Money.plMotoryzacjaWiadomościAktualności

Ford idzie do Chin. Zostawi tam Volvo [WIDEO]

2009-09-25 13:19

Ford idzie do Chin. Zostawi tam Volvo

Ford idzie do Chin. Zostawi tam Volvo
Fot. MotoTarget

Po prezentacji nowego modelu przeznaczonego na rynek indyjski, Ford postanowił zbudować kolejny zakład produkcyjny w Chinach. Chiny mogą odegrać także dużą rolę dla należącej jeszcze do Forda szwedzkiej marki Volvo.

Amerykański producent samochodów Ford chce skorzystać z boomu na chińskim rynku motoryzacyjnym. Celem jest zwiększenie produkcji w Chinach o jedną trzecią, aby móc sprostać rosnącemu popytowi na nowe samochody, poinformował w czwartek Ford. Koncern planuje wybudować kosztem 490 mln dolarów swój trzeci zakład produkcyjny w Chinach.

Budowa powinien zostać zakończona w 2012 roku. Z taśm produkcyjnych nowego zakłady w Chongqing ma zjeżdżać 150 tys. pojazdów rocznie. Roczna produkcja Forda w Chinach wzrośnie tym samym do 600 tys. sztuk.

Hummer będzie chiński - GM sprzedaje markę
Ford stawia w Chinach między innymi na modele Focusa i Mondeo. W Chinach Amerykanie prowadzą także joint venture z japońską Mazdą i chińskim partnerem Chongqing Changan Automobile.

Spółka Changan Ford Mazda Automobile Company sprzedała w sierpniu 21 127 pojazdów, czyli ponad dwa razy więcej niż w tym samym okresie roku ubiegłego.

Tymczasem na rynku amerykańskim Ford walczy ze spadkiem sprzedaży i miliardowymi długami. Do roku 2011 Ford planuje osiągnąć przynajmniej próg rentowności, podkreślił szef zarządu Alan Mulally wbijając pierwszą łopatę pod budowę nowych zakładów w Chinach.

Chiński rynek to łakom kąsek dla producentów aut. Zobacz materiał NTDTV

Do przodu posuwa się także sprzedaż należącej do koncernu Ford szwedzkiej marki Volvo. Oficjalnie szwedzka marka nie została jeszcze wystawiona na sprzedaż, jednak już teraz zgłaszają się pierwsi zainteresowani.

Chińczycy mają chrapkę na Volvo. Czekają na ruch Forda
Zamiar przejęcia Volvo potwierdził chiński producent samochodów Geely. Chińczycy mogą przy tym liczyć na wsparcie banku inwestycyjnego Goldman Sachs. Według doniesień mediów Geely jest gotów zaoferować za Volvo 2,5 mld dolarów.

Tagi: chiny, volvo, ford, geely
Pochwal się na swojej stronie,
że czytasz Money.pl
Czytam Money.pl

Oferty motoryzacyjne