Money.plMotoryzacjaWiadomościAktualności

Branża leasingowa ma za sobą rekordowe półrocze

2014-07-31 11:47

Branża leasingowa ma za sobą rekordowe półrocze

Branża leasingowa ma za sobą rekordowe półrocze
Fot. Gudellaphoto - Fotolia.com
Leasing cieszy się dużą popularnością. Od stycznia do czerwca polscy przedsiębiorcy sfinansowali w ten sposób towary i sprzęt o wartości ponad 21 miliardów złotych. To o 31,8 procent więcej niż rok wcześniej, ale wysokie wzrosty z początku roku, powoli wyhamowują.

Ważne dla polskiej gospodarki są dane dotyczące leasingu maszyn. W pierwszym półroczu przedsiębiorcy sfinansowali maszyny i urządzenia o wartości prawie 6,5 miliarda złotych. To 23,7 procent więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Eksperci Związku Polskiego Leasingu podkreślają, że wynika to z wykorzystania zdolności produkcyjnych, co skłaniało firmy do modernizacji parku maszynowego.

Dużą część leasingu stanowią samochody z homologacją ciężarową do 3,5 tony. Firmy sfinansowały tak zwane auta z kratką o wartości ponad 8 miliardów złotych. To o 55,6 procent więcej niż rok wcześniej. Zdaniem ekspertów jest to efekt tak zwanego okienka kratkowego z początku roku. Większy popyt był także na ciężarówki. Firmy leasingowe sfinansowały pojazdy o wartości prawie 4,5 miliarda złotych. W ujęciu rocznym oznacza to wzrost o 32,2 procent.

Wiceprzewodniczący Związku Polskiego Leasingu, Wojciech Rybak podkreśla, że wyniki branży świadczą o stabilizacji wzrostu gospodarczego w Polsce. Rozmówca IAR dodaje, że kolejne miesiące także upłyną pod znakiem wzrostów, ale już mniejszych niż do tej pory.

Przewodniczący Związku Polskiego Leasingu, Arkadiusz Etryk przewiduje, że tegoroczny rok będzie najlepszym w historii dla branży leasingowej. Prezes ZPL w rozmowie z Informacyjną Agencją Radiową prognozuje, że wartość wyleasingowanych pojazdów, towarów i maszyn może sięgnąć 40 miliardów złotych. Rynek leasingu, w opinii Arkadiusza Etryka, może wzrosnąć o 20 procent.

Wyniki branży leasingowej z pierwszej połowy roku są lepsze od rekordowego 2008 roku. Wówczas w pierwszym półroczu wartość leasingu wyniosła 17,9 miliarda złotych.

Czytaj więcej w Money.pl
Auto w firmie - kupować czy leasingować?
Zobacz co warto wziąć pod uwagę zanim zdecydujesz jak sfinansować auto służbowe.
Jak sfinansować samochód osobowy w firmie?
Zakup auta nowego czy używanego? Jeśli używane, to jak długo? Diesel czy benzyna? Kredyt czy leasing? A może własna gotówka? Oto odpowiedzi.
Leasing remedium na kryzys?
Korzystanie z usług leasingowych opłaca się zwłaszcza tym firmom, które nie mają środków na zakup własnych pojazdów, a nie chcą hamować rozwoju.

 

IAR
Zobacz więcej: Leasing
Pochwal się na swojej stronie,
że czytasz Money.pl
Czytam Money.pl

Oferty motoryzacyjne