Money.plMotoryzacjaWiadomościPublikacje

Toyota ogranicza produkcję w Polsce

2008-08-28 14:11

Toyota ogranicza produkcję w Polsce

Ale nie będzie zwolnień pracowników - zapewniają przedstawiciele koncernu z Polski i Japonii.

To reakcja na spadającą sprzedaż spowodowaną drożejącym paliwem i globalnym spowolnieniem gospodarczym.


Jak poinformował dziś wiceprezes Toyoty Takeshi Uchiyamada, firma obetnie jedną z dwóch dziennych zmian w zakładach w Polsce i Wielkiej Brytanii. Polskie fabryki są dwie - znajdują się w Wałbrzychu i Jelczu-Laskowicach. Japoński koncern produkuje w nich skrzynie biegów i silniki - benzynowe oraz diesle.

Wiceprezes Toyoty stwierdził również, że ograniczenie produkcji nie pociągnie za sobą zwolnień pracowników.

Zarząd Toyota Motor Corporation - drugiego producenta aut na świecie - przedstawił także nowe, obniżone prognozy sprzedaży na obecny i przyszły rok. Spodziewany wzrost sprzedaży w przyszłym roku spadł z 5,6 do 2,1 proc. Sprzedaż w przyszłym roku ma wynieść 9,7 mln samochodów wobec 9,5 mln w tym roku. Wcześniejsze prognozy mówiły odpowiednio o 10,4 mln i 9,85 mln aut.

Prognozy sprzedaży zostały obcięte dla największych rynków Toyoty - Ameryki Północnej, Europy i Azji (z wyłączeniem Japonii). Bardziej optymistyczne prognozy analitycy japońskiego koncernu przedstawili za to dla rynków wschodzących - Oceanii, Ameryki Łacińskiej, Afryki i Bliskiego Wschodu. W kolejnych latach mają także zostać rozbudowane chińskie fabryki japońskiego koncernu, tak by Toyota mogła sprzedawać tam milion aut rocznie.

Dla autofirmowe.pl Grzegorz Górski, Kierownik Corporate Affairs w Toyota Motor Manufacturing Poland Sp. z o.o.:
- Fabryka Toyota Motor Manufacturing Poland w Wałbrzychu (skrzynie biegów, 1.0l silniki benzynowe) pracuje i pracować będzie bez zmian. Natomiast w związku z mniejszą ilością zamówień ze strony montowni samochodów w Wielkiej Brytanii nastąpią zmiany w poziomie produkcji fabryki Toyota Motor Industries Poland w Jelczu-Laskowicach (2.0l, 2.2l silniki diesla). Aby dostosować system produkcji do obecnego poziomu zamówień i utrzymać miejsca pracy od 15 września do 7 listopada br. produkcja będzie odbywała się tylko w ramach jednej zmiany. Po tym okresie wracamy do produkcji na dwie zmiany.
Jednak ten fakt nie spowoduje żadnych zwolnień. Zamierzamy potraktować ten okres jako kolejną okazję do podniesienia kwalifikacji swoich pracowników. Przygotowujemy program różnorodnych szkoleń zarówno na terenie naszej fabryki jak i poza nią na przykład w E-GPC (European Global Production Center) centrum szkoleniowym Toyoty zlokalizowanym w Wielkiej Brytanii. Innym rozwiązaniem jest okresowa praca, dla zainteresowanych tą formą członków załogi, w innych fabrykach Toyoty w Europie. Powyższe działania były konsultowane i zaakceptowane przez związki zawodowe.
Tagi: produkcja, sprzedaż, toyota, centrum, nowe, silniki
Pochwal się na swojej stronie,
że czytasz Money.pl
Czytam Money.pl

Oferty motoryzacyjne