Money.plMotoryzacjaWiadomościPublikacje

Szansa na wyższe odliczenia VAT

2009-04-29 10:41

Szansa na wyższe odliczenia VAT

Ministerstwo Finansów zapowiada, że w planowanej nowelizacji ustawy o podatku VAT uwzględni korzystne dla przedsiębiorców wyroki sądowe.

W wywiadzie dla Ewy Matyszewskiej z "Gazety Prawnej" zapowiedział to wiceminister finansów Maciej Grabowski (cytat za serwisem internetowym Samar.pl): Ustawa o VAT w zakresie odliczania VAT od zakupu samochodów i paliwa do nich będzie znowelizowana. Będzie ona uwzględniać zarówno orzecznictwo Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości, jak i sądów krajowych.

Przypomnijmy, w grudniu Europejski Trybunał Sprawiedliwości uznał, że wprowadzone po 1 maja 2004 r. ograniczenia w odliczaniu VAT od samochodów i paliwa są niezgodne z unijnym prawem. To oznaczało, że na powrót obowiązują przepisy pozwalające na odzyskanie VAT od samochodów z kratką i homologacją ciężarową. Z kolei na początku kwietnia Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie uznał, że można odliczyć VAT zawarty w paliwie do wszystkich samochodów wykorzystywanych w działalności gospodarczej.

WSA wydał wyrok w sprawie I SA/Kr 603/03 (Magoora). Jak czytamy w komunikacje kancelarii Michalik Dłuska Dziedzic i Partnerzy, w ustnych motywach rozstrzygnięcia skład orzekający stanął na stanowisku, że prawo do odliczenia podatku naliczonego przysługuje również w przypadku nabycia paliwa do wszystkich samochodów wykorzystywanych w opodatkowanej działalności gospodarczej, w tym także do samochodów osobowych (a nie tylko pojazdów, które do 30 kwietnia 2004 roku były uważane za samochody ciężarowe).

Eksperci z MDDP uważają, że warto rozważyć modyfikcję strategii odzyskania VAT za lata ubiegłe (2004-2009) oraz zmianę procedur w zakresie bieżącego rozliczania podatku z tytułu nabycia paliwa do samochodów oraz zakupu samych samochodów.

Tagi: wyrok, prawo, vat, paliwa, samochody, przepisy, kratka
Pochwal się na swojej stronie,
że czytasz Money.pl
Czytam Money.pl

Re: Szansa na wyższe odliczenia VAT

Anka01 / 213.158.196.* / 2009-04-29 23:20
Jeżeli chcecie dostać 50zł zniżki na OC lub 100 zł zniżki na pakiet OC i AC w AXA powołajcie sie na
moją polise Nr BA1110632/08.


Ja wykupilam ta polise na znizke od znajomego za rok wyliczyli mi 812 zl a nie jak w innych
ubezpieczeniach 1200zl!

Re: Szansa na wyższe odliczenia VAT

łowca polszewików / 83.21.108.* / 2009-04-29 22:00
Polszewickie gadanie. Unijne obowiązki mamy na karku z dnia na dzień. Ulgi czekaja na ...

Oferty motoryzacyjne