAT od paliwa. Tyle zaoszczędzisz

aou@ / 83.245.230.* / 2015-07-03 14:07
A kiedy zwykli kierowcy będą mogli odliczyć od podatku koszty dojazdu samochodem do pracy, tak jak to jest w Finlandii?600 euro to jest wkład własny, wszystko co poza to tutejsza skarbówka wraca.Dodam ,że cena paliwa tylko nieznacznie wyższa niż w Polsce.

Re: Odliczenie VAT od paliwa. Tyle zaoszczędzisz

wit317 / 37.128.111.* / 2015-07-03 14:00
Pisząc, że przedsiębiorca może coś odliczyć i obniżyć swoje koszty sugeruje się, że dostaje jakiś profit od państwa. A trzeba po prostu zrozumieć, czym jest VAT:
Jeśli coś produkuję albo świadczę usługi to liczę swoje koszty, dodaję do tego zysk i mam cenę, którą przedstawiam klientowi. Z tego płacę podatek dochodowy, używam tej ceny do księgi przychodów i rozchodów itd. Na tą cenę siada urząd skarbowy doliczając jakiś tam VAT.
Przedsiębiorca jest zmuszony do doliczenia tego vatu do swojej ceny, i do oddania go urzędowi. Staje się więc niejako poborcą podatkowym. Nic w każdym razie nie zyskuje ale też nic nie powinien tracić. Jeśli coś produkuję, muszę coś kupić. Nie można w takich zakupach uwzględniać vatu, bo wtedy cena końcowa rosłaby wielokrotnie, dlatego muszę rozliczać się w netto a nie brutto. Paliwo jest jednym z "narzędzi" do wyprodukowania produktu, rozliczanie więc paliwa w cenie netto jest rzeczą najbardziej oczywistą na świecie, nie jest to żaden przywilej z którego mam się cieszyć, ale podstawa istnienia firmy. VAT powinien być neutralny dla przedsiębiorców.
 
wkurzony gość / 77.45.61.* / 2015-07-04 00:12
przestań pieprzyć...biznesmeni ..rozbijają sie brykami, odliczają wszystko od podatku a pracownika jak wysyłają w delegacje to trzeba spać w samochodzie bo, dieta jest tak duża , że starcza na kanapke z mortadelą..jeśli baranie wiesz co to za przysmak
 
trzeźwy gość / 212.106.160.* / 2015-07-04 10:42
Najgorsze pieprzenie jest wtedy, kiedy ktoś jest wkurzony... Kiedy rozum śpi, nie powinno się pisać postów, innymi słowy. "Biznesmen", który rozbija się bryką, to również Twój sąsiad, który wstaje o piątej rano by przywieźć z hurtowni towar do osiedlowego sklepiku kombiakiem, którego jest piątym z kolei właścicielem. Dlaczego nie ma odliczyć VAT-u, skoro nie stać go na drugie auto, specjalnie do celów firmowych a rodzinę czasem też trzeba gdzieś zabrać i nie może mieć vana (dostawczego, nie osobowego...)? Drugie pytanie: widziałeś kiedyś baranie druk delegacji? Wiesz, co to takiego? Tam jest i dieta, i koszty podróży, i koszty noclegów i inne wydatki; do tego załącza się bilety, faktury za nocleg itd. i rozlicza zaliczkę lub sumuje kwotę do zwrotu za podróż służbową. Jeżeli Twój pracodawca aż tak roluje Cię na tych wyjazdach, to zamiast wylewać żółć pod artykułami, które nie do końca zrozumiałeś, poszukaj może w Internecie, gdzie i jak szukać sprawiedliwości.
 
zgoda / 89.174.66.* / 2015-07-03 15:59
dokładnie tak, tylko obawiam się że większość tutaj piszących zazdrości "przyjemności" prowadzenia firmy. Zresztą pewnie większość z nich nie rozumie o czym piszesz

Re: Odliczenie VAT od paliwa. Tyle zaoszczędzisz

toxy / 95.41.16.* / 2015-07-03 13:51
Kim są eksperci, skoro nie zauważyli że do tej pory cała kwota za paliwo (50%) była kosztem (u mnie 19%). Teraz będzie "normalnie" - najpierw odliczasz VAT, a potem resztę do kosztu.
Gdzie tu są te wyimaginowane oszczednosci do diabła - to już 20 artykuł w ciągu kilku tygodni!!!!!! Przeciez to są pojedyńcze procenty i to zależne od stawki podatkowej.... Czy tak rzetelne sa tez inne "wypowiedzi ekspertów" czy przed wyborami dziennikarze za wszelką cene chcą udowodnić jak pro-DG jest ta smieszna PO???????????????????????????

Oferty motoryzacyjne