Money.plMotoryzacjaWiadomościPublikacje

Nissan Nuvu i Pixo - miejskie auta przyszłości

2008-09-29 16:02

Nissan Nuvu i Pixo - miejskie auta przyszłości

Światowa premiera futurystycznego samochodu koncepcyjnego i całkowicie nowego auta w wersji produkcyjnej - to jedne z atrakcji Nissana podczas salonu w Paryżu.


Wizja Nissana dotycząca przyszłości miejskiego transportu została zrealizowana w modelu Nuvu dosłownie nowym spojrzeniu na samochód, którym będziemy jeździli w połowie przyszłego dziesięciolecia. Kompaktowy Nuvu jego długość wynosi jedynie trzy metry jest autem koncepcyjnym o unikalnej konfiguracji foteli 2+1. Przeznaczony jest dla mieszkańców miast, którzy nie godzą się na kompromisy, jeśli chodzi o osobistą wolność i komfort, zauważając jednocześnie potrzebę dramatycznej zmiany sposobu, w jaki poruszamy się po naszych miastach.


Nuvu jest pojazdem elektrycznym. Jest żwawy, łatwy w prowadzeniu i jeszcze łatwiejszy do zaparkowania. Nissan ogłosił już swój plan wprowadzenia samochodu wyłącznie elektrycznego na rynek japoński i amerykański w roku 2010, zaś na rynek globalny w roku 2012. Nuvu nie jest jeszcze tym pojazdem, choć zastosowano w nim niektóre rozwiązania technologiczne, które znajdą się również w planowanym aucie produkcyjnym.

Nuvu w wyrafinowany sposób wprowadza w życie rozwiązania zgodne z zieloną filozofią Nissana: w wykonanym w całości ze szkła dachu zamontowano kilkanaście małych paneli słonecznych. Dzięki kształtowi przypominającemu liście na gałęzi, wytwarzana przez nie energia przenoszona jest do akumulatora przy wykorzystaniu pnia drzewa jako elementu przewodzącego. W kabinie Nuvu wykorzystano również naturalne, organiczne i poddane recyklingowi materiały.

Nuvu jest kompaktowy na zewnątrz, a jednocześnie przestronny wewnątrz. Dzięki unikalnej płycie podłogowej, na której jest zbudowany, posiada rozstaw osi 1980 mm przy szerokości 1700 mm i wysokości 1550 mm. Takie proporcje tworzą duże i przestronne wnętrze. Wymiary te zapewniają we wnętrzu ilość miejsca wystarczającą na zdecydowaną większość miejskich podróży. Nuvu ma dwa zwykłe fotele oraz trzecie, składane siedzenie, używane tylko w razie potrzeby. W przeciwieństwie do niektórych dwumiejscowych aut miejskich dostępnych już na rynku, Nuvu stanowi bardzo praktyczną propozycję dzięki zintegrowanej przestrzeni bagażowej, zapewniającej wystarczającą ilość miejsca na typowy wypad do sklepu czy supermarketu.

- Nuvu jest oczywiście autem koncepcyjnym, ale jednocześnie jest bardzo praktyczny zauważa Francois Bancon, Główny Menedżer w Departamencie Badań i Zaawansowanego Planowania w Pionie Strategii i Planowania Produktu Nissan Motor Co., Ltd. - Jest lekki, przyjazny dla środowiska i łatwy w prowadzeniu. Jest praktyczny i posiada sensowne rozmiary, oferując jednocześnie element zabawy: przyszłość nie wygląda jednak tak źle.

Pixo
Pozostajemy w grupie kompaktowych aut miejskich o wyjątkowo przyjaznym dla środowiska charakterze, lecz tym razem zajmiemy się bliższą przyszłością. Pixo jest łatwo dostępnym pojazdem miejskim, oferującym niski poziom emisji spalin i zużycia paliwa przy bardzo przystępnej cenie.

Pixo to 5-drzwiowe, 4-miejscowe auto o przestronnym wnętrzu i dużej przestrzeni ładunkowej. Cechy te osiągnięto dzięki ergonomicznemu i oszczędzającemu miejsce projektowi. Auto wyposażono w żwawy, wysoce wydajny, 3-cylindrowy silnik o pojemności 1,0 litra. Dzięki zupełnie nowej, lekkiej konstrukcji, wynikającym z niej lepszym osiągom, bardzo niskiemu zużyciu paliwa i niskiej emisji spalin, Pixo będzie należał do najtańszych eko-samochodów w segmencie małych aut miejskich.

Pixo ma długość 3565 mm, wysokość 1470 mm oraz szerokość 1600 mm. Rozstaw osi wynosi 2360 mm.

Zbudowany przy współpracy z Suzuki Motor Corp. w bardzo nowoczesnym ośrodku w Delhi w Indiach, Pixo jest całkowicie nowym, 4-miejscowym pojazdem, konkurującym w szybko rozwijającym się segmencie A. W przeciwieństwie do niektórych ze swoich rywali, Pixo nie jest w żadnym razie mikro-samochodem. Posiada pięcioro drzwi, ułatwiających wsiadanie i wysiadanie z tylnych siedzeń, zachowując jednocześnie wystarczająco kompaktowe wymiary, by nie stracić zwinności i idealnego charakteru do jazdy w mieście.

Cechą wyróżniającą Pixo w jego klasie jest możliwość zamówienia go z 4-biegową przekładnią automatyczną, która jeszcze bardziej podkreśla jego charakter auta miejskiego, idealnie nadającego się też w razie potrzeby na dłuższe podróże. Sprzedaż rozpocznie się późną jesienią.

Oprócz tych gwiazd salonu Nissan zaprezentuje także ikonę segmentu crossover całkowicie nowy model Murano, oraz jego mniejszego brata, Qashqai+2 rodzinnego crossovera, który wykorzystuje koncepcję Qashqai i oferuje dodatkową przestrzeń i wygodę tym klientom, do których nie przemawiają tradycyjne, rodzinne vany.

Źródło: Nissan
Tagi: nissan, suzuki, honda element, ford ltd, nissan murano
Pochwal się na swojej stronie,
że czytasz Money.pl
Czytam Money.pl

Oferty motoryzacyjne