Money.plMotoryzacjaWiadomościPublikacje

Honda Insight

2008-09-14 00:00

Honda Insight

Honda Insight
Zapowiadany przez producenta jako najbardziej przystępny samochód hybrydowy trafi do sprzedaży w 2009 roku.

Insight Concept to kulminacja dwóch dekad badań nad hybrydowymi technologiami napędu benzynowo-elektrycznego. Produkcyjna wersja pojazdu trafi do sprzedaży w Europie, Japonii oraz Ameryce Północnej w pierwszej połowie 2009 roku. Wcześniej, na początku października auto będzie można oglądać w czasie salonu samochodowego w Paryżu.

Pięciodrzwiowy hybrydowy hatchback został zbudowany na nowej płycie podłogowej i ma zapewniać dość miejsca dla pięciu podróżnych. Konstruktorzy umieścili w nim kompaktową jednostkę sterującą oraz baterię pod podłogą bagażnika. Dzięki temu środek ciężkości Hondy Insight znajduje się nisko, pozytywnie wpływając na właściwości jezdne, a zalet nadwozia typu hatchback nie ograniczają akumulatory montowane w innych hybrydach zazwyczaj w podłodze lub za oparciami tylnych siedzeń.

Honda podaje, że najnowocześniejsze technologie pozwoliły na znaczące obniżenie kosztów produkcji podzespołów zintegrowanego napędu hybrydowego (IMA), dzięki czemu powstanie najbardziej przystępny z dotychczas produkowanych samochodów hybrydowych. Na razie producent nie ujawnia jednak cen, mogących potwierdzić te zapowiedzi.

Pierwsza Honda Insight zaprezentowana w 1999 roku była pionierem technologii hybrydowych w Europie i pozostała symbolem dążenia Hondy do wprowadzania innowacji przyjaznych środowisku." powiedział Takeo Fukui, dyrektor generalny Honda Motor Co., Ltd. Nowa Honda Insight będzie również pierwszym modelem hybrydowym oferowanym w przystępnej cenie, dzięki czemu dotrze do większej ilości klientów, dla których ekonomiczne zużycie paliwa oraz wysoka jakość mają ogromne znaczenie".

Nowy model będzie powstawał na rozbudowanej w tym celu linii produkcyjnej samochodów IMA w zakładach Suzuka w Japonii, czyli tam gdzie wytwarza się także hybrydową wersję Hondy Civic. W związku z zapowiedziami możemy spodziewać się, że będzie tańszy od oferowanych obecnie na rynku hybryd, czyli Hondy Civic IMA (od 86,6 tys. zł) i Toyoty Prius (od 93,1 tys. zł). Gdyby cena wynosiła 60-65 tys. zł Insight z pewnością stałby się sukcesem, ale za 75-80 tys. zł co najwyżej stanie się najpopularniejszym modelem hybrydowym.

Tagi: samochód, paliwa, honda, jakość, toyota prius, honda civic, honda insight, ford ltd
Pochwal się na swojej stronie,
że czytasz Money.pl
Czytam Money.pl

Oferty motoryzacyjne