Money.plMotoryzacjaWiadomościAktualności

Elektroniczny system na autostradach da 15 mld zł dla budżetu?

2014-10-06 08:01

Elektroniczny system na autostradach da 15 mld zł dla budżetu?

Elektroniczny system na autostradach da 15 mld zł dla budżetu?
Fot. Lech Gawuc/Reporter
Gdyby manualny system poboru opłat na autostradach został zastąpiony przez elektroniczny, to budżet państwa mógłby zaoszczędzić nawet 15 mld zł do 2025 r. - szacują eksperci. Resort infrastruktury i rozwoju prowadzi analizy w tej sprawie.

W połowie września odchodząca ze stanowiska szefowa resortu infrastruktury i rozwoju Elżbieta Bieńkowska rekomendowała swojej następczyni zastąpienie bramek na autostradach właśnie elektronicznym systemem poboru opłat wykorzystującym urządzenie pokładowe w samochodach. Jej zdaniem mógłby on ruszyć w 2016 r.

Wśród zalet tego systemu eksperci z MIR oraz GDDKiA wymienili m.in. możliwość wykorzystania istniejącej obecnie infrastruktury drogowej czy docelowe ujednolicenie systemu płatności na polskich autostradach, a w przyszłości również na europejskich. Wprowadzenie systemu będzie wymagało zmian legislacyjnych - przede wszystkim noweli ustawy o autostradach płatnych i Krajowym Funduszu Drogowym oraz ustawy o drogach publicznych.

Wiceminister infrastruktury i rozwoju Zbigniew Rynasiewicz powiedział PAP, że na razie w MIR prowadzone są analizy i wyliczenia w sprawie elektronicznego systemu poboru opłat na autostradach. Zastrzegł jednak, że ostateczna decyzja będzie należała do szefowej resortu Marii Wasiak.

W Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad była prowadzona szczegółowa analiza natężenia ruchu na autostradach. Badamy, ile pojazdów stale podróżuje na autostradach, a ile okazjonalnie - zaznaczył wiceminister.

Podkreślił, że po szczegółowych badaniach zostanie wybrane najlepsze rozwiązanie dla użytkowników autostrad, które będzie wspierało przyjęty system finansowania budowy dróg w ramach Krajowego Funduszu Drogowego.

Ekspert BCC, radca prawny Łukasz Bernatowicz powiedział PAP, że zastąpienie systemu manualnego poboru opłat na autostradach systemem elektronicznym przyniosłoby do 2025 roku nawet do 15 mld zł oszczędności.

Jak mówił, obecny sposób pobierania opłat na bramkach jest przestarzały i należy go szybko zastąpić innym rozwiązaniem. Nad wspólnym systemem opłat za korzystanie z autostrad pracuje już Unia Europejska. Efekty tych prac poznamy dopiero za kilka lat. Dlatego warto wdrożyć nowy, krajowy system - zaznaczył.

Za zmianą systemu przemawia według niego rosnąca liczba użytkowników polskich autostrad. Obecny system z bramkami będzie powodował coraz większe korki - przestrzega. Efekt może być taki, że podstawowy atut autostrad, czyli skrócenie czasu przejazdu, zniknie - wskazał.

Należy zapewnić kierowcom elastyczne formy płatności. Jedna z opcji do wyboru to masowa dystrybucja - np. na stacjach benzynowych, w sklepach - urządzeń pokładowych podobnych do tych, z których teraz korzystają kierowcy ciężarówek - dodał Bernatowicz.

Również Barbara Dzieciuchowicz, szefowa Ogólnopolskiej Izby Gospodarczej Drogownictwa (OIGD) zauważyła, zauważyła, że ważną kwestią jest również cena urządzenia, które miałoby być instalowane w samochodach. Na pewno musiałoby być tanie lub możliwe do wypożyczenia. Chodzi o to, by było dostępne dla wszystkich - podkreśliła.że rozwiązania dotyczące elektronicznego poboru opłat na autostradach Unia Europejska już proponuje państwom członkowskim. To jest kwestia przyszłości, kiedy ten system w Unii będzie ze sobą powiązany. Dla kierowców to byłoby wygodne rozwiązanie - podkreśliła.

Jak mówiła, w Polsce dyskutuje się o różnych systemach, czyli winietach, elektronicznym systemie funkcjonującym za pomocą urządzenia lub kamer.

Myślę, że powinniśmy iść w stronę takich rozwiązań, które będą również w Unii Europejskiej (w kierunku elektronicznego systemu poboru opłat z urządzeniem pokładowym - PAP), żeby się nie okazało za kilka lat, że robimy jakąś prowizorkę. Należy myśleć przyszłościowo. System powinien być bardzo nowoczesny oraz przyjazny dla kierowców - zaznaczyła

Czytaj więcej w Money.pl

Tagi: autostrady, gddkia, pobór opłat
Pochwal się na swojej stronie,
że czytasz Money.pl
Czytam Money.pl

Re: Elektroniczny system na autostradach da 15 mld zł dla budżetu?

tomcio_paluch / 2015-01-27 23:34 / Bywalec forum
"...przyjazny dla kierowców..." Znaczy to, że dadzą się oni łatwiej skubać. Skoro 15 mld dla budżetu, to 15 mld z kieszeni kierowców.

Re: Elektroniczny system na autostradach da 15 mld zł dla budżetu?

szymmoney / 195.182.52.* / 2014-10-06 10:09
"budżet państwa mógłby zaoszczędzić nawet 15 mld zł do 2025 r.". Z czym do ludzi? Jeśli "obietnice" Ewy kopacz mają kosztować podatników 140 mld zł. (w ciągu jednego roku!), to jaki sens jest podawanie statystyk dotyczących 15 mld zł w 2025 roku. Totalna abstrakcja i mydlenie oczu.

Re: Elektroniczny system na autostradach da 15 mld zł dla budżetu?

bsf / 46.45.103.* / 2014-10-06 08:44
Wyobraźcie sobie kraj cywilizowany gdzie do pracy ludzie dojeżdżają codziennie dziesiatki kilometrów przy dziadowskiej płacy 500 euro miesięcznie z czego 50 euro muszą wydać tylko na haracz za przejazd wyrobem "autostradopodobnym" a gdzie paliwo i utrzymanie rodziny ?

da 15 mld zł dla budżetu?

zxc12 / 83.28.240.* / 2014-10-06 08:43
Najważniejsze jest dobro budżetu a nie obywatela.
budżet=koryto

Re: Elektroniczny system na autostradach da 15 mld zł dla budżetu?

Waniek / 2014-10-06 08:26 / Bywalec forum
Autor nawet nie chce się podpisać pod tym gniotem!!!

Ciekawe czy autor ma płacone od ilości linii bo powtórzył 2X ten sam tekst.