Money.plMotoryzacjaWiadomościAktualności

Bramki na A1 i A4 będą czasowo otwierane

2016-06-28 10:07

Bramki na A1 i A4 będą czasowo otwierane

- Udało się osiągnąć porozumienie pomiędzy Ministerstwem a koncesjonariuszami autostrad A1 i A4. Przyjęto zasady rozładowywania zatorów, które mogłyby wpływać na zdrowie, bezpieczeństwo lub zagrażać życiu podróżnych - zapowiedział minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk, podczas zorganizowanego wczoraj briefingu.

Jak zapowiedzieli przedstawiciele ministerstwa, opłaty niepobrane za przejazd zostaną w kieszeniach kierowców i nie zasilą Krajowego Funduszu Drogowego.

Autostrada A1, odcinek Gdańsk - Toruń

MIB w porozumieniu z koncesjonariuszem, spółką Gdańsk Transport Company S.A., podjął decyzję o umożliwieniu czasowego otwierania bramek zjazdowych w punktach poboru opłat na odcinku Gdańsk - Toruń autostrady A1.

Bramki otwierane będą w okresie wakacyjnych weekendów jedynie w sytuacjach wyjątkowych, w związku z wystąpieniem nadmiernych utrudnień dla podróżnych. Decyzje o ewentualnym podniesieniu szlabanów będzie podejmował operator, w zależności od aktualnej sytuacji na bramkach w punktach poboru opłat.

Szlabany mogą być otwierane czasowo i wyłącznie w sytuacjach wyjątkowych. Natomiast w celu upłynnienia ruchu na autostradzie wdrożone zostały rozwiązania zwiększające przepustowość punktów poboru opłat, m.in. zapewnienie pełnej obsady wszystkich stanowisk inkasenckich, zaokrąglenie stawki opłaty za przejazd pełnym odcinkiem z 29,90 zł na 30 zł.

GTC nie otrzyma żadnych rekompensat z tytułu niepobierania opłat.

Autostrada A4, odcinek Katowice - Kraków
MIB w porozumieniu z koncesjonariuszem, spółką Stalexport Autostrada Małopolska S.A., uzgodnił scenariusz działań możliwych do wdrożenia w okresie trwania Światowych Dni Młodzieży w celu usprawnienia ruchu pojazdów na odcinku autostrady A4 Katowice - Kraków.

Porozumienie przewiduje ewentualną możliwość otwierania bramek przez koncesjonariusza w okresach szczególnie wysokiego natężenia ruchu pojazdów. Postanowienia porozumienia umożliwiają elastyczne, bieżące reagowanie na sytuację na autostradzie poprzez otwieranie bramek w celu zapewnienia bezpieczeństwa jej użytkowników oraz zachowania płynności ruchu drogowego w okresie, w którym organizacja Światowych Dni Młodzieży przyczyni się do wzrostu natężenia ruchu.

Porozumienie przewiduje, że upłynnienie ruchu na autostradzie A4 będzie się odbywało w sposób nieobciążający budżetu państwa.

Treść porozumienia została ostatecznie uzgodniona. Dokument oczekuje jeszcze na podpisy obu stron.

Pochwal się na swojej stronie,
że czytasz Money.pl
Czytam Money.pl

Oferty motoryzacyjne