Money.plMotoryzacjaWiadomościPublikacje

Większość Polaków za światłami

2008-09-05 17:07

Większość Polaków za światłami

Większość Polaków za światłami
Ponad połowa kierowców opowiada się obowiązkiem jazdy na światłach przez całą dobę, a ponad uważa, że przyczynia się do poprawy bezpieczeństwa. Za światłami są przede wszystkim ludzie młodzi, wykształceni i mieszkańcy dużych miast. Przeciwni są najczęściej 60-latkowie mieszkańcy wsi.

Większość Polaków (58%) opowiada się za obowiązkiem całodobowej jazdy z włączonymi światłami mijania przez cały rok. Aż 76% ankietowanych uważa, że obowiązek ten przyczynia się do lepszej widoczności pojazdów na drodze i podnosi bezpieczeństwo, a 64% badanych sądzi, że jazda z włączonymi światłami przyczynia się do mniejszej liczby ofiar wypadków drogowych wynika z sondażu opinii publicznej przeprowadzonego przez ośrodek badawczy GFK Polonia.

Wyniki badania wskazują, że większość ankietowanych Polaków popiera obowiązek jazdy z włączonymi światłami i uważa, że przyczynia się to do wzrostu bezpieczeństwa na polskich drogach. 76% ankietowanych (w tym 48% zdecydowanie") uważa, że jazda z włączonymi światłami mijania przyczynia się do większego bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Przeciwnego zdania było 18% badanych, w tym tylko 6% zdecydowanie".

Warto podkreślić, że 76% respondentów (w tym 50% zdecydowanie") uważa, że jazda samochodem z włączonymi światłami mijania przez cały rok przyczynia się do lepszej widoczności pojazdów na drodze. Przeciwne zdanie w tej kwestii wyraża 18 % osób, w tym 7% zdecydowanie".

71% respondentów badania przeprowadzonego przez GFK Polonia jest zdania, że jeżdżąc z włączonymi światłami można bezpieczniej wykonać manewr wyprzedzania, a 68% osób uważa, że pozwala to na uniknięcie zderzeń czołowych. Innego zdania jest odpowiednio 21% i 23% badanych.

Dodatkowo z badania wynika, że 64% ankietowanych uważa, że jazda z włączonymi światłami przyczynia się do spadku liczby ofiar wypadków drogowych (przeciwnego zdania jest 27% osób).

Analizując poparcie dla obowiązku całodobowej jazdy z włączonymi światłami mijania przez cały rok, można zauważyć, że za obowiązkiem opowiadają się ludzie młodzi (ponad 60% populacji w wieku od 15 do 39 lat), wykształceni (67% pozytywnych odpowiedzi wśród osób z wyższym wykształceniem) i mieszkający w dużych miastach (np. w Warszawie obowiązek jazdy z włączonymi światami mijania popiera 84% respondentów). Obowiązek jazdy z włączonymi światłami mijania przez cały rok częściej popierają kierowcy, którzy przed kwietniem 2007 r. (wprowadzenie obowiązku) używali świateł. W tej grupie poparcie wynosi aż 75%.

Jednocześnie, wśród przeciwników tego rozwiązania dominują kierowcy, którzy przed powstaniem obowiązku prawnego nie używali świateł (61%), osoby w wieku 60-64 lata (44% odpowiedzi negatywnych) oraz mieszkańcy wsi (43%).

Sondaż pokazuje, że 58% respondentów opowiada się za obowiązkową jazdą z włączonymi światłami mijania na światłach przez cały rok, w tym 36% zdecydowanie". Przeciwną opinię wyraża 34% osób, w tym 16% zdecydowanie. Jednocześnie 65% osób uważa, że jazda z włączonymi światłami mijania powinna być obowiązkowa na terenie całej UE (przeciwnych jest 23% ankietowanych). W tym miejscu warto przypomnieć niedawną inicjatywę polityków PiS-u zniesienia obowiązku jazdy na światłach przez cały rok przez, partii która ten pożyteczny i społecznie pożądany przepis wprowadziła. Wtórowały im wówczas mało profesjonalne publikacje prasowe w Polsce, argumentujące powrót do przeszłości pogorszeniem się stanu bezpieczeństwa, mimo że nie było wtedy jeszcze możliwe porównanie dwóch okresów z letnim obowiązkiem jazdy na światłach". Dopiero policyjna statystyka wypadków pokazała że włączenie świateł" poprawiło bezpieczeństwo i to mimo zwiększenia się liczby pojazdów na polskich drogach.

Badanie zostało zrealizowane na zlecenie stowarzyszenia Partnerstwo dla Bezpieczeństwa Drogowego w drugiej połowie sierpnia na reprezentatywnej grupie 1000 Polaków w wieku od 15 roku życia. Margines błędu przy tej próbie wynosi maks. 3,2 %. W czasie badania zadano łącznie 10 pytań, w których respondenci mogli wyrazić swoją opinię dotyczącą jazdy z włączonymi światłami mijania przez całą dobę przez cały rok. Pełne wyniki badania opinii publicznej GFK Polonia dostępne są na stronie internetowej Partnerstwa dla Bezpieczeństwa Drogowego www.pbd.org.pl w postaci pliku w formacie PDF.


Światła mijania poprawiły bezpieczeństwo jazdy w dzień
Ile naprawdę kosztuje jazda na światłach

Tagi: bezpieczeństwo
Pochwal się na swojej stronie,
że czytasz Money.pl
Czytam Money.pl

Oferty motoryzacyjne