Money.plMotoryzacjaWiadomościPublikacje

Serwis aut będzie droższy?

2008-08-27 13:24

Serwis aut będzie droższy?

Komisja Europejska chce znieść m.in. pozwolenie na stosowanie tańszych zamienników przez ASO. Dilerzy i przedstawiciele serwisów protestują.

Jak czytamy w artykule Cezarego Pytlosa w dzisiejszym "Dziennik - The Wall Street Journal Polska", osią sporu jest unijne rozporządzenie z 2002 r. (tzw. rozporządzenie GVO), które mocno zliberalizowało europejski rynek samochodowy. Umożliwia ono m.in. dealerom sprzedaż pod jednym dachem aut wielu marek, a autoryzowanym serwisom naprawczym pozwala na korzystanie z tańszych zamienników. Komisja chce jednak teraz jego zniesienia, argumentując, że regulacje te przez sześć lat obowiązywania nie zdały egzaminu. Według unijnej komisarz ds. konkurencji Neelie Kroes, poprawę konkurencyjności na rynku motoryzacyjnym można osiągnąć przez poddanie go ogólnym zasadom regulującym obrót gospodarczy w całej UE bez konieczności tworzenia odrębnych przepisów.


Nie zgadzają się z tym europejskie organizacje branżowe. Ich przedstawiciele przekonują, że w praktyce oznacza oddanie sektora we władanie koncernów motoryzacyjnych i zaprzepaszczenie dotychczasowego dorobku. Informują także o nieformalnych naciskach koncernu Renault na dealerów, którzy rozpoczęli dodatkową współpracę z marką Ssangyong, czy też o usunięciu z sieci sprzedaży Toyoty, dealera, który wzbogacił swoją ofertę o samochody marki Suzuki. Według przedstawicieli Polskiej Izby Motoryzacji z podobnymi naciskami spotykają się też autoryzowane stacje obsługi pojazdów, które nie chcą korzystać z części oryginalnych producentów aut.

Z tymi zarzutami nie zgadzają się koncerny motoryzacyjne. Do opinii producentów przychyla się również Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. W przesłanym do Brukseli piśmie popiera politykę KE względem europejskiej branży motoryzacyjnej.
Tagi: Polska, sprzedaż, samochody, koncerny, renault, suzuki, ssangyong, citroen ds
Pochwal się na swojej stronie,
że czytasz Money.pl
Czytam Money.pl

Oferty motoryzacyjne