Money.plMotoryzacjaWiadomościPublikacje

Uwaga, punkty karne!

2010-08-11 13:58

Uwaga, punkty karne!

Uwaga, punkty karne!
Fot. Pryzmat/Dreamstime

Przepisy związane z przyznawaniem punktów karnych są nie tylko nowe ale i rygorystyczne. Czy na pewno uderzą tylko w piratów drogowych a może przede wszystkim w zawodowych kierowców? komentuje Dorota Paluch, ekspert ProfiAuto.

Zmiany przepisów związanych z przyznawaniem punktów karnych proponowanych w rządowym projekcie ustawy o kierujących pojazdami, nad którymi pracuje właśnie Sejm będą spowodować, że kierowca, który często łamie prawo, straci swoje uprawnienia na wszystkie kategorie. Po odzyskaniu prawa jazdy będzie zaczynał „od zera”, tak, jakby miał pierwsze w życiu prawo jazdy. Straci więc np. wszystkie zniżki. Kierowcy nie będą też mogli zmniejszyć liczby punktów karnych na swoim koncie – dotychczas mogli to zrobić na specjalnych szkoleniach wojewódzkich ośrodków szkolenia kierowców.

Kierowcy, którzy spędzają dużo czasu za kierownicą, w szczególności zawodowi kierowcy staną się bardziej narażeni na otrzymaniu kolejnych punktów karnych. Otrzymać je można nie tylko za przekroczenie prędkości, ale też np. za nie włączenie świateł, nie zastosowanie się do znaku zakazu wjazdu, czy nawet „nadużywanie świateł przeciwmgielnych przednich lub tylnych”. Jeżdżąc codziennie i „robiąc” dużo kilometrów po naszych polskich, niezbyt dobrych drogach, za niewielkie wykroczenia również można uzbierać dużą ilość punktów – mówi Dorota Paluch, ekspert ProfiAuto.

W dotychczasowym systemie kierowca, który uzbierał dużo punktów mógł zmniejszać ich ilość podczas specjalnych szkoleń. W tej chwili nie będzie miał takiej możliwości, a po przekroczeniu 24 punktów miał zabrane uprawnienia do momentu zdania egzaminu państwowego. W myśl nowych przepisów kierowca będzie mógł raz dojść do 24 punktów, a przy kolejnej takiej sytuacji, będzie miał całkowicie odebrane uprawnienia.

Będzie zmuszony do zrobienia nowego kursu i przystąpienia do egzaminu a co za tym idzie będzie musiał ponieść nie tylko koszt kursu oraz egzaminu (kierowca straci też nie jedną kategorię, ale wszystkie kategorie, które dotychczas osiągnął), ale także utraci nagromadzone do tej pory zniżki na ubezpieczenie. Może się jednak okazać, że prawdziwi piraci drogowi nadal będą łamać prawo, jeżdżąc bez dokumentów, czy handlując punktami a na polskich drogach mało co się poprawi.

autofirmowe.pl
Tagi: prawo, sejm, ubezpieczenie, kierowca, kierowcy, uprawnienia, przekroczenie
Pochwal się na swojej stronie,
że czytasz Money.pl
Czytam Money.pl

Oferty motoryzacyjne