Money.plMotoryzacjaWiadomościPublikacje

Rusza akcja "Bezpieczne Ferie 2012"

2012-01-13 18:30

Rusza akcja "Bezpieczne Ferie 2012"

Rusza akcja "Bezpieczne Ferie 2012"
Fot. Rafalolechowski/Dreamstime

W związku z rozpoczynającymi się feriami, policjanci drogówki na spółkę z inspektorami ITD będą kontrolować stan techniczny autokarów oraz sprawdzać uprawnienia kierowców. Cała akcja podyktowana jest zwiększeniem bezpieczeństwa na drogach ze szczególnym naciskiem na transport dzieci w okresie ferii.

Warto pamiętać, że akcja rozgrywana jest nie tylko na drogach. O skontrolowanie stanu technicznego autokarów czy uprawnień kierowców mogą poprosić policjantów także rodzice. Po otrzymaniu odpowiedniego zgłoszenia policjanci wykonają wszelkie czynności mające na celu wykluczenie jakichkolwiek nieprawidłowości. Jeśli tylko rodzice mają jakiekolwiek wątpliwości dotyczące transportu, jakim ich dzieci udają się na zimowisko, policja z pewnością wszystko sprawdzi.

Podczas kontroli policjanci sprawdzają nie tylko stan techniczny autokaru, ale również sprawność psychofizyczną kierowcy, jego uprawnienia oraz co najważniejsze, stan trzeźwości. Kontroli poddane będą również miejsca, które kierowcy wybierają na postój, jak również sposób załadowania i zabezpieczenia sprzętu narciarskiego oraz bagażu podróżnych.

Oprócz kontroli autobusów, na drogach wjazdowych do miejscowości, w których organizowane są zimowiska, kierowcy mogą spodziewać się wzmożonych patroli policyjnych. Oprócz tego funkcjonariusze z drogówki, poruszający się nie tylko oznakowanymi radiowozami, będą za pomocą wideorejestratorów namierzać i karać kierowców, którzy zdecydują się złamać obowiązujące na danym terenie ograniczenia prędkości.

Aby podróż dziecka autokarem była bezpieczna warto pamiętać o kilku podstawowych zasadach:

- sprawdź dokładnie przewoźnika od kiedy działa firma, na jaką skalę działa, czy zapewnia odpowiednie ubezpieczenie i zastępczy transport w przypadku awarii;

- poproś policjantów ruchu drogowego o skontrolowanie pojazdu, którym dziecko będzie podróżowało oraz jego kierowcy. Skontaktuj się z dyżurnym najbliższej jednostki Policji i poinformuj o dokładnym terminie i miejscu odjazdu autokaru. Zanim dzieci wyruszą w podróż, policjanci sprawdzą stan techniczny autobusu, trzeźwość kierowcy oraz wszystkie wymagane dokumenty;

- wezwij Policję, jeśli tylko stan techniczny pojazdu (łyse opony, popękane szyby, wyciek oleju) lub zachowanie kierowcy (wyczuwalna woń alkoholu, bełkotliwa mowa) budzą Twoje wątpliwości.

Terminy ferii w 2012 roku:
16 stycznia 29 stycznia 2012 r. dolnośląskie, mazowiecki, opolskie, zachodniopomorskie
23 stycznia 5 lutego 2012 r. podlaskie, warmińsko-mazurskie
30 stycznia 12 lutego 2012 r. lubelskie, łódzkie, podkarpackie, pomorskie, śląskie
13 lutego 26 lutego 2012 r. kujawsko-pomorskie, lubuskie, małopolskie, świętokrzyskie, wielkopolskie

Tagi: pomoc, transport, policja, kierowca, akcja, kierowcy, autobus, wyciek
Pochwal się na swojej stronie,
że czytasz Money.pl
Czytam Money.pl

Oferty motoryzacyjne