Sekcja powstała przy współpracy z firmą Ford
Ford Transit Courier

Ten niewielki, użytkowy model Forda to idealne połączenie funkcjonalności vana z wygodą samochodu osobowego. Courier wyróżnia się spośród konkurencji przestrzenią ładunkową o pojemności 2,3 m3, która jest o 10% większa niż w innych pojazdach tej klasy. Jednocześnie został jednak zaprojektowany tak, aby był wygodny, praktyczny, przyjemny dla oka i jak najbardziej zbliżony do auta osobowego.

Poznaj szczegóły - Ford Transit Courier

Przede wszystkim – użyteczność. Couriera zaprojektowano tak, by mimo niewielkich rozmiarów nadwozia, mógł pomieścić europaletę i aż 660 kg ładunku. W opcji ze składaną przegrodą i siedzeniem pasażera istnieje możliwość zwiększenia długości przewożonych przedmiotów z 1,62 m do nawet 2,59 m. Dzięki temu we wnętrzu pojazdu można w łatwy i bezpieczny sposób transportować takie przedmioty jak drabiny, rury czy deski. Na bocznej ścianie są teraz zamontowane zgodne ze standardami DIN i ISO punkty mocowania ładunku. Pomagają one zachować wolną przestrzeń i umożliwiają bezpieczny transport praktycznie każdego rodzaju towaru. Warto też wspomnieć o dodatkowych punktach mocowania zamontowanych na wysokości pasa czy barku. Każdy z nich może utrzymać do 30 kg ładunku. Optymalny dostęp do przedziału transportowego zapewniają oferowane w standardzie podwójne, asymetryczne drzwi z tyłu, otwierające się pod kątem do 158 stopni. Dostępne są również pojedyncze lub podwójne przesuwane drzwi boczne.

Wersje Kombi zapewniają miejsce dla pięciorga pasażerów i są wyposażone w składane (w proporcji 60/40) tylne siedzenia, które potęgują wszechstronny charakter tego modelu. Po ich złożeniu powstaje przestrzeń ładunkowa o objętości 1,69 m3.

Poznaj szczegóły - Ford Transit Courier

Kabina Couriera to komfortowe, mobilne biuro. Zaprojektowano w niej wiele schowków, a wśród nich pojemny schowek w konsoli centralnej, który pomieści dokumenty w formacie A4 lub niewielkie laptopy, umieszczona pod sufitem półka na całej szerokości kabiny pomieści drobne przedmioty i dokumenty, a szuflada pod fotelem pasażera siedzącego z przodu będzie idealna do schowania np. tabletu. Kierowca może też skorzystać z funkcji MyFord Dock pozwalającej na zamocowanie i naładowanie przenośnych urządzeń, jak telefony komórkowe czy systemy nawigacji satelitarnej. Dla zwiększenia komfortu manewrowania na liście wyposażenia znalazła się kamera cofania.

Transit Courier to również wiodąca w klasie wydajność i najniższe koszty eksploatacji. Nowy 3-cylindrowy silnik EcoBoost o pojemności 1l ma moc 100 KM i moment obrotowy 170 Nm. Proponowany jest z sześciobiegową, mechaniczną skrzynią biegów i technologiami zmniejszającymi zużycie paliwa – takimi jak Auto-Start-Stop . Dzięki temu kierowca może cieszyć się osiągami porównywalnymi ze zwykłymi silnikami o pojemności 1,6 litra, jednak przy zużyciu paliwa niższym o 24% oraz emisji CO2 zredukowanej o 25% i wynoszącej jedynie 119 g/km. Dostępne są również dwie jednostki wysokoprężne o pojemności 1,5 i 1,6 litra i mocy odpowiednio 75 i 95 KM. Dzięki wysokiemu momentowi obrotowemu (190 Nm dla silnika 1.5 i 215 Nm dla 1.6), dostępnemu już przy 1700 obr/min Courier staje się bardzo dynamicznym, ale jednocześnie zaskakująco oszczędnym środkiem transportu, ze średnim zużyciem paliwa poniżej 4 litrów na 100 km.

 

 

Licząc koszty eksploatacji musimy wspomnieć też o kwestiach związanych z serwisowaniem – przeglądy serwisowe wszystkich wersji Couriera odbywają się co rok lub po przejechaniu 30 000 kilometrów, a konstrukcja pojazdu została opracowana tak, aby usprawnić wykonywanie czynności serwisowych. W celu obniżenia kosztów napraw powypadkowych oraz kosztów ubezpieczenia, inżynierowie Forda zastosowali wieloczęściowy tylny zderzak, wytrzymałe elementy chroniące boczne części nadwozia oraz wysoko umieszczone światła z przodu i z tyłu. Samochód jest też standardowo wyposażony w system tankowania Ford Easy Fuel, który zapobiega przypadkowemu zatankowaniu pojazdu niewłaściwym paliwem.

Poznaj szczegóły - Ford Transit Courier

Inżynierowie Forda postawili też na niezawodność – prototypowe modele pokonały 1,6 miliona kilometrów. Na długiej liście testów, jakim poddawane były poszczególne podzespoły pojazdu znalazł się np. test wytrzymałościowy konstrukcji drzwi, które były nieustannie zatrzaskiwane i otwierane aż do osiągnięcia liczby 250 000 takich cykli. Takie próby mają na celu odzwierciedlenie wielu lat ciężkiej eksploatacji, na jaką Transit Courier jest w pełni gotowy.

Ford Transit Courier w pełni dba również o bezpieczeństwo podróżujących. Wersja Kombi została na przykład wyposażona w kurtyny powietrzne, poduszkę powietrzną chroniącą kolana kierowcy oraz system przypominający o zapięciu pasów dla tylnych foteli. Wszystkie te elementy są częścią rozbudowanego, standardowego pakietu bezpieczeństwa, który ponadto obejmuje poduszkę powietrzną kierowcy i pasażera oraz boczne poduszki powietrzne. Standardowo montowany jest też elektroniczny układ stabilizacji toru jazdy obejmujący system wspomagający ruszanie na wzniesieniu, kontrolę trakcji oraz układ zapobiegający przechyłowi i wywróceniu pojazdu.

Klienci mogą też zamówić system komunikacji SYNC z funkcją wzywania pomocy Emergency Assistance, która w razie wypadku lub kolizji umożliwia bezpośrednią łączność pasażerów pojazdu z lokalnymi operatorami służb ratunkowych.

Poznaj szczegóły - Ford Transit Courier

Ostatnim na naszej liście, choć wcale nie mniej istotnym elementem wyróżniającym Transita Couriera na tle konkurencji jest przemyślany design. Auto jest przecież jeżdżącą wizytówką firmy, ważne jest wiec, by przykuwało uwagę, nie tracąc jednocześnie ważnych cech praktycznych. Opływowy kształt nadwozia Couriera nadaje mu współczesnego wyglądu, ale jednocześnie ma odzwierciedlenie we współczynniku oporu powietrza, który wpływa na zmniejszenie zużycia paliwa. Nowoczesne światła idealnie wkomponowują się w linię nadwozia i jednocześnie gwarantują lepszą widoczność. Z kolei zaokrąglony przedni zderzak pomaga uniknąć otarć i zarysowań podczas jazdy w wąskich uliczkach oraz parkowania.

Wnętrze natomiast zostało zaprojektowane tak, by było jak najbardziej zbliżone do auta osobowego – wygodne, praktyczne, ale i przyjemne dla oka. Jest więc komfortowe i eleganckie – nowe siedzenia są wygodne, pozwalają na zajęcie jak najlepszej pozycji za kierownicą. Każdy przełącznik czy schowek jest pod ręką, a bezpieczny uchwyt na telefon komórkowy, odtwarzacz MP3 czy nawigacja satelitarna uprzyjemniają kierowcy każdą podróż.

Wszystkie te cechy sprawiają, że Transit Courier jest idealną propozycją dla szukających auta użytkowego, które na co dzień świetnie odnajdzie się w mieście, a gdy będzie trzeba z powodzeniem może pełnić funkcję obszernego auta transportowego przydatnego także w dłuższej trasie.

Poznaj szczegóły oferty Forda >>