Money.plMotoryzacjaWiadomościPublikacje

Nowy Ford Ka zadebiutuje w Paryżu

2008-09-29 16:41

Nowy Ford Ka zadebiutuje w Paryżu

Zastąpi pierwszy model Ka, wprowadzony na rynek w 1996 r. Zostanie zaprezentowany w Paryżu, będzie go można zobaczyć także w najnowszym filmie o przygodach Jamesa Bonda - "Quantum of Solace".

Nowy Ford Ka zachowuje wszystkie te atuty, dzięki którym pierwsza generacja Forda Ka zyskała tak wielką popularność jego kompaktowe rozmiary, efektowny wygląd, dynamikę i radosny wizerunek ale prezentuje je w nowym, świeżym wydaniu.


Dzięki wyrazistej stylistyce nadwozia i wykończenia wnętrza, wyjątkowej dynamice i niepowtarzalnemu charakterowi Ford Ka ustanawia nowe standardy w segmencie niedrogich, małych samochodów osobowych. Ten odważny nowy model, praktyczny, bezpieczny, niedrogi w eksploatacji i przyjazny dla środowiska, rozpoczyna nowy rozdział w historii sukcesów rynkowych Forda Ka.

Produkcja nowego Forda Ka rozpocznie się jesienią 2008 r., a sprzedaż pojazdu na głównych rynkach europejskich zacznie się pod koniec 2008 r. lub na początku 2009 r.

Nowy Ford Ka jest także samochodem na wskroś praktycznym. Dysponuje wnętrzem na tyle obszernym, że wygodnie mogą nim podróżować cztery dorosłe osoby wraz z bagażem. Wysoka pozycja za kierownicą, starannie, ergonomicznie rozplanowane wskaźniki i przełączniki oraz doskonała widoczność sprawiają, że prowadzenie Forda Ka jest prawdziwą przyjemnością dla każdego bez względu na wiek.

Ford Ka od samego początku był znany z tego, że prowadzenie i trzymanie się drogi przypominało trochę jazdę gokartem. Nowy Ford Ka został zaprojektowany w taki sam sposób, aby prowadzenie sprawiało mnóstwo radości i przyjemności. Tym samym konstruktorom Forda udało się stworzyć układ jezdny, dzięki któremu pod względem własności jezdnych i zachowania na drodze Ford Ka oferuje kierowcy zdecydowanie najwięcej ze wszystkich samochodów w tym segmencie rynku.

Konstruktorzy Forda projektujący układ jezdny dopracowali zawieszenie, układ kierowniczy i całe podwozie z taką samą dbałością o najdrobniejsze szczegóły jak w przypadku wielu poprzednich modeli, dzięki którym Ford zyskał renomę producenta wiodącego pod względem skuteczności oferowanych rozwiązań w sferze dynamiki i własności jezdnych.

Ostateczne testy gotowych prototypów przeprowadzano zarówno na drogach publicznych jak i na specjalnych torach doświadczalnych oraz torach wyścigowych, w tym między innymi na legendarnym torze Nrburgring.

W trakcie prac nad nowym modelem wymieniano się informacjami i danymi z zespołem konstruktorów pracującym nad nowym Fordem Fiesta. Niektóre elementy i części, np. opony, opracowywano wspólnie dla obu modeli.

Nowy Ford Ka od samego początku powstawał jako samochód niedrogi, tani w eksploatacji, a przy tym przyjazny środowisku. Źródłem napędu są dwa oszczędne i ekologiczne silniki: jednostka benzynowa i zastosowany oraz pierwszy w Fordzie Ka silnik wysokoprężny. Nabywca ma zatem do wyboru jednostkę benzynową Duratec o pojemności 1,2 litra i mocy 69 KM oraz 1,3-litrowy silnik diesla Duratorq TDCi z turbodoładowaniem, rozwijający moc 75 KM.

Zarówno jednostka benzynowa jak i silnik wysokoprężny są dostępne w wersjach emitujących CO2 na poziomie poniżej 120 g/km.

