Money.plMotoryzacjaWiadomościPublikacje

Samochody dostawcze i zabudowy - do warsztatów i do lodów

2009-01-22 13:29

Samochody dostawcze i zabudowy - do warsztatów i do lodów

Mimo kryzysu w branży motoryzacyjnej, firmy zabudowujące wciąż proponują nowe produkty. Oto najpopularniejsze zabudowy do aut dostawczych.

Właściwie na samochodzie dostawczym można zabudować niemal wszystko, niezależnie od tego, czy jest to nadwozie samonośne, czy wykonane na ramie.

Często koncerny motoryzacyjne mają w obrębie swoich spłek wydzielone komrki specjalizujące się w zabudowach. Przykładem może być Volkswagen czy Fiat Professional. W przypadku, gdy koncern sam nie wykonuje zabudw, najbezpieczniej jest uzyskać listę firm, ktre posiadają odpowiednie homologacje na swoje produkty. Pozwoli to uniknąć pźniejszych komplikacji, np. utraty gwarancji.

(fot. Sebastian Kanikuła/IPM)

Niestandardowe
Z najbardziej popularnymi zabudowami stykamy się niemal codziennie. Są to zabudowy dla służb publicznych: policja radiowozy, służba zdrowia karetki, i straż pożarna wozy gaśnicze. W produktach dla straży pożarnej specjalizuje się m.in. firma Zbigniew Szcześniak. Poza zabudowami przeznaczonymi do gaszenia pożarw, oferuje ona też pojazdy ratownictwa chemicznego, drogowego czy przeciwpowodziowego.

AMZ Kutno to z kolei specjalista w przygotowaniu samochodw dla służby zdrowia i policji. Karetki i ambulanse są przygotowywane m.in. na podwoziu Opla Vivaro, Mercedesa Sprintera czy Fiata Ducato, a policyjne zależnie od tego, ktry producent aut wygra przetarg. Obecnie są to Volkswageny T5 i Ople Vivaro.

Germaz, dealer Forda, także posiada swj oddział zabudw specjalnych. Nowością są pojazdy opancerzone, przygotowane na podwoziach osobowych, przeznaczone dla wojska i służb mundurowych. Są to Mitsubishi Pajero, Toyoty Land Cruiser czy Mercedesy G.

Dodatkowy rząd siedzeń to także rodzaj zabudowy (fot. Gruau)
Chłodnie
Najpopularniejszymi pojazdami specjalnymi są bez wątpienia zabudowy izotermiczne i chłodnicze.

Igloocar, jak sama nazwa wskazuje, specjalizuje się właśnie w tym segmencie. Firma posiada w ofercie klasyczne zabudowy furgonowe, izotermiczne oraz chłodnie. Obecnie oferuje ona także nadwozia dedykowane do przewozu lodw i napojw.

Produkcja nadwozi izotermicznych i chłodni jest podstawą działalności firmy Auto Chłodnia Marian Piechowiak. Firma zabudowuje podwozia np. Mercedesa Sprintera czy VW Craftera, ale rwnież pojazdy ciężarowe.

Osobowe
Może się to wydawać dziwne, ale samochody przeznaczone do przewozu osb też mogą być efektem wspłpracy koncernw motoryzacyjnych i firm zabudowujących. Jedną z najbardziej znanych jest Gruau, firma słynąca z produkcji pojazdw do przewozu wartości. Nowościami w ofercie Gruau są pojazdy do przewozu osb. Najpopularniejszymi modelami są Modul Cab, Repli Cab i Standardowa.

Modul Cab oddziela część towarową od osobowej. Umożliwia dodatkowo przewz trzech lub czterech pasażerw przy zachowaniu możliwości odliczenia 100% podatku VAT od samochodu ciężarowego. Repli Cab to oryginalny francuski patent doskonały dla firm, ktre przewożą głwnie towar, natomiast okazjonalnie mogą zabrać dodatkowo czterech pasażerw. W łatwy i szybki sposb można całą ławkę wraz z przegrodą złożyć i przesunąć na specjalnych prowadnicach za kabinę kierowcy, bez konieczności demontażu i wyjmowania jej z samochodu.

Zabudowa Standardowa to dodatkowa ławka trzy- lub czteroosobowa z przegrodą. W tej wersji otrzymujemy wygodne fotele z zagłwkami, regulacją oparć i tapicerką wnętrza. Rwnież w tym przypadku jest możliwość powiększenia przestrzeni ładunkowej dzięki demontażowi foteli i przestawieniu przegrody za kabinę kierowcy. W tym rodzaju zabudowy zachowujemy prawo odliczenia podatku VAT od samochodu.

Zabudowy firmy Gruau umożliwiają częściowe aranżowanie przestrzeni towarowej (fot. Gruau)
Warsztatowe
Osobną i bardzo prężnie rozwijającą się gałęzią są zabudowy warsztatowe. Chyba najbardziej znaną firmą jest Modul-System. Firma z siedzibą w Szwecji jest dostawcą gotowych, i jak sama nazwa wskazuje, modułowych rozwiązań warsztatowych do małych i lekkich pojazdw dostawczych. Zupełną nowością jest system Modul-Cogo. Jest przeznaczony do pojazdw, ktre swoją premierę miały zaledwie rok temu: Fiata Fiorino, Citrona Nemo i Peugeota Bippera. Zaletą Modul-Cogo jest możliwość szybkiej instalacji u klienta przy użyciu niewielu części składowych, co ułatwia magazynowanie i dystrybucję systemu. System składa się z rżnorodnych zestaww montowanych fabrycznie wewnątrz samochodu oraz wspornika dopasowanego do konkretnego modelu pojazdu.

Regały szufladowe są montowane przed umieszczeniem ich w pojeździe i dostępne w kilku konfiguracjach szuflad, szafek i płek.

Zabudowy znanej firmy Bott dostarcza firma Pronar. Chociaż wykonuje ona zabudowy na niemal każdym wybranym przez klienta modelu samochodu, to ostatnio nawiązała bliższą wspłpracę z Fiatem. Zabudowuje głwnie modele Ducato i Doblo Maxi.

Tagi: volkswagen, fiat, mitsubishi, sam, mitsubishi pajero, fiat ducato, opel vivaro, volkswagen t5
Pochwal się na swojej stronie,
że czytasz Money.pl
Czytam Money.pl

Re: Samochody dostawcze i zabudowy - do warsztatów i do lodów

Czarecki3 / 178.36.192.* / 2020-10-16 13:00
Wynajmuje http://studio-izabell.pl/na-montaz-mebli-wynajmuje-samochod-dostawczy/ według mnie nie są to bardzo duże koszty.

Re: Samochody dostawcze i zabudowy - do warsztatów i do lodów

Ardas / 178.37.232.* / 2020-05-18 09:31
Ja kupiłem do firmy http://www.endemol-neovision.pl/wypozyczanie-samochodu-dostawczego/ z pełnym wyposażeniem.

Re: Samochody dostawcze i zabudowy - do warsztatów i do lodów

Jagus666 / 87.105.191.* / 2018-03-27 13:06
Glupie gadanie o kryzysie. Sklepy, hurtownie i producenci zawsze będą potrzebować transportu chłodnią czy lodownią. To oczywista oczywistość. Osobiście nie zauważyłem kryzysu, wręcz przeciwnie. A zabudowy specjalistyczne zamawiajcie tylko w Igloocar.
 
Dorian8888 / 77.253.187.* / 2018-05-28 14:23
U nas nie mają konkurencji.Co prawda rynek producentów nadwozi typu chłodnia, jest dość niewielki, niemniej jednak porównując Igloocar do firm niemieckich czy ukraińskich, to wyraźnie wybija się na prowadzenie.
 
Brysiuu / 77.255.67.* / 2018-04-25 12:13
Nie znam innego producenta niż Igloocar. To taka nasza narodowa duma, chociaż grono klientów jest raczej wąskie :))
 
Dymitryj / 77.254.23.* / 2018-09-28 18:27
Bo to dosyć wąska branża dlatego tym bardziej każdy zainteresowany powinien znać igloocar.
 
Mahoj / 77.253.186.* / 2018-07-24 17:57
Ja też Igloocar kojarzę z produkcji zabudów chłodniczych, bo w tym się specjalizują jak sama nazwa wskazuje.

Re: Samochody dostawcze i zabudowy - do warsztatów i do lodów

Michaił397 / 178.37.207.* / 2017-04-22 22:01
Zabudowy i nadwozia specjalistyczne, to świetne wyposażenie i konieczność. Trzeba wiedzieć gdzie takie zamówić i komu powierzyć ich wykonanie. W Polsce bezkonkurencyjna jest firma Igloocar z Dębicy - są na ryku bardzo długo i znają się na rzeczy.
 
Marlinek / 87.105.191.* / 2018-02-27 11:12
Lodownie i chłodnie Igloocar jeżdżą nawet na zagranicznych blachach. Jak widać sąsiedzi też docenili naszego producenta nadwozi.
 
Kaligula / 87.205.134.* / 2018-01-25 15:54
Otóż to! Jeżeli firma jest bezkonkurencyjna, a Igloocar konkurencję zostawia daleko w tyle, to zawsze sobie poradzi. Jedźcie na wschód - tam co i rusz widzisz chłodnię z logiem Igloocaru.
 
Franek613 / 77.253.167.* / 2017-10-26 17:42
Kolego, ja od kilkunastu już lat jeżdżę lodownią wyprodukowaną przez Igloocar. Podejrzewam, że lodownia wytrzyma drugie tyle jeżeli będzie serwisowana :)
 
Mendrek / 178.37.207.* / 2017-12-20 17:48
Nie tylko ty - połowa Europy również :P
Jak coś jest dobre, to się zawsze sprzeda. A nadwozia Igloocar takie właśnie są.
 
Dariusz777 / 87.205.138.* / 2017-11-27 14:55
Nawet gdyby się zepsuła, to naprawisz ją "na miejscu". To jeden z niepodważalnych plusów kupowania nadwozi u polskich producentów.