Money.plMotoryzacjaWiadomościAktualności

Odcinkowy pomiar prędkości już w 16 lokalizacjach

2016-05-26 13:31

Odcinkowy pomiar prędkości już w 16 lokalizacjach

Pierwsze urządzenia do odcinkowego pomiaru średniej prędkości rozpoczęły rejestrację naruszeń już w 2015 r. Do monitorowanych lokalizacji należały wówczas: Łosiów (woj. opolskie - DK94), Łuszczów (woj. lubelskie - DK82), Karniewo (mazowieckie - DK60) oraz odcinek Zwierki-Zabłudów (podlaskie - DK19). W tych miejscach rejestracja naruszeń została uruchomiona w IV kwartale 2015 r.

Aktualnie rejestracja naruszeń prowadzona jest w 16 lokalizacjach, do których oprócz wyżej wspomnianych należą także następujące odcinki:

- Kluki (łódzkie - DK8);
- Kolbuszowa (podkarpackie - DK9);
- Krościenko Wyżne - Iskrzynia (podkarpackie - DK19);
- Lubin (dolnośląskie - DK3);
- Strachówka - Warmiaki (mazowieckie - DK50),
- Gorzyce (śląskie - DK78),
- Gorzyce (śląskie - DK78),
- Wilcza - Nieborowice (śląskie - DK78),
- Radlin (świętokrzyskie - DK74),
- Rybitwy - Polesie (mazowieckie - DK7).
- Szymaki (mazowieckie - DK7).
- Pawłowo (mazowieckie - DK7).

W przypadku pozostałych lokalizacji, trwają aktualnie formalności związane z dostarczeniem energii elektrycznej do urządzeń (zawarcie umów z dostawcami energii i montaż liczników) bądź też prowadzone są działania mające na celu budowę przyłączy elektroenergetycznych. Po ich zakończeniu urządzenia będą sukcesywnie uruchamiane w ramach systemu automatycznego nadzoru nad ruchem drogowym.

Skuteczność takiego systemu pomiaru prędkości została już potwierdzona w innych krajach. Dobrym przykładem może być działający na włoskich drogach system o nazwie Safety Tutor, który w istotny sposób przyczynił się do redukcji liczby tragicznych zdarzeń na drogach. Przewaga tego typu urządzeń polega między innymi na możliwości wymuszenia na kierowcach przestrzegania dopuszczalnej prędkości na dłuższym odcinku drogi.

Jak informuje ITD w pierwszym kwartale roku wystawiono ok. 11 tys. mandatów w wyniku działania systemu odcinkowego pomiaru prędkości.

Pochwal się na swojej stronie,
że czytasz Money.pl
Czytam Money.pl

Oferty motoryzacyjne