W przypadku wersji napędzanej 1,2-litrowym silnikiem benzynowym, która najprawdopodobniej będzie najchętniej kupowaną odmianą Forda Ka, zużycie paliwa zmniejszono o 21 proc. w porównaniu z poprzednim modelem z silnikiem o pojemności 1,3 litra.

Wersja z silnikiem wysokoprężnym oferowanym w Fordzie Ka po raz pierwszy jest jeszcze oszczędniejsza i legitymuje się średnim zużyciem paliwa na poziomie 4,2 litrów na 100 km.

Nowy Ford Ka jest co prawda samochodem małym, ale został zaprojektowany z zachowaniem niezwykle rygorystycznych własnych norm Forda mających zapewnić wysoki poziom bezpieczeństwa.

Najważniejszym elementem konstrukcji pojazdu jest bryła nadwozia, opracowana w sposób gwarantujący bardzo wysoką sztywność i wytrzymałość. Stabilna struktura charakteryzująca się wysoką odpornością zderzeniową zapewnia skuteczną ochronę kierowcy i pasażerów w razie kolizji.

Uzupełnieniem wytrzymałej bryły nadwozia jest Inteligentny System Bezpieczeństwa (IPS), który łączy rozbudowany system poduszek powietrznych i pasów bezpieczeństwa chroniący osoby we wnętrzu pojazdu.

Nowy Ford Ka jest oferowany w dwóch wersjach wyposażeniowych: Ambiente i Titanium. Jako uzupełnienie obu podstawowych wersji, Ford proponuje szereg starannie skompletowanych pakietów wyposażenia, dzięki którym nabywca nowego Forda Ka zamawiając swój samochód korzysta z szerokiej palety możliwości kompletacji pojazdu.

W przypadku zamówienia specjalnego zestawu przyłączeniowego z funkcją Bluetooth nabywca nowego Forda Ka otrzymuje możliwość bezpiecznego korzystania z telefonu komórkowego oraz dodatkowe gniazdo przyłączeniowe USB umożliwiające podłączenie zewnętrznego odtwarzacza i słuchanie plików muzycznych za pośrednictwem samochodowego systemu audio. Sterowanie odtwarzaczem odbywa się za pośrednictwem przycisków na kierownicy.

Jeżeli dodamy do tego wysokiej klasy sprzęt audio z radioodtwarzaczem CD i 6 głośnikami, Ford Ka będzie miał wszystko, aby zapewnić kierowcy i pasażerom dobrą rozrywkę.

Nowy Ford Ka jest też jedynym modelem w segmencie samochodów małych, który jest dostępny z ogrzewaną przednią szybą i podgrzewanymi fotelami, które są nieocenione w zapewnieniu wygodnej i bezpiecznej jazdy w warunkach zimowych

Nowy Ford Ka został opracowany w ramach umowy o współpracy z koncernem Fiat. Warto zauważyć, że nowy mały Ford jest produkowany w nowoczesnych zakładach Fiata w Tychach Ford Ka zjeżdża z tej samej linii produkcyjnej co Fiat 500.

Ford Ka został zaprezentowany po raz pierwszy podczas salonu samochodowego w Paryżu w 1996 roku. Ford Ka zyskał popularność, która nie słabła przez cały czas obecności na rynku. Do chwili obecnej wyprodukowano ponad 1 460 000 sztuk tego modelu.

Zupełnie nowy Ford Ka wystąpi gościnnie w nowym filmie z serii przygód Jamesa Bonda. Wyjątkowy, pojedynczy egzemplarz Forda Ka przeznaczony do filmu Quantum of Solace zachwyca niezwykłym złotym lakierem nadwozia, zewnętrznymi elementami zdobniczymi i wykończeniem wnętrza.
Tagi: ford, ford ka, sam, ford fiesta
Pochwal się na swojej stronie,
że czytasz Money.pl
Czytam Money.pl

Oferty motoryzacyjne