Money.plMotoryzacjaWiadomościPublikacje

Włącz myślenie

2008-09-15 14:54

Włącz myślenie

Dla większości ludzi jazda samochodem jest najbardziej niebezpiecznym zajęciem wykonywanym w pracy. Ryzyko można zredukować przyjmując defensywny styl jazdy. W krajach wysoko rozwiniętej motoryzacji zyskuje on coraz większe uznanie.

Defensive driving to styl jazdy daleko wykraczający poza znajomość zasad ruchu drogowego i umiejętności kierowania pojazdem. To technika redukująca ryzyko poprzez świadome unikanie zagrożeń na drodze. To przeciwieństwo jazdy agresywnej, powodującej najwięcej wypadków i potępianej społecznie. Opinia publiczna coraz wyższe noty stawia kierowcom uważnym, rozważnym i opanowanym, nie tracącym kontroli nad sobą i swoim pojazdem. Kultura macho przegrywa obecnie z kulturą kierowcy myślącego.
W wielu krajach, zwłaszcza anglosaskich, zasady defensive drivingu to biblia kierowcy, a w firmach bezwzględnie obowiązujący styl jazdy. Amerykańska National Safety Council ma na swoim koncie 40 milionów kierowców przeszkolonych w kursie jazdy defensywnej. Powszechne jest kierowanie pracowników na kursy jazdy defensywnej pracodawcy rozumieją, że to nie tylko ochrona życia, ale też wymierne oszczędności dla firm.


ZŁOTE ZASADY JAZDY DEFENSYWNEJ

Pamiętaj - spośród wszystkich warunków, które Ci towarzyszą, możesz w pełni kontrolować wyłącznie siebie oraz swój pojazd.

Zapnij pasy zanim uruchomisz silnik upewnij się czy wszyscy pasażerowie są właściwie zabezpieczeni (pasy zapięte, dzieci w fotelikach bezpieczeństwa, zwierzęta we właściwych miejscach) i czy wszystkie drzwi pojazdu zostały zamknięte. Zapięte pasy to zmniejszenie ryzyka obrażeń ze skutkiem śmiertelnym i obniżenie o 50% ryzyka wszelkiego rodzaju obrażeń. Dopasuj zagłówek i ustaw lusterka.

Zwolnij przestrzegaj limitów prędkości nawet jeśli jesteś spóźniony. Pamiętaj, że zbyt szybka, a także zbyt wolna jazda zwiększają niebezpieczeństwo kolizji.

Bądź trzeźwy piłeś nie jedź alkohol zaburza w pierwszej kolejności ocenę sytuacji i jest czynnikiem towarzyszącym znacznej części wypadków śmiertelnych.

Rozluźnij się bądź spokojny, stres może spowodować wypadek.

Obudź się rób przerwy podczas dłuższej podróży, sen jest równie niebezpieczny jak jazda w stanie nietrzeźwym.

Bądź cicho nie rozmawiaj przez telefon podczas jazdy, to zakłócenie może być fatalne w skutkach

Patrz obserwuj innych uczestników ruchu, szczególnie rowerzystów i pieszych. Zwracaj szczególną uwagę na pojazdy bez przyczyny zbaczające z toru ruchu, wykonujące skręty zbyt szerokim łukiem, bez powodu hamujące i te, których kierowcy lekceważą sygnały drogowe mogą to być oznaki niesprawności kierowcy (zasłabnięcia lub kierowania pod wpływem alkoholu bądź narkotyków). Oddal się od takiego pojazdu i powiadom policję.

Myśl kiedy jest brzydka pogoda, noc lub inne niesprzyjające warunki w pierwszej kolejności zwolnij i zwiększ odstęp za poprzedzającym pojazdem. Przestrzegaj zasad ruchu drogowego, ale nie wykorzystuj bezwzględnie pierwszeństwa swojego pojazdu. Zanim wykonasz manewr omijania lub wyprzedzania innego pojazdu zdecyduj, czy jest on w ogóle konieczny.

Sprawdź hamulce, opony, światła, lusterka, szyby wymagają regularnej kontroli.

Wyostrz wzrok a jeśli potrzebujesz okularów, załóż je.

Zachowaj odstęp - zachowaj bezpieczną odległość od pojazdu poprzedzającego i od pojazdów jadących obok.

Toleruj bądź wyrozumiały dla innych i respektuj ich prawa.
Tagi: oszczędności, alkohol, silnik
Pochwal się na swojej stronie,
że czytasz Money.pl
Czytam Money.pl

Oferty motoryzacyjne