Money.plMotoryzacjaWiadomościPublikacje

Opel Astra będzie częściej wyjeżdżał z Gliwic?

2012-04-14 19:13

Opel Astra będzie częściej wyjeżdżał z Gliwic?

Opel Astra będzie częściej wyjeżdżał z Gliwic?
Fot. GM Corp/CC

Amerykański koncern General Motors chce przenieść jedną trzecią produkcji modelu Opel Astra z niemieckiej fabryki w Ruesselsheim (Hesja) do Gliwic - poinformował niemiecki dziennik Frankfurter Allgemeine Zeitung.

Gazeta powołuje się na list prezesa zarządu Opla Karla-Friedricha Strackego, który 11 kwietnia mieli otrzymać pracownicy spółki. W liście Stracke przypomina, że sprzedaż Opla w Europie w styczniu i lutym tego roku spadła o 20 proc., a udział marki w rynku zmniejszył się z 7 do 6 proc. Dodaje, że Opel nie był przygotowany na konkurencję cenową z producentami tańszych modeli oraz marek premium.

Aby znów osiągać zyski, spółka musi dostosować swoje zdolności produkcyjne do nowej sytuacji, co - jak pisze FAZ - może doprowadzić do konfliktu między załogą a zarządem przedsiębiorstwa. - Nowy, poważny konflikt zarysowuje się w macierzystych zakładach w Ruesselsheim. Na polecenie amerykańskiego właściciela, koncernu General Motors, szef Opla Stracke chce przenieść stąd część produkcji najważniejszego (...), kompaktowego modelu Astra do Polski - napisał niemiecki dziennik.

Według gazety z 30 tysięcy modeli Astra, które rocznie produkowane są w Ruesselsheim, 10 tysięcy ma powstawać wkrótce w fabryce w Gliwicach.

Dla Ruesselsheim będzie to mocny cios. Już teraz dział produkcji pracuje jedynie cztery dni w tygodniu, bo liczba zamówień spadła. W polskich Gliwicach trzeba będzie nawet zwalniać pracowników, jeśli zakład ten nie zostanie lepiej wykorzystany poprzez przeniesienie produkcji. W Ruesselsheim prawdopodobnie trzeba będzie jedynie zrezygnować z utworzenia trzeciej zmiany - twierdzi Frankfurter Allgemeine Zeitung.

Pod koniec marca prasa w USA i Niemczech informowała, że GM chce wyprowadzić spółkę Opel na prostą, zamykając fabryki w niemieckim Bochum i brytyjskim Ellesmere Port, jednocześnie zwiększając produkcję w krajach o niższych kosztach, w tym w Polsce.

W 2009 r. po wielomiesięcznych negocjacjach z udziałem niemieckiego rządu GM porzucił plany pozbycia się Opla i przeprowadził surową restrukturyzację spółki w celu przywrócenia jej rentowności, co jak dotąd się nie powiodło. W zeszłym roku pojawiły się spekulacje, że General Motors ponownie rozważa sprzedaż Opla.

Czytaj więcej w Money.pl
Będzie więcej aut z Polski? Mówią o szansie
Fabryka notująca w tym roku - jak cała branża motoryzacyjna w Europie - spadek produkcji aut, liczy na jego zahamowanie.
Mało chętnych na auta. Przerwą produkcję
Gliwicka fabryka Opla przez trzy piątki września nie będzie prowadziła produkcji.
Tagi: gliwice, opel, astra
Zobacz więcej: Opel w Polsce
Pochwal się na swojej stronie,
że czytasz Money.pl
Czytam Money.pl

Oferty motoryzacyjne