Money.plMotoryzacjaWiadomościPublikacje

Światła w dzień ratują życie

2009-06-23 14:11

Światła w dzień ratują życie

Liczba zderzeń czołowych i potrąceń pieszych spadła po wprowadzeniu obowiązku jazdy na światłach non stop przez cały rok. Potwierdzają to policyjne statystyki.

Dane publikuje na swoich stronach Ministerstwo Infrastruktury. Pochodzą one z policyjnych statystyk, opracowali je specjaliści z Instytutu Transportu Samochodowego. W swoim raporcie wzięli oni pod uwagę wypadki z dwóch okresów. Od marca do sierpnia 2006 r. - gdy obowiązku jazdy na światłach w dzień przez cały rok nie było - i od marca do sierpnia 2008 r. - gdy taki obowiązek był.

Statystyki nie obejmują się do ogólnej liczby wypadków i ich ofiar, ale jedynie wybrane grupy wypadków, na które mógł mieć wpływ wprowadzony w 2007 r. obowiązek używania świateł mijania w ciągu dnia. To zderzenia czołowe, najechania na pieszych i ich potrącenia w ciągu dnia.

Z zebranych danych wynika, że w badanym okresie 2008 r. liczba wypadków i ich ofiar spadła w stosunku do analogicznego okresu 2006 r. Według specjalistów z ITS wpływ na to ma jazda z włączonymi światłami w dzień:

  • liczba zabitych we wszystkich wypadkach w dzień spadła o 1 proc.;
  • nastąpił istotny spadek liczby zderzeń czołowych w dzień (minus 5 proc.), w wypadkach tych zginęły o 52 osoby mniej, było też o 164 mniej rannych;
  • liczba najechań na pieszych w dzień zmalała (minus 9 proc.), w wypadkach tych zginęło o 12 osób mniej, było też o 204 mniej rannych;
  • liczba potrąceń na przejściach dla pieszych w dzień spadła o 15 proc. W wypadkach tych zginęło o 8 proc. osób mniej.

Przedstawiciele Ministerstwa Infrastruktury przekonują również, że większość Polaków popiera wprowadzenie obowiązku jazdy na światłach w dzień (wg ITS ten odsetek to 58 proc.). Jeszcze więcej osób (63 proc.) uważa, że rozwiązanie to jest skutecznym środkiem poprawy bezpieczeństwa, który bardziej pomaga uczestnikom rozpoznać zagrożenie niż przeszkadza w obserwacji. Jest to opinia zarówno kierowców, jak i pieszych. Podobne wyniki uzyskano w dwóch innych badaniach opinii społecznej (OBOP, GfK Polonia).

Tagi: transport, spadek
Pochwal się na swojej stronie,
że czytasz Money.pl
Czytam Money.pl

Re: Światła w dzień ratują życie

STOP GLUPOCIE / 213.158.199.* / 2009-06-29 17:31
TO JEST PIC NA CALEGO.Jest wrecz odwrotnie i wiele publikacji o tym wspomina.
Nawet Komisja Europejska zaniechala tego pomyslu po wycofaniu sie Austrii.
Ale nas uszczesliwia sie na sile.
Politycy bedacy glupkami-- preparuja idiotyczne przepisy zeby wykazac sie ze cos robia i w ten
sposob nas chca uszczesliwic.( a moze testuja tutaj debilizmy na zlecenie innych ???? )
To moze wprowadzic inne idiotyczne przepisy: obowiazek noszenia kasku, latarki w lewej rece
na wysokosci pasa, okularow przeciw slonecznych, kapelusza, kaloszy w deszczowe dni,......itd, itp
Fajnie jest nie???

Re: Światła w dzień ratują życie

Roddy / 162.27.161.* / 2009-06-25 11:23
To jest odpowiedż ministerstwa na interpelację G. Raniewicza. Do tej odpowiedzi "Stop światłom" złożył skargę na szereg manipulacji. Gdzie są odpowiedzi na tą skargę? Brakuje argumentów?

Oferty motoryzacyjne