Money.plMotoryzacjaWiadomościPublikacje

Kredyty samochodowe, na co zwrócić uwagę

2010-11-04 06:35

Kredyty samochodowe, na co zwrócić uwagę

1 / 2
Kredyty samochodowe, na co zwrócić uwagę
Fot. Kredyt Bank/Materiały prasowe

Kredyt samochodowy możemy zaciągnąć na zakup pojazdu nowego i używanego. W stosunku do zwykłego kredytu gotówkowego ma on tę przewagę, że jest tańszy. Różnica w oprocentowaniu wynosi zwykle kilka punktów procentowych.

A to dzięki temu, że banki posiadają lepsze zabezpieczenie takiego kredytu w postaci samochodu. Poza tym mają też pewność co do sposobu i celu, na który zostaną wydane pieniądze.

W zależności od oferty banku, kredyt samochodowy możemy otrzymać na okres do 6-8 lat. Jeśli kupujemy samochód używany nie może mieć on więcej niż 15-20 lat w dniu, w którym spłacimy kredyt. Generalna zasada jest taka: im starsze auto kupujemy, tym wyższe są koszty kredytu.

Zacznij od swojego banku

Poszukiwanie kredytu samochodowego warto zacząć od banku, w którym posiadamy już rachunek. W takiej sytuacji możemy zazwyczaj liczyć na obniżenie prowizji oraz uproszczenie procedury. Bank zna już naszą przeszłość finansową i ma udokumentowane miesięczne dochody. Dlatego nie będzie wymagał dodatkowych zaświadczeń i łatwiej zgodzi się na kredyt bez wkładu własnego.

Karta kredytowa - jak tanio z niej korzystać?

Z kolei oferta kredytowa dostępna bezpośrednio w salonie samochodowym może być droższa. Bank musi bowiem opłacić prowizję sprzedawcy.

Jednak w przypadku banków wyspecjalizowanych w kredytach samochodowych, jak np. Fiat Bank, Toyota Bank Polska itp., może się okazać, że na samochód danej marki uzyskamy lepsze warunki.

Przy poszukiwaniu kredytu samochodowego warto skorzystać z internetowych porównywarek ofert, które dają wgląd w podstawowe parametry pożyczki.

Jakie dokumenty są potrzebne?

Żeby dostać kredyt samochodowy, zwykle musimy dostarczyć zaświadczenie z zakładu pracy o wysokości dochodów. Z tego obowiązku będziemy zazwyczaj zwolnieni, jeśli wnosimy duży wkład własny (np. 40 proc.) lub zaciągamy kredyt w banku, w którym posiadamy już rachunek. Wtedy wystarczy nasze oświadczenie o dochodach.

W przypadku samochodów używanych bank będzie żądał dostarczenia odpisu o braku ustanowienia zastawu na kupowanym pojeździe (poświadczenie z rejestru zastawów).

Jak zabezpiecza się bank?

Biorąc kredyt samochodowy musimy obowiązkowo wykupić ubezpieczenie autocasco. W ten sposób banki zabezpieczają się na wypadek kradzieży auta. W razie gdyby do niej doszło, odszkodowanie zostanie w pierwszej kolejności przeznaczone na spłatę kredytu.

Poza tym banki stosują dwa podstawowe zabezpieczenia kredytów samochodowych: zastaw rejestrowy lub przewłaszczenie. W pierwszym przypadku umieszczany jest stosowny wpis w krajowym rejestrze zastawów. Informacja o zastawie jest również wpisywana do dowodu rejestracyjnego.

Tagi: banki, finanse, oprocentowanie, samochody, kredyty samochodowe
Pochwal się na swojej stronie,
że czytasz Money.pl
Czytam Money.pl

Re: Kredyty samochodowe. Radzimy na co zwrócić uwagę

kkkkklljkjkkj / 83.18.77.* / 2010-11-04 21:00
Należy uważać aby Ci sprzedali nowe auto w salonie.

Re: Kredyty samochodowe. Radzimy na co zwrócić uwagę

Getin_getOUT!!! / 195.225.36.* / 2010-11-04 11:04
Należy uważać na przykład na krętaczy z Getin Noble Bank:
http://www.forum-kredytowe.pl/tematy3/bank-ubezpieczyl-samochod-bez-mojej-zgody-vt14884.htm
 
oliiwia / 87.99.24.* / 2010-11-04 19:16
a czemu kretaczy??? wyraznie jest napisane, ze bank oczekuje ubezpieczenia samochodu branego na kredyt, a jak ktos nie ubezpieczyl, to czemu bank ma brac koszty po kradziezy na siebie?

Re: Kredyty samochodowe. Radzimy na co zwrócić uwagę

toyota a w srodzku idiota / 87.204.21.* / 2010-11-04 11:03
A w Tojota Idiota Banku oprocentowanie kredytu na samochod jest zmienne uzależnione od wig'u ale tylko w jedna stronę gdy wig rośnie oprocentowanei rośnie gdzy spada pozostaje niezmienne w ten spsosób masz gwarancje ze oprocentowanie bedzie takie jaki najwyzszy był index wig:-) i robia tak bez zazenowania....
ale to mały piki nota od tego niby banku kosztuje 50 pln

Re: Kredyty samochodowe. Radzimy na co zwrócić uwagę

klient GNB / 89.72.78.* / 2010-11-04 09:27
Proszę też dokładnie pytać o procedurę ubezpieczenia auta aby nie zostać potraktowanym jak klienci Getin Noble Bank, którym bank zafundował za pieniądze klientów drugie AC bagatelizując zupełnie fakt, że już klienci mają wykupione jedno AC....
 
EURO STUDENT / 2010-11-05 06:06
to dla tego że klient ma w umowie zapisane że ma okres na przedstawienie do banku ubezpieczenie auta.
 
BRAWO BRAWO / 78.8.141.* / 2010-11-09 22:46
sprawdźmy, czy dany bank oferuje bezpłatne przewalutowanie kredytu, co przyda się w w sytuacji znacznego osłabienia złotego.
ALE PORADA!!!!!! PRZEWALUTOWAĆ KREDYT Z CHF NA PLN TO MOŻNA JAK SIĘ ZŁOTÓWKA UMOCNI