Money.plMotoryzacjaWiadomościPublikacje

Komputer pokładowy odciąży kierowce

2008-09-03 13:31

Komputer pokładowy odciąży kierowce

Inżynierowie opracowali samochodowy komputer pokładowy, który zarządza pracą nawigacji, telefonu, palmtopa oraz odtwarzacza płyt.

Jak pisze Konrad Godlewski w portalu Motofakty.pl, maszyna stara się tak dyrygować ich pracą, by obciążała ona uwagę prowadzącego w jak najmniejszym stopniu.


System nazywa się AIDE i jest dziełem kilku instytucji oraz firm, m.in. Volvo, BMW oraz PSA Peugeot Citroen. Projekt współfinansuje również Unia Europejska. Chociaż AIDE pozwoli kierowcom na większą frajdę z jazdy, jego projektanci podkreślają, że zwiększy również bezpieczeństwo na drodze. We współczesnych autach pojawia się bowiem coraz więcej niezależnych od siebie funkcji i gadżetów, które odciągają uwagę kierowcy od sytuacji na drodze.

Dlatego inżynierowie wpadli na pomysł, by zintegrować zarządzanie wszystkimi urządzeniami w samochodzie w centralnym, dotykowym panelu komputerowym, umieszczonym w miejscu, gdzie dziś zazwyczaj znajduje się radio.

Komputer jest zaprogramowany tak, by minimalizować liczbę informacji docierających w danej chwili do kierowcy. Kiedy nawigacja satelitarna da mu sygnał, że auto wjeżdża np. na trudne skrzyżowanie, komputer może chwilowo zablokować przychodzące połączenia telefoniczne oraz inne sygnały, które mogą rozpraszać prowadzącego auto.

System monitoruje także położenie kierowcy i w razie gdy się np. zagapi, wysyła mu ostrzeżenia. Projektanci przypominają, że 90 proc. wypadków to wina człowieka. AIDE dobrze oceniło aż 50 proc. testujących go kierowców.
Tagi: volvo, psa, peugeot, bezpieczeństwo, bmw, citroen, isuzu mu
Pochwal się na swojej stronie,
że czytasz Money.pl
Czytam Money.pl

Oferty motoryzacyjne