Money.plMotoryzacjaWiadomościAktualności

Gotówka za taxi odchodzi do lamusa [WIDEO]

2015-05-11 12:48

Gotówka za taxi odchodzi do lamusa

Gotówka za taxi odchodzi do lamusa
Fot. Radio Merc Taxi Warszawa

Już dwie trzecie klientów sieci taksówkarskich płaci kartą za przejazd. W Warszawie wskaźnik ten jest wyższy i dochodzi nawet do 80 proc. – wynika z obserwacji Polskiej Sieci Taxi. Rośnie popularność nie tylko kart płatniczych, lecz także wystawianych przez sieci. Rynek napędza stopniowy przyrost liczby klientów biznesowych, których przybywa 10-20 proc. każdego roku.

- W Warszawie płatności kartami bezgotówkowymi stanowią około 70-80 proc. W skali całego kraju jest to około 65 proc. Natomiast w krajach zachodnich karty kredytowe mają ok. 90-proc. udział. Myślę, że w przeciągu 5-6 lat w zakresie bezgotówkowego korzystania z usług taksówkowych dojdziemy do poziomu, który jest obecnie w krajach zachodnich - mówi agencji informacyjnej Newseria Biznes Michał Bartnik, kierownik do spraw rozwoju sieci w Polskiej Sieci Taxi.

Jak tłumaczy ekspert, nieco mniej osób korzysta z kart bezgotówkowych wystawionych przez sieć taksówkarską. Ten odsetek w skali kraju wynosi 35 proc., a dla Warszawy – 65 proc. Duża różnica wiąże się przede wszystkim z większą liczbą klientów biznesowych w stolicy, bo to oni najczęściej płacą w taki sposób i rozliczają się na podstawie faktury zbiorczej co miesiąc.

Liczba klientów biznesowych z małych, średnich i dużych firm w Polskiej Sieci Taxi rośnie co roku o 10-20 proc. Bartnik prognozuje, że tempo na poziomie 20 proc. uda się utrzymać przez kolejne lata. To powinno wpłynąć na dalsze upowszechnienie płatności bezgotówkowych, choć kartami płatniczymi coraz częściej płacą też pasażerowie indywidualni.

- Plany rozwojowe są takie, żeby w całej Polskiej Sieci Taxi 19123 działającej w całej Polsce wszyscy kierowcy posiadali terminale do płatności kartami kredytowymi i płatniczymi oraz do płatności bezgotówkowych kartami Polskiej Sieci Taxi EKK [elektroniczna karta klienta - red.] - zapowiada Bartnik. - Szacujemy, że w przeciągu najbliższych 2-3 lat uda się to zrealizować w 100 proc.].

 

(Newseria)/ll
Pochwal się na swojej stronie,
że czytasz Money.pl
Czytam Money.pl

Re: Gotówka za taxi odchodzi do lamusa

Janko Muzykant / 83.9.10.* / 2015-05-11 19:18
kłania się rok "1984"...... Zobaczą do kogo jechałeś, kiedy i o której. Dziękuję za szpiegujące mnie finanse, zapłacę gotówką, to moja strefa intymności i nie pozwolę na jakąkolwiek ingerencję. A wszystkie karty i inne urządzenia noście w ekranowanych torbach. Pozdrawiam.

Oferty motoryzacyjne