Money.plMotoryzacjaWiadomościPublikacje

Jazda podczas burzy

2008-09-04 16:38

Jazda podczas burzy

Jazda podczas burzy
Nagłe pogorszenie pogody, intensywne opady deszczu i wyładowania atmosferyczne mogą zaskoczyć każdego kierowcę złe warunki atmosferyczne są przyczyną prawie 25% wypadków samochodowych podaje sciencedaily.com. Jak zachować się podczas burzy i jak bezpiecznie podróżować po intensywnych opadach deszczu radzą trenerzy Szkoły Jazdy Renault.

Podczas gwałtownej burzy należy spokojnie zjechać z drogi i zatrzymać się na otwartej przestrzeni, np. na polu, jak najdalej od drzew. Najlepiej zostać w aucie, ponieważ samochód z metalową kabiną jest jednym z najbezpieczniejszych miejsc podczas wyładowań atmosferycznych. Podobnie jak klatka Faradaya, chroni przed polem elektrostatycznym ładunki spływają" po karoserii, nie uszkadzając pojazdu i nie stanowiąc zagrożenia dla osób siedzących w środku. Ale jak bezpiecznie jest w spotykanych coraz częściej samochodach z plastikowymi elementami nadwozia, w tym dachem (może być polakierowany) albo w przypadku kabrioletów, zwłaszcza z miękkim dachem?

Kabriolety z miękkim dachem, także zapewniają ochronę, ale ze względu na szczątkowe użycie odprowadzającego ładunki metalu ochrona jest wystarczająca tylko w przypadku mniejszych ładunków" uważa Robert Bielecki, niezależny dziennikarz motoryzacyjny. Najnowsze konstrukcje w typowych przypadkach zapobiegają wprawdzie śmierci na miejscu, ale kierowca może stracić przytomność. Stare lub kiepsko utrzymane kabriolety nie powinny jeździć w czasie wyładowań atmosferycznych. W przypadku każdego samochodu trzeba jednak pamiętać, że piorun uderzający w samochód zamroczy nas na ułamek sekundy i jeśli nie jedziemy powoli, możemy ocknąć się w hałasie zgniatanej blachy nadwozia, przydrożnym rowie albo w szpitalu."

Jeżeli nie ma możliwości zatrzymania samochodu w bezpiecznym miejscu, np. na parkingu z daleka od drzew, należy w trakcie jazdy zachować szczególną ostrożność. Przede wszystkim trzeba zmniejszyć prędkość, to podstawowa zasada podczas ograniczonej widoczności radzą trenerzy Szkoły Jazdy Renault. Równie ważny jest odpowiedni odstęp od samochodu jadącego z przodu: podczas deszczu należy zachować przynajmniej czterosekundową odległość, podczas gdy w normalnych warunkach wystarczą dwie sekundy.

Podczas burzy najlepiej wybrać jazdę autostradą, drogą ekspresową lub ostatecznie wojewódzką. Poruszanie się drogami lokalnymi jest bardzo niebezpieczne, gdyż stare drzewa lub ich konary, które często znajdują się blisko pobocza, mogą zostać złamane przez wiejący wiatr, tarasując nam drogę.

Nie wolno wjeżdżać samochodem w płynącą na całej szerokości jezdni wodę. W takiej sytuacji najlepiej zawrócić i wybrać inną trasę dojazdu dodaje Zbigniew Weseli, dyrektor Szkoły Jazdy Renault. Nawet niepozornie wyglądający strumień może zepchnąć samochód na pobocze. Dodatkowym niebezpieczeństwem są niewidoczne uszkodzenia drogi, które w skrajnych przypadkach mogą doprowadzić nawet do jej zapadnięcia.

Kałuże również mogą być niebezpieczne. Zazwyczaj są głębsze niż się wydaje, skrywają dziury w drodze, a miejscami podmycia nawierzchni. Dlatego w przypadku nieznanej drogi lepiej wcześniej sprawdzić głębokość wody. Przez kałuże należy przejeżdżać bardzo wolno, aby nie wytwarzać fal. W momencie, kiedy poziom wody w kałuży zaczyna przekraczać linię podwozia, należy się wycofać. Właśnie z tego powodu nie należy wjeżdżać w duże kałuże zanim wyjedzie z nich poprzednie auto, które może tam np. utknąć na skutek spięcia w instalacji elektrycznej. Bezpośredni kontakt podwozia z wodą może być jedną z przyczyn poważnych uszkodzeń systemów elektrycznych pojazdu. Dodatkowo kałuże mogą ukrywać pod powierzchnią wody przedmioty porwane przez nurt wody, np. tablice rejestracyjne lubiące" się klinować o kratki ściekowe i wyrwy w nawierzchni.

Choć gwałtowne burze często pojawiają się niespodziewanie, przed planowanym wyjazdem trzeba uważnie sprawdzić prognozę pogody. W przypadku deszczowej aury czasem lepiej przełożyć planowany wyjazd i uniknąć tym samym dodatkowych niebezpieczeństw w trakcie jazdy. Jeśli to niemożliwe zawsze lepiej zrobić sobie przerwę w czasie wyładowań i spędzić ją np. na lekturze w przydrożnym barze.

Tagi: samochód, drogi, renault
Pochwal się na swojej stronie,
że czytasz Money.pl
Czytam Money.pl

Oferty motoryzacyjne