Money.plMotoryzacjaWiadomościPublikacje

Prawo jazdy - szykują się duże zmiany

2008-09-11 09:40

Prawo jazdy - szykują się duże zmiany

Rząd przygotowuje rewolucję w egzaminach na prawo jazdy. Dokument ten ma m.in. być wydawany na ściśle określony czas.

Jak czytamy w artykule Macieja Pawlikowskiego i Macieja Kamińskiego w dzisiejszej "Polsce", jeszcze w tym miesiącu rząd ma przyjąć nową ustawę o kierujących pojazdami, która wprowadza rewolucyjne zmiany w egzaminach na prawo jazdy i wydawaniu tych dokumentów. Najważniejsze zmiany, o których pisze gazeta:


  • Prawa jazdy wydawane będą na 15 lat, a nie jak dotychczas bezterminowo. Aby je przedłużyć, trzeba będzie przejść szczegółowe badania lekarskie. Kierowcy, którzy ukończą 56. rok życia, taką procedurę mają przechodzić nie co 15, ale co 5 lat.
  • Zmienią się egzaminy teoretyczne. Teraz są to trwające 25 minut testy, w których na poszczególne pytania może być kilka prawidłowych odpowiedzi. Jeśli mamy wątpliwości, możemy przejść do następnych pytań, a potem wrócić. Od nowego roku będą to testy jednokrotnego wyboru, ale pytania będą prezentowane jedno po drugim, jeśli któreś się ominie, nie będzie można do niego już wrócić.
  • Świeżo upieczonych kierowców przez dwa lata od zdania egzaminu będzie ich obowiązywał okres próbny. Jeśli w tym czasie dwukrotnie złamią przepisy i np. otrzymają mandaty, zostanie on wydłużony o kolejne dwa lata. Przez pierwsze siedem miesięcy nie będą też mogli przekraczać prędkości 50 km/h w mieście i 80 km/h poza terenem zabudowanym. Do tego przez pierwszy rok muszą jeździć z białą naklejką z zielonym liściem na przedniej i tylnej szybie.
  • Pojawi się też kilka nowych kategorii praw jazdy, dotyczy to głównie pojazdów jednośladowych. Trzeba będzie mieć prawo jazdy AM na motorower, którym teraz można było kierować bez żadnych dokumentów. Ale zdawać będą mogli już 14-latkowie.

Nowe prawo ma przyczynić się do zwiększenia bezpieczeństwa na polskich drogach oraz ujednolicić polskie przepisy z regulacjami przyjętymi w UE. Dzisiaj Polska przoduje w europejskich statystykach pod względem wypadków drogowych. Co roku na polskich drogach ginie ok. 5,5 tys. ludzi, średnio 14,6 na 100 tys. mieszkańców. To trzykrotnie więcej niż średnia europejska.

Według analiz Polska ma statystycznie trzy razy więcej zabitych na 100 tys. mieszkańców niż pozostałe kraje europejskie. Najliczniejszą grupę kierowców stanowią osoby między 18. a 24. rokiem życia, posiadające prawo jazdy krócej niż dwa lata. Liczba wypadków przez nie powodowanych wzrosła w ciągu ostatniej dekady aż o 10 proc. Stąd zmiany w ustawie.

Ustawa wprowadza szeroki nadzór nad osobami, które dopiero co zrobiły prawo jazdy. Bez względu na wiek, w którym zdecydują się zdawać egzamin na prawo jazdy, czeka je dwuletni okres próbny, który będzie przedłużany o kolejne dwa lata, jeśli w tym czasie popełnią przynajmniej dwa wykroczenia. Przez pierwsze siedem miesięcy nie będą mogli przekraczać prędkości 50 km/h w mieście i 80 km/h poza terenem zabudowanym, a przez rok na szybach ich aut mają być umieszczone białe naklejki z zielonym liściem. Jak pokazują doświadczenia krajów, które wprowadziły jazdę z osobą towarzyszącą lub okres próbny, liczba wypadków z młodymi kierowcami spadła od 20 do 50 proc.

Skutery i motorowery zostaną uznane za pojazdy silnikowe. Obecnie osoba pełnoletnia, aby móc nimi kierować, nie potrzebuje prawa jazdy, a nastolatki mogą nimi jeździć na podstawie karty motorowerowej. Według nowych przepisów te pojazdy, których pojemność silnika nie przekracza 50 cm sześc. będzie można prowadzić na podstawie nowej kategorii AM.
Pochwal się na swojej stronie,
że czytasz Money.pl
Czytam Money.pl

Oferty motoryzacyjne