Money.plMotoryzacjaWiadomościPublikacje

Rząd dorzuci kupującym elektryczne auta

2011-01-02 17:14

Rząd dorzuci kupującym elektryczne auta

Rząd dorzuci kupującym elektryczne auta
Fot. TheNickster/CC/Flickr
Od początku stycznia kierowca dokonujący w Wielkiej Brytanii zakupu elektrycznego samochodu lub pojazdu minimalnie zatruwającego środowisko może liczyć na uzyskanie rządowej bezzwrotnej zapomogi w wysokości jednej czwartej kosztów, maksimum do 5 tys. funtów.

W ten sposób brytyjski rząd chce skłonić kierowców do przestawienia się na samochody w pełni elektryczne, hybrydy (działające na benzynę i baterie) oraz pojazdy przyjazne środowisku.

Na wsparcie tej inicjatywy rząd wyasygnował 43 mln funtów. Początkowo z rządowej subwencji mogą korzystać nabywcy jednego z trzech modeli: Mitsubishi iMiEV, Smart Fortwo Electric Drive oraz Peugeot iON.

Od marca listę uzupełni sześć dalszych modeli: Vauxhall Ampera, Nissan Leaf, Citroen C-Zero, Chevrolet Volt, Tata Indica Vista EV oraz Toyota Prius Plug-in. Lista zostanie poszerzona znów z początkiem 2012 r.

Stowarzyszenie dostawców towarów elektrycznych ECA (Electrical Contractors' Association) wyraziło obawy, że inicjatywa rządu może nie wypalić, ponieważ nie ma dla niej koniecznej infrastruktury.
Minister finansów Philip Hammond uznał, że jest to początek motoryzacyjnej rewolucji. Krytycy zauważają, że pomimo rządowej zapomogi większość spośród dziewięciu modeli samochodów objętych programem będzie wciąż zbyt drogich.

Koszt takiego samochodu to około 20 tys. funtów (ok. 90 tys. zł). Na przykład nowy Vauxhall Ampera mimo rządowej ulgi kosztować będzie 28 tys. funtów. Pewną rekompensatą jest zwolnienie nabywców któregoś z modeli zaaprobowanych przez rząd z podatku VED (Vehicle Excise Duty), zwanego też drogowym.

Miejsca do naładowania baterii znajdują się w Londynie, północno-wschodniej Anglii i w Milton Keynes w Buckinghamshire. Rządowy plan przewiduje zainstalowanie ich w pięciu dalszych regionach, m.in. w Szkocji. Jest to jednak wciąż za mało, by samochód elektryczny zdetronizował tradycyjny pojazd na benzynę.

Czytaj w Money.pl
Mitsubishi i-MiEV na sklepowych półkach?
Sieć sklepów z elektroniką Bic Camera Inc. i Mitsubishi Motors Corporation podpisały umowę o współpracy. Obie firmy będą promowały pojazdy elektryczne.
Elektryczne zabawki dla dużych chłopców
Samochody elektryczne do niedawna kojarzyły się głównie z wózkiem golfowym. Jednak to już przeszłość. Dziś ich wyglądu na pewno nie można uznać za nieciekawy, a osiągami nie ustępują sportowym benzyniakom.
Chiński rząd dopłaci do aut elektrycznych
W niektórych chińskich miastach taki samochód to dotacja ponad 7500 euro.
Pochwal się na swojej stronie,
że czytasz Money.pl
Czytam Money.pl

Re: Rząd dorzuci kupującym elektryczna auta

kuba ev / 77.255.109.* / 2011-08-22 16:20
W Anglii 90 tys a u nas 160 tyś. HAHA

Re: Rząd dorzuci kupującym elektryczna auta

jhn / 79.191.126.* / 2011-01-02 19:57
kumaszjazde.pl >> kultura na polskich drogach! nie ma tam reklam , nic na tym nie zarabiam, chodzi wyłącznie o przekaz!

Re: Rzą dorzuci kupującym elektryczna auta

Obama = terrorysta / 77.237.3.* / 2011-01-02 17:31
To co rząd promuje należy omijać szerokim łukiem